• zvysena hodnota testosteronu

    , Autor: berrynka-2

    Dobrý deň prajem. Mám 31 rokov a necelý rok sa snažíme s manželom počať. Cca pred rokom som bola na laparoskopickom odstránení myómu, pomerne veľkého (leiomyóm intramurálny 10 cm), z ktorého sa však už podľa gynekológa maternica celkom dobre spamätala. Problém je, že už 2 mesiace som nedostala menzes (obdobie predtým väčšinou meškal 1-2 týždne, predpokladám, že kvôli snahe o počatie). Cyklus som zvykla mať pravidelný, 33-34 dňový (pred odstránením myómu nepravidelný - po odstránení sa upravil). Namiesto menzesu však teraz prišlo len týždňové špinenie. Slabé a občasné (bez nutnosti použiť vložku). Tehotenské testy negatívne, pociťujem bolesti v podbrušku, citlivé prsia a miernu nevoľnosť. Na sone lekár nič neobjavil. Poukázal na mierne zvýšenú hodnotu testosterónu a navrhol mi polročnú liečbu HAK. Chcem sa poradiť, či je to podľa vás vhodné riešenie v mojej situácii, príp. či existujú ešte iné formy liečby, či podpory plodnosti, ktoré by mohli pomôcť. Je ťažké sa rozhodnúť, či má zmysel obetovať ďalší čas na skúšku niečoho, čo nemusí pomôcť.
    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň, predpokladám, že Vám bolo vyšetrené aj beta HCG, ktoré jednoznačne vylúči tehotenstvo. Na USG nemusí byť vidieť nič v začiatkoch tehotenstva a tehotenské testy môžu byť tiež negatívne. Na prirodzené zníženie testosterónu môže pomôcť zmena životného štýlu, zmena stravy hlavne v zmysle obmedzenia rafinovaných cukrov, pitie bylinkových prípravkov, najmä mätový čas, ľanové semiačka, sladké direvka. Užívať môžete aj kyselinu listovú. Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie, výsledky hormonálneho profilu, prípadne betaHCG, neviem sa Vám bližšie objektívne vyjadriť.