• Rontgen v tehotenstve

    , Autor: any

    Dobrý deň pani doktorka,
    prosím vás aká veľká je pravdepodobnosť poškodenia plodu,ak žena netuší v čase rontgenovania zubu,že je tehotná?Bolo to približne na 16 deň od možného počatia miminka,respektíve na 27 deň od začiatku poslednej MS..Tehotenstvo zatiaľ nie je potvrdené,ale je tu podozrenie,keďže MS neprišla načas ako chodieva... :-(
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    napriek tomu, že rontgenové žiarenie je pre plod veľmi nebezpečné, myslím, že vo vašom prípade sa nemusíte obávať. Pri Rtg vyšetrení v gravidite sa možné riziko poškodenia plodu ráta na základe viacerých skutočností: na základe vzdialenosti vyšetrovanej oblasti od malej panvy, na základe použitej intenzity Rtg žiarenia, dôležitý je taktiež údaj o veľkosti vyšetrovaného poľa (je vymedzená vyclonením zväzku žiarenia) a podobne. Problém Rtg vyšetrenia a prípadnej gravidity môže nastať najmä u takých vyšetrení, kde je jednorazovo alebo opakovane plod vystavený ožiareniu priamym zväzkom žiarenia, preto treba byť nadmieru opatrný pri vyšetreniach v oblasti panvy, bedrových kĺbov, v oblasti driekovej časti chrbtice, prípadne natívna snímka brucha.