• Listerióza

    Dobrý deň,
    chcela by som sa čiste teoreticky spýtať pár otázok ohľadom listeriózy.
    1. Je možné sa nakaziť listeriózou aj cez vyginálny styk (orálnou stimuláciou zeny, prstami, klasicky)?
    2. Môže byť príčinou potratu v I. trimestri (v 6-7 tt)?
    3. Dá sa povedať aká je pravdepodobnosť nákazy listeriózou vo všeobecnosti a čo je najčastejšia príčina?
    Ďakujem veľmi pekne

    Dobrý deň, listériová infekcia sa na človeka prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch, ale aj konzumáciou tepelne nedostatočne upraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava. Pohlavným stykom sa listériou nenakazíte. Infekcia u tehotných v prvej polovici tehotenstva môže viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom. V poslednom trimestri tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa a vzniku tzv. vrodenej formy listeriózy. Pri dodržaní všetkých preventívnych opatrení, či hygienických štandardov je pravdepodobnosť nákazy listériou pomerne nízka.