Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,413 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Krvácanie

  , Autor: Katarína_Fiľová_0320113022

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať na krvácanie v tehotenstve. Nedávno mi z dôvodu krvácania v 14. týždni tehotenstva dali injekciu a tabletky dicynone, krvácanie na nejaký týždeň prestalo ale potom sa opäť vrátilo, krv je tmavšia, už trochu v menšom množstve. Je potrebné toto krvácanie opäť riešiť aj keď je už v menšom množstve? Najmä v momentálnej situácii keď nie je najlepšie navštevovať lekárov ale zároveň sa obávam aby sa niečo nestalo. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, krvácanie alebo špinenie do 16. týždňa tehotenstva súvisí s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Ak krvácanie nie je silné, alebo sa jedná skôr o špinenie tmavou krvou, ak nemáte bolesti, alebo iné ťažkosti a liečbu máte, odsledujte si to. Takto sa však objektívne neviem vyjadriť, preto stále platí, že pri akýchkoľvek ťažkostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Tehotná s menzesom

  , Autor: Kiaraasa

  Dobrý deň pán doktor, otehotnela som ešte v minulom cykle, a som v 9tt .. už prvý cyklus som mala menzes a rovnako aj tento síce slabý 2-3 dňový ale mala som, je to počas tehotenstva normálne ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bežné to úplne nie je a nejedná sa o menštruáciu. Krvácanie počas prvého trimestra môže nastať bez vážnejšej príčiny, len v dôsledku zmien, akými prechádza ženské telo. Do 16. týždňa sa však špinenie môže vyskytovať, jedná sa o tzv. implantačné špinenie z tvorby cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Približne 1% žien máva počas tehotenstva krvácanie podobné menštruácii, ktorého príčina sa nedá vysvetliť. Odsledujte si to. Ak boli výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Objednajte sa na PTS (prvotrimestrálny screening), ktorý sa realizuje od 11. do ukončeného 14. týždňa tehotenstva.

 • Napomáhanie pôrodu v 38. tt doktorkou

  , Autor: Alexandra96

  Dobrý deň, p. doktor,
  som v 38. týždni s tehotenskou cholestázou. Momentálne sú zlčové kyseliny v norme a nemala som žiadne ťažkosti, súčasne chodím k svojej obvodnej doktorke aj do rizikovej teh. ambulancie v UNM Martine, kde som bola s cholestázou hospitalizovaná. Moja obvodná doktorka mi minulý týždeň kontrolovala krčok, kt. bol uzavretý na menej než 1 cm a povedala, že si myslí, že do týždňa aj porodím a že ak nie, tak od toho 38. týždňa mi k tomu “začnú pomáhať” - nevedela som, čo si mám pod tým predstaviť - že nie je dobré, aby sa prenášalo v prípade tej hepatopatie. Avšak v rizik. ambulancii mi hovoria len, že keď to príde, tak to príde, nič o “pomáhaní.” Dnes po týždni som bola opäť u obvodnej, skonštatovala, že nenastali nejaké zmeny a následne mi urobila veľmi bolestivé vyšetrenie zospodu. Neinformovala ma, čo ide robiť ani pred ani po, povedala len, že mi chce pomôcť, aby mi pôrod dlho netrval, a že môžem mať po vyšetrení bolesti aj ľahké krvácanie. Bolesti mám, prvýkrát už aj nepravidelné kontrakcie. Najmä však sa chcem opýtať, či je takýto postup v poriadku a či išlo o rozťahovanie krčka maternice, či som nemala byť o tom informovaná a či je dobré to robiť už v 38. týždni.
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Alexandra

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie je štandardným postupom po 36. týždni tehotenstva navštevovať zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť, aj ambulanciu obvodného gynekológa. Postup Vášho obvodného gynekológa mi neprináleží hodnotiť. Pravdepodobne Vám bol realizovaný Hamiltonov hmat. Odsledujte si to. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte zdravotnícke zariadenie, kde plánujete rodiť a postupujte podľa vyšetrujúcich lekárov.

 • Progestennale 200

  , Autor: Leydy1988

  Dobry deň...dnes som bola na prvom ultrazvuku a som 5tt+2,lekar mi predpisal progestennale 200 na uzivanie oralne 2x denne na udrzanie tehu....citala som,ze sa vkladaju aj zo spodu. Povedal mi, ze ucinnejsie su ked ich zena uziva oralne,ale tiez,ze su tazke na zaludok a moze mi byt z nich zle. Mozem sa spytat,aky je rozdiel medzi uzivanim zo spodu a oralne?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zásadný rozdiel je v zmetabolizovaní. Všetky perorálne užívané lieky prechádzajú tráviacim traktom, teda prechádzajú aj cez žalúdok a pečeň a zaťažujú tráviaci trakt. Dôležitý je aj dôvod užívania lieku. Liek by sa mal užívať perorálne pri problémoch, ako je nepravidelná menštruácia, bolestivá menštruácia, krvácanie mimo cyklu, liečba menopauzy, kedy by bola vaginálna liečba neefektívna, kapsule by sa nerozpustili, ale boli vyplavené krvou. Vaginálne by sa mal progesterón užívať pri problémoch s oplodnením alebo ako prevencia proti potratom. Takisto sa vaginálne môže použiť v prípade nežiaducich účinkov počas perorálneho podávania.

 • Nehoda v tehotenstve

  , Autor: LenkaDenka

  Dobrý deň. Na začiatku 11. týždňa som mala vážnejšiu autonehodu, skončili sme niekoľkokrát na streche... našťastie došlo len k ľahším zraneniam, mňa do brucha priamo neudrelo nič a ani som následne nemala bolesti alebo krvácanie, žiadne odreniny alebo modriny v danej oblasti. Po vyšetrení ultrazvukom v nemocnici by malo byť s bábätkom všetko v poriadku. Mám ale strach, či otrasy počas prevracania auta nemohli poškodiť plod, vývoj mozgu a pod....Myslíte si, že v takom ranom štádiu sa to mohlo stať, alebo je dieťa dostatočne chránené, ak som navyše nemala následne žiadne komplikácie? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, maternica je dosť silný orgán, ktorý chráni plod pred vonkajšími vplyvmi. Mnoho žien absolvuje lety lietadlom, zoskoky padákom, či bungee jumping, pritom ani nevedia, že sú tehotné a donosia a porodia zdravý plod. Ak boli výsledky vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Odporúčam realizovať PTS (prvotrimestrálny skríning), ktorý sa realizuje od 11. - 14. týždňa tehotenstva.

 • Krvácanie z nosa - vyšší tlak jednorázovo

  , Autor: nyka123

  Dobrý deň prajem
  dnes som aktuálne 22 týždeň 0. deň.
  Jednorázovo mi pred týždňom vyskočil tlak na hodnoty 140/120.
  Na poradniach som mala vždy tlak v poriadku.
  Odvtedy si meriam tlak v pravidelných intervaloch - už sa to neopakovalo. Horný tlak je vyšší - niekedy max. do 150, dolný sa drží okrem tej jedinej situácie v poriadku.
  Mám ale problém, ktorý neviem či môže súvisieť s týmto.
  Už pred tehotenstvom som mala problém s tým, že pri slabšom fúkaní nosa sa mi spustila krv iba z jednej nosnej dierky, stávalo sa to vtedy iba sem tam. V posledných týždňoch sa to stáva ale pravidelne. Môže to byť spôsobené vysokým tlakom, poprípade je nejaké vyšetrenie na ktoré sa mám pýtať z dôvodu prevencie vysokého tlaku ?
  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, krvácanie z nosa môže byť príznakom prasknutia cievok pri vysokom tlaku krvi. V domácom monitoringu tlaku krvi určite pokračujte. Hodnoty do 140/90 mmHg sa považujú za normu, hodnoty nad túto hranicu už sú v pásme vysokého tlaku krvi. Pri opakovanom nameraní hodnôt vyšších ako 140/90 mmHg navštívte Vášho obvodného lekára. Bude potrebné realizovať kardiologické vyšetrenie, v prípade potreby Vám eventuálne bude nasadená potrebná liečba. Z gynekologického hľadiska bude potrebné do budúcnosti myslieť aj na preeklampsiu.