• vyziva v prvom trimestri

    Otázka.
    Dobrý den, som v 7tt a rada by som sa informovala o výžive. Som dlhoročna vrcholová športovnkyna, viem že doplnky vyživy musim zamedzit no viete mi poradiť co zo zloženia roznych proteinov či proteinových tyčiniek nie je vhodné? V podstate obsahuju kvalitné hydrolyzované srvátkové či mliečne, či sojove bielkoviny, pripadne BCCA (t.j. aminokyseliny leucin, izoleucin, valin) arginín, glutamín a tyrozín. Skôr vidím problém vo farbivách, emulgátoroch, sladidlach. Samozrejme najjednoduchšie je vyhýbať sa aj takýmto doplnkom ale myslim si že prave pre plod a neskor aj pre dieťa je nadtrávená (hydrolyzovaná) bielkovina lepsia pokial clovek nema dostupnost ku kvalitným zdrojom hovadzieho masa...
    Dakujem

    Dobrý deň,
    bohužiaľ väčšina z týchto preparátov obsahuje veľké množstvo doplnkových látok, presne ako hovoríte ochucovadiel a farbív. Preto sa vo všeobecnosti tieto doplnky v gravidite neodporúčajú, kvôli tomu, že chýbajú klinické štúdie, ktoré by overili ich bezpečnosť. Podobne je to aj so stimulátormi metabolizmu, ktoré v gravidite vôbec nie sú vhodné.