Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,770 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Tehu

  , Autor: sfrenky

  Dobrý deň pán doktor, som v prvom trimestri, žiaľ dostala som zápal močových ciest , nasadili mi antibiotika,pri ich bratí som začala pociťovať svrbenie v pošve aj menší biely výtok gynekológ má upozornil, že som teraz náchylnejšia a môže to byť aj z antibiotík, odporučil mi výplach Rosalgin Easy, môžem to zopakovať aj viac dní po sebe ? Lebo žiaľ úľavu som cítila iba troška a zase to prišlo , alebo je nieco ešte iné vhodné v tehotenstve čo kúpim voľné dostupné ? Napr Fungicidin masť by som mohla použiť ? Alebo je zakázaná v tehotenstve ? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vaginálne výplachy dokážu napomôcť, no pri už rozvinutých infekciách sú často nedostatočné. Fungicidin je možné používať aj v tehotenstve. Pri užívaní antibiotík je vhodné užívať aj vaginálne probiotiká, to platí aj mimo tehotenstva. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý aj na základe výsledku výteru z pošvy navrhne ďalší postup.

Podobné otázky

 • Časté sono

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň ešte sa chcem spýtať počas svojho tehotenstva som bola veľmi často sonovana kvôli komplikáciam dokonca aj pri hospitalizácii niekedy aj dva krát za deň to činí dokopy 60 krát za tehu síce pár minút do tých 10 určite ale chcem sa spýtať či nemôže spôsobiť sono najme brušné v tehotenstve anomálie vo vývoji mozgu u dieťaťa alebo ohluchnutie prípadne smrť. Som 22 tt

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, už som Vám na túto otázku odpovedal niekoľkokrát. Inú odpoveď, ako som Vám už písal, Vám však nedám. Nemusíte sa obávať, dnešné moderné USG prístroje sú bezpečné.

 • Probiotiká

  , Autor: som

  Dobrý deň,

  Je možné opakovane v tehotenstve (29tt) užívať vaginálne probiotiká Gynophilus? Kultivácia mi vyšla v poriadku, ale občas mávam ,,kvasinkovy” výtok. Tieto probiotíka som už mala celkom my sadli. Lekárka na sone mi odporúčala užívať vag. probiotiká počas celého tehu. Ja si však robím prestávky lebo má to ,,nebaví” a môj gynekológ mi povedal, že si môžem občas dať, nemusím stále. Je opätovné užívanie týchto probiotík ok? Zároveň som sa chcela informovať či náhodou nemáte skúsenosť s užívaním rybieho oleja Zinzino (ml som upravila na dávku ktorú odporúča WHO v tehotenstve do 450 mg Dha + epa). Len som si neni istá či tento produkt je vhodný v tehu keďže v lekárni sa kúpiť nedá. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  áno, vaginálne probiotiká môžete užívať počas celej dĺžky tehotenstva. Neuškodíte si, ani tehotenstvu. Rovnako tak môžete užívať sa rybí olej. Spomínaný preparát nepoznám, preto sa k jeho užívaniu v tehotenstve vyjadriť veľmi neviem, ak však obsahuje iba omega-3 mastné kyseliny, nemal by s tým byť problém.

 • Vitamín C

  , Autor: som

  Dobrý deň,

  počas zimy som preventívne uživila vitamín C (celaskon) 1 tbl denne 250mg (užila som asi pól balenie cca 50 tbl). Teraz čítam že odporúčaná dávka v tehu je len 120mg. Multi preparáty pre tehotné neužívam. Prosím je tato dávka Ok, nemohla uškodiť? Som 29tt.

  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, neužívali ste extrémne dávky vitamínu C. Na tehotenstvo to negatívny vplyv mať nebude.

 • Zmrzlina z MC donaldu

  , Autor: Florencia 5

  Dobrý deň pán doktor dnes sme boli v MC donalde ja som tam nechcela jesť keďže som tehu a tak som si len dala zmrzlinu s karamelom ale keď som ju zjedla doma má strašili že listerioza. Mám sa obávať?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať. Čo sa týka zmrzliny, nie listéria je nebezpečná, ale salmonela. V mimoriadne teplom počasí je vhodnejšie konzumovať hotovú - krabičkovú zmrzlinu, či nanuky, prípadne kopčekovú zmrzlinu. Strojovej zmrzliny je vhodnejšie sa, najmä vo veľmi teplom počasí, vyhnúť kvôli potenciálnemu možnému rýchlejšiemu premnoženiu salmonely.

 • Kvapky olynnth

  , Autor: Florencia 5

  A ešte som sa vás chcela spýtať pán doktor zistila som vlastne že začínam šiesty tt tehu testy krásne tmavé aj digitálny ukazuje 3+ hcg som mala nad 1300 v pondelok idem na kontrolné a všetko v poriadku nemám žiadne ťažkosti čoskoro ma čaká ultrazvuk. Ale som závislá na kvapkách do nosa užívala som dlhú dobu muconasal potom olynth mávam chronickú nádchu od decembra po kovide si musím dávať olynth Ha každý deň neviem bez toho fungovať a to som skúšala všetky možné alternatívy. Dnes som sa už pýtala na ten muconasal lebo som si ho raz strekla lebo som minula olynth. Ale už mám olynth no chcela som sa spýtať či to môže nejako ublížiť ten olynth HA? Vraveli mi že on je prijateľný v tehotenstve ale radšej sa opýtam aj vás. Ďakujem ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tehotenstve je možné aplikovať viaceré preparáty kvapiek, či sprejov do nosa. Mnohé sú určené pre deti a tehotné ženy. Napísali ste to pomerne presne, že ste závislá, keďže dlhodobé užívanie kvapiekc či sprejov do nosa vyvoláva závislosť. Dlhodobé užívanie Olynthu sa neodporúča ani mimo tehotenstva. V lekárni Vám budú vedieť poradiť viac.