• Čo to pre mňa znamená?

    , Autor: tirra

    Dobrý deň, rada by som sa opýtala, som tehotná po IVF som v 16 tt konečne som dostala tehotenskú knižku ;) len ma zarazilo čo v nej mám vpísane... nič extra mi Dr. nepovedal preto sa chcem spýtať.
    Naposledy kôli bolestiam mi na pohotovosti pozerali vnútro a napísali: vulva bpn, pošva bez zápalu, hrdlo uložené sakrálne, dlhé na článok, tuhé, zatvorené, klenby voľné...
    A v knižke mám napísané skratku CS : 4 čo to pre mňa znamená? Mám sa báť? Dávať si na niečo pozor?
    Ďakujem :)

    Dobrý deň, CS znamená v skratke cervikálne skóre, to znamená že vaginálnemu nálezu na krčku sa pripisuje počet bodov od 0 - 2 podľa parametrov. Hodnotí sa dĺžka krčka maternice, dilatácia, orientácia krčka, konzistencia krčka, uhol medzi krčkom a telom maternice a naliehanie plodu pri každom vyšetrení u obvodného gynekológa. Podľa nálezu sa pridelí daný počet bodov. Závisí aj od toho, či je žena prvorodička alebo viacrodička. Riaďte sa pokynmi Vášho obvodného gynekológa, ktorý najlepšie pozná Vaše nálezy. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach Vášho obvodného gynekológa navštívte a nebojte sa ho pýtať, ak niečomu nerozumiete.