Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
9,349 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Kultivacia

  , Autor: Dana

  Este by ma zaujimalo na kolko je nebezpecny tento nalez pre babo - candida albicans ojedinele a streptococcus agalactiae. Som v 16 tt. Je podla Vas potrebna liecba aj ked nemam ziadne problemy len ked som na wc husty zlty hlien?
  Dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Candida albicans spôsobuje kandidózu, ktorá má aj Vami popisované prejavy, a dá sa liečiť, informujte sa u Vášho obvodného gynekológa. Niektoré lieky sú však odporúčané až od II. trimestra. Ak máte GBS pozitivitu (tzn. pozitivitu na Streptococcus agalactiae, v priebehu tehotenstva sa to adekvátne preliečiť nedá, až po pôrode. Pre Vás to ale znamená, že od momentu príjmu na pôrodnú sálu až do pôrodu Vám budú podávané antibiotiká, aj napriek prípadnej negativite kultivácie v ďalšom priebehu tehotenstva. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Kultivacia

  , Autor:

  Dobrý den. Pan doktor som v 20tt a mam na vas otázku. 4.6. mi moj obvodný gynekológ robil kultivaciu vysledky boli 8.6. A vysledok bol gardnerella vaginalis. Dal mi teda ATB Entizol.
  6.6. som mala vo vytoku krv tak som sla na urgent a tam mi robili zas kultivaciu vysledky dnes 10.6. Negatívne. Ako je možné ze kultivacia s rozdielom dva dni bez liecby je odlišná. Dnes som mala zas krv vo vytoku obvodný gynekolog tvrdi ze to moze byt z tej bakterie ale ked ju nemam tak z coho to potom je ked je vsetko vporiadku. Alebo ju teda mam nerozumiem tomu. Brat teraz tie ATB dalej alebo nie? Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak z kultivácie vyšiel výsledok Gardnerella vaginalis, táto baktéria na živnej pôde musela vyrásť, nevymyslel si to nikto. To, že bol nasledujúci výsledok kultivácie negatívny, môže mať viacero dôvodov. Užívajte antibiotiká dľa odporúčania.

 • Test na streptokoka

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať či sa prítomnosť streptokoka pred porodom (GBS) zisťuje štandardnym vyterom z posvy alebo je potrebná nejaká špeciálna kultivacia s citlivosťou na tento druh baktérie? Som v 38. týždni a pred vyše týždňom mi doktor robil klasicky výter z posvy. Vo výsledkoch som však našla vymenované rôzne druhy (napr. aerobna kultivacia, kultivacia na kvasinky, na G. vaginalis a N. gonorrhoeae s negatívnym výsledkom ale nikde na streptokoka). Doktorka v nemocnici mi vravela že ak by tam streptokok bol, zistil by sa aj tak ale pre istotu by som si to chcela overiť aj u Vás. Sú tieto výsledky a kultivacia dostačujúca na vylúčenie streptokoka v pošve? Dakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, ak sa aj Streptococcus agalactiae (GBS) zistí vo výtere z pošvy, je to vrámci klasickej kultivacie, v kolónke aeróbna kultivácia. U Vás je výsledok negatívny, môžete byť kľudná.

 • Ureaplazma v tehotenstve

  , Autor: Veronika

  Dobry den pan doktor, pred 2 tyzdnami sa mi spustil relativne intenzivny vytok. Lekar mi urobil ster, dal mi macmiror. Po 12 dni uzivania macmirroru som isla k lekarovi na morfologiu plodu ta je v poriadku. , v stere nasli ureaplazmu a mykoplazmu , dal mi dve balenia summamedu uzivat 3 dni po tyzdni dalsie balenie, okrem toho clotrimazol . Suhlasite s takou liecbou? Nemoze tolko tabletiek ublizt babatku? Som v 21+6 tt. Da sa liecba podporit nejak prirodne ? Mam sa niecomu v strave alebo pohybe vyhybat? Dakujem pekne vopred

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak vyšla pozitívna kultivácia z výteru z pošvy, riadime sa citlivosťou na vyklutivovanú baktériu. Ste už v druhom trimestri, takže čo sa týka používania antibiotík, môžeme byť smelší. Liečbu prírodne podporiť veľmi neviete. Po liečbe ako aj počas nej odporúčam užívanie vaginálnych probiotík. Pokračujte v liečbe podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek ťažkostí alebo nejasností ho kontaktuje.

 • Klion D-100

  , Autor: lucia08

  Dobrý deň, poprosím Vás o radu. Som a v 28tt a nedávno som mala menšie problémy pripomínajúce začínajúcu mykózu. Gynekológ mi spravil výter, videl zmenu ph a predpísal Klion D-100. Ten som však po prečítaní príbalového letáku nezačala hneď užívať kvôli všetkým vedľajším účinkom, ale chcela som počkať na výsledku steru, nakoľko sa celé tehotenstvo liekom vyhýbam. Problémy trvali max.3dni a užívala som Canesten a Gynolact, ktorý mi v lekárni poradili ako úplne bezpečný. Výsledky steru boli nakoniec negatívne, avšak môj gynekológ mi doporučil aby som ich aj tak brala, pretože by tam mohla mohla byť nejaká baktéria, ktorú kultivácia neodhalila. Teraz mám veľkú dilemu, či začať klion užívať alebo nie. Nerada by som to brala len preventívne. Bojím sa, aby som svoje dieťa neohrozila. Je možné, že by kultivácia neodhalila nejakú infekciu alebo baktériu? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  je to samozrejme možné a úplne súhlasím s vašim lekárom. V gravidite je naozaj nutné infekciu preliečiť aj keď sa prejavi len klinicky či zmenou pH. Určite spomínaný preparát užite, pretože následy nepreliečenej infekcie môžu byť naozaj veľmi nepríjemné, a to či už v podobe hroziaceho predčasného pôrodu alebo potratu.

 • sima1234-odpoveď

  , Autor: sima1234

  Dĺžka krčka maternice je 28mm...Ano teraz sme v 33tt.Dĺžku krčku mi pán doktor meria každý týžden,kvoli skracovaniu a to aj CTG,kvoli zlému záznamu..Kultivacia bola brana a bola- negativna.Ja len dufam,že aspoŇ do toho 35tt vydržime a potom može ísť štuplik vonku..Aj moj gynekolog povedal,že to už nebudeme silit injekciami a liekmi čo uživame na udržanie a utlmenie kontrakcii.Po tom 35tt vysadime všetko a už len čakať...V 32+0tt sme mali váhi 2100g.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  krčok je teda evidentne skrátený, je nutný kľudový režim, ale pri takmer 30 mm krčku matenrice je veľká pravdepodobnosť, že ešte tie dva týždne vydržíte. Užívajte 500 mg MgO 3x1 (magnézium). Držím palce!