Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,029 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Jednovaječné dvojičky

  , Autor: deborah1

  Dobrý deň pani doktorka,
  včera som sa na sone dozvedela,že čakám jednovaječné dvojičky s jednou placentou. Chcela by som sa vás spýtať, aká je pri takýchto dvojičkách cca šanca donosenia oboch bez komplikácii...a ako často sa vyskytujú problémy /napr. že jedno je menej vyživované ako druhé, syndróm TTTS../,či je to zriedkavý jav alebo častý..
  Ďakujem veľmi za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  všeobecne gemini/dvojičky predstavujú rizikovú graviditu z pohľadu hroziaceho predčasného pôrodu resp. z pohľadu poruchy výživy. To ako často sa vyskytuje predčasný pôrod závisí od vaginálneho nálezu, od toho ako rastu, ako priberajú. Twin to twin transfusion syndrom je skôr zriedkový (pri monochoriálnych plodoch - teda takých ktoré majú placentu spoločnú je riziko vzniku TTTS asi 10-15%). Je nutné dôkladné sledovanie hmotnostného prírastku plodov a ich krvného zásobenia.

Podobné otázky

 • Kava v tehotenstve

  , Autor: Duffana

  Dobry den, chcela by som sa opytat aky mate nazor na pitie kavy v tehotenstve ? Cakam jednovajecne dvojicky , v prvom trimestri mi kava nechutila ale teraz v druhom mam na nu znova chut - pijem 1 denne- cappuccino alebo nescu s mliekom. Je mnoho nazorov ale chcela by som sa spytat ci 1 kava denne moze nejako uskodit plodom. Dakujem a pekny den

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pitie jednej kávy denne tehotenstvu neuškodí. Káva má však močopudné účinky, na čo treba myslieť. Znamená to, že na jednu šálku kávy treba pridať 0,5 l tekutín, takže denný príjem by mal byť 2 litre a viac.