Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
14,915 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Spánok

  , Autor: mirka077

  Dobrý deň p. doktor,
  som v 28T1D a chcela by som sa opýtať, či môžem ublížiť plodu, resp.ci je dostatočne chránený plodovou vodou, keďže v noci sa dosť prehadzujem zboka na bok, a stáva sa, že až tvrdšie zaspím, tak sa prebudím na bolesti v ľavom, v pravom boku z tlačenia na danú stranu, ba až na pichanie. Nemôžem si privodiť niejaké ťažkosti ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, plodu ani sebe neublížite. Uvidíte, postupom tehotenstva si už budete musieť hľadať optimálnejšie polohy, ktoré Vám budú vyhovovať.

Podobné otázky

 • Covid v 20 týždni

  , Autor: Zuzana_Kocakova_0118063333

  Dobrý deň,

  práve som prekonala covid, bohužial, nestihla som sa zaočkovať, nakoľko mi bolo odporúčané očkovanie po 20tt z hľadiska vývoja plodu a 2.dávku som mala 6/21.

  Prvé 2 dni som mala priebeh ako silnú chrípku, následne 2dni silný zápal dutín a ukončené kašľom. Klasicky mi boli odporúčané 2 verzie liečiv - podľa gym môžem čokoľvek, podľa všeobecnej veľmi opatrne a vôbec mi nepredpísala ATB. Prežila som s ibalginom a olynthom (len v prípade núdze, čiže s mierou), nakoľko predpokladám, že spánok a dýchanie v tehotenstve sú dôležité :)

  Týždeň po mám už len klasický "alergický soplík", avšak stále mám pozitívny AG test. Máte prosím skúsenosť, čím to môže byť spôsobené? Zníženou imunitou v tehotenstve? Mám akt. nízke protilátky (lym) v KO, môže to byť tým?

  Ďakujem,
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, zvýšená zahlienenosť po COVIDe je pomerne častá. Ak máte pozitívny Ag test, ste pravdepodobne ešte infekčná, takže u Vás infekcia ešte pravdepodobne prebieha. Priebeh infekcie, ako aj miera infekčnosti, či dĺžka infekcie je u každého človeka individuálna. Samozrejme, imunitný systém má vplyv na priebeh infekcie.

 • Nespavost

  , Autor: Nella20

  Dobrý deň, veľmi by som potrebovala radu som tehotná v prvom mesiaci, brala som antidepresiva miraklide a mirzaten.. Akonáhle som to zistila som lieky naraz vysadila, čo chcel aj môj psychiater. Avšak môj problém je v tom, že tieto dni sú hrozne. Býva mi veľmi zle, nemôžem spávať. A preto prosím o radu ako by som si mohla pomôcť nejakými prírodnými produktmi aspoň na spanie. Co by mi dosť pomohlo. Moja gynekologicka tvrdí, že spánok je dôležitý, ale ja spím v noci niekedy len hodinu a ceky čas som potom v strese. Môj psychiater mi odmieta akokoľvek pomôcť a ku gynekologické idem až o mesiac. Všade sa ale píše ze aj duševná pohoda je veľmi dôležitá a ja by som chcela poradiť čo by mi pomohlo a zároveň neuškodilo maličkému. Citala som o l tryptofane, že keby som to aspoň v malých dávkach skúsila ci by to nejak nepomohlo. Ale sa bojím, že to uskodi. Prosim pomôžte mi lebo tieto dni sú momentálne katastrofa. Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existujú rôzne bylinkové prípravky, čaje a voľnopredajné výživové prípravky. Poraďte sa v lekárni, kde majú najlepší prehľad.

 • Spanok na chrbte

  , Autor: Ivanaevem

  Dobry den, dozvedela som sa, ze by sa v 3.trimestri uz nemalo spat chrbte, lebo babatko tlaci na dolnu dutu zilu a zena moze upadat do mdlob a pre babatko je to nebezpecne. Dokonca v jednom clanku bola studia, ze sa spankom na chrbte zvysuje umrtnost babatiek. Ja som v 37tt a vzdy sa v noci zobudim na chrbte a dokonca casto tak aj lezim, nemam mdloby ani sa mi nedycha zle a je mi tak najpohodlnejsie. Chcem sa spytat, ci je naozaj poloha na chrbte v poslednom trimestri taka nebezpecna pre babatko?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, hovoríme o syndróme dolnej dutej žily. Ak sa Vám však leží na chrbte pohodlne a nemáte žiadne ťažkosti v ľahu na chrbte, nemusíte sa obávať. Možno o týžden sa to zmení a ležanie na chrbte Vám bude nepríjemné a budete si musieť nájsť novú polohu.

 • Málo mlieka

  , Autor: gloxinia

  Dobrý deň, mám 2-mes.dieťa, narodené v riadnom termíne, miery 3770g a 51 cm. Od narodenia som plne dojčila. Už v pôrodnici ma sestričky upozornili, že dieťa kleslo dosť na váhe (na 4. deň o 400 g). Dva mesiace som chodila k pediatričke na preváženie každý týždeň a priberanie bolo slabé. Posledné dva týždne však nebol ani úbytok, ani prírastok na váhe. Váha v ukončených 2 mesiacoch bola 3740 g (nedosiahli sme ani pôrodnú váhu). Mám správnu techniku dojčenia. Dieťa malo dlhodobo zelenú stolicu, koliky, plač celý deň, stále prisaté na prsiach, kakalo cca každú hodinu, ak práve nespalo. V noci dlhý spánok, t.j. 3až 5 h vkuse. Lekárka mi teda povedala, aby som prikrmovala, že sa mi tvorí málo mlieka. Všade však čítam, že slabé mlieko neexistuje, málo mlieka je spôsobené nesprávnou technikou dojčenia. V čom môže byť problém u mňa? Existuje slabá mliečna zľaza? Mimochodom, je to už moje 3.dieťa, ktoré musím prikrmovať. Tešila som sa, že sa aspoň pri tomto rozkojím. Čaje na podporu dojčenia nepomáhajú, nie som v strese, pravidelne a zdravo sa stravujem. Prosím, poraďte, či by sme mohli byť bez prikrmovania.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  môžte skontaktovať laktačnú poradkyňu, dajú sa i bezplatne zohnať cez internet, príde k vám domov zdarma a najlepšie vám dokáže v tejto veci pomôcť(technika)
  Nemalo dieťa nejkú infekciu, ak spomínate zelenú stolicu a hnačky?K tomu by mal zaujať stanovisko pediater, ale predpokladám, že ste jej to povedala.
  Samozrejme ak by vám neporadila ani laktačná poradkyňa, nemusíte sa na dojčenie fixovať, ak by bolo nutné prikrmovať , tak prikrmutje, dieťaťku ste určite už poskytla mnohé cenné látky z mlieka-protilátky a podobne.Nie je nutné sa kvôli dojčeniu znepokojovať a trápiť, ak budete dojčiť i prikrmovať , bude to úplne v poriadku .
  S pozdravom