Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,166 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Bojim sa

  , Autor: Sandri07

  Dobrý deň, môžu byt prvé priznaky tehotenstva už prvý týždeň? Cítim miernu bolesť nalavo vo vaječníkoch. Mala som ovulaciu ale nikdy pred tým som cez ovulaciu nepociťovala bolesti tam. Písala som vám pred pár dňami, (islo o ten 15 sekundový analny sex, neurobil sa, ale mohlo tam byt pre-cum).. extrémne sa bojim :/ už začínam rozmýšľať či nebol náhodou v tej “správnej diere” a nie v anály…. On si je ale 100% isty že bol v anály….. znepokojuje ma ta bolesť(pichanie), bojim sa že si stresom aj oddialim prípadnú menštruáciu….

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin pobolievania v podbrušku môže byť viacero. Prvý týždeň tehotenstva žena necíti. Za daných okolností tehotná nebudete, takže sa nemusíte obávať, či znepokojovať.

Podobné otázky

 • Otázka ohľadom bolesti hlavy

  , Autor: Geciová

  Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, v piatok som sa vrátila z dovolenky a odvtedy ma trápia silne bolesti hlavy, vyskúšala som už všetko čo je povolené v tehotenstve, bojím sa siahnuť po silnejších liekoch, keď som nebola tehotná brala som Novalgin a ten mi okamžite zabral no teraz si neviem rady. Som v 8tt.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, príčin bolesti hlavy môže byť viacero. Nepredpokladám súvis s tehotenstvom. Keďže je obdobie horúčav, môže sa jednať aj o príznaky dehydratácie, preto odporúčam zvýšiť denný príjem tekutín, aspoň na 2 - 2,5 litra tekutín denne. Odsledujte si to.

 • hrcka pod prsnik

  , Autor: liliputka

  dobry vecer nasla som sy hrcku pod lavym prsnikom pod pazuvhom bola som u gynekologa a poslala na rentgen a tam.mi zistili mamarna biradis2 prosim.vas je to nieco zle.bojim sa dakujem za odpoved

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nález BI RADS 2 znamená nezhubný nález, nemusíte sa obávať. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

 • Potrat

  , Autor: Joko

  Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať aké vyšetrenia by som mala absolvovať po spontannych potratoch? Potratila som uz 2x v obidvoch prípadoch v 10tt. Druhé tehotenstvo bolo s dvojickami. Robili mi testy DNA a na zrážanlivosť krvi, všetko je v poriadku. Aké iné vyšetrenia ešte môžem absolvovať pri ktorých sa môže zistiť príčina potratov? Plánujem otehotnieť ale bojím sa ďalšieho potratu . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak už máte realizované hematologické a genetické vyšetrenie, ktoré boli negatívne, potrebné je doplniť endokrinologické a imunologické vyšetrenie.

 • Kyretáž

  , Autor: Marsanka

  Mám 55 rokov, posledná menštr. bola v októbri a odvtedy len nepravidelné špinenie, častý slabý krvavý výtok, na prevent. prehliadky pravidelne chodím, výsledky okrem zvýšeného AFP v krvi , v norme. Lekárka mi predpísala norethisteron a navrhuje kyretáž. Po uživaní noretist.menzes prišiel v normálnej intenzite. Prosím, je nutné podstúpiť kyretáž? Indikované sú myómy v maternici .Bojim sa rakoviny endometria. ĎAKUJEM

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v tomto veku je nepravidelnosť a zmena intenzity krvácania pomerne častá. Ak máte myomatózne zmenenú maternicu, príčina ťažkostí môže byť práve tá. Nepoznám však žiadne bližšie okolnosti, USG nález, ani výsledky ďalších vyšetrení, preto sa Vám takto neviem bližšie vyjadriť. Možností riešenia je však viacero. V niektorých prípadoch je potrebné maternicu vybrať. Ak sú však u Vás prítomné myómy, ktoré sú malé, ich počet nie je veľký a nemajú vplyv na nepravidelnosť krvácania, dá sa u Vás uvažovať aj o termoablácii endometria, teda spálení sliznice dutiny maternice. Musíte však spĺňať isté podmienky. Kyretáži nevyhnutnej pre histologizáciu endometria sa však asi nevyhnete. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás eventuálne vie odoslať na vyššie pracovisko do nemocničného zariadenia.

 • Nutnosť operácie

  , Autor: Engii

  Dobrý deň, chcem Vás požiadať o názor. Minulý rok na preventívnej prehliadke u gynekológa som sa zmienila, že mojej matke diagnostikovali zhubný nádor na prsníku. Mám 54 rokom, ešte nie som v prechode. Lekár mi dal urobiť nejaké onkomarkery. CA125 mi 53, neskôr 48. Absolvovala som vyšetrenia, ktorých by sa mohol týkať, všetko OK. Lekár mi urobil ešte dodatočné onkomarkery ohľadom prsníka a vaječníkov, boli OK. Vyjadrila som lekárovi moje obavy z onkologického ochorenia, hlavne preto, že máme s manželom osvojenú malú dcéru. Pred cca 13 rokmi som absolvovala niekoľko pokusom o umelé oplodnenie, ale neúspešne. Lekár mi navrhol preventívne odstránenie vaječníkov laparoskopicky. Pri ďalšom rozhovore mi hovoril i o odstránení maternice cez pošvu. Mám na nej nejaký nie veľký mióm, ktorá sa pri poslednom sone vraj zmenšil. Nemám žiadne problémy. Pravidelne chodím na prehliadky. Podľa informácii mám k rakovine vaječníkov predpoklady, tak som sa ich vybraním zmierila. Ale prekvapilo ma, že by mi mala byť zobraná i maternica. Myslíte si, že je to nutné ? Bojím sa veľkej zmeny. Niekde som čítala, že pri takomto zákroku môže dôjsť k poklesu panvového dna a problémov s tým spojených. Aké komplikácie môže po tom byť ?
  Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, toto je skôr otázka na mamológa. Nepoznám žiadne konkrétne nálezy, či výsledky vyšetrení, informácie ani okolnosti, ale na základe opisu mi nie je jasné, prečo by Vám mali byť vyberané vaječníky a vôbec nechápem, prečo maternica. Záleží od typu karcinómu prsníka, ktorý má mamka, hlavne to, či je to geneticky podmienené a či máte predispozíciu na karcinóm. Je vhodné realizovať genetické vyšetrenie. Mamka môže mať rakovinu prsníka, ktorá nie je geneticky daná a vy tak rakovinu nikdy mať nebudete a nie je potrebné žiadne operačné riešenie v zmysle profylaktického odstránenia vaječníkov. Naozaj sa však neviem takto bližšie objektívne vyjadriť. Lekári mamárneho centra, ktorí riešia mamku sa Vám budú vedieť bližšie vyjadriť.