Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,664 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bodová kostička

  , Autor: Veronika

  Prosím vás pán doktor,
  absolvovala som prenatalny skrining v 1.trimestri. Mala som byť v 12.tt no podľa meraní veľkostí plodu stanovila pani doktorka 13.tt. Všetky vyšetrenia z ultrazvuku boli v poriadku-sijove pr jasné nie, srdce, pupočník..akurát bol problém bodová kostička, ktorú nevidela. Vyjadrila sa že to čo tam je sa javí ako chrupavka podľa sfarbenia a veľkostne by mala merať 2mm (ak si dobre pamätám) a namerala cca 1.5.
  Je možné že by v tomto období nebolo možné kosticku vidieť teda že ešte sa tam objaví? Prípadne aké veľké riziko je ak ostatné hodnoty sú všetky v poriadku? Ďakujem pekne

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, pani doktorka mala na mysli nosovú kostičku. Integrovaný prvotrimestrálny screening (PTS) sa hodnotí komplexne, na základe biochemického screeningu (Triple test), teda vyšetrením krvi a ultrazvukového screeningu, ktorý zahŕňa okrem (už aj Vami spomínaných markerov) aj vyšetrenie nosovej kostičky. Chýbanie alebo prítomnosť kratšej nosovej kostičky v 11. až 13. týždni tehotenstva je jedným z markerov pre Downov syndróm. Vyšetrenia ukazujú, že sa kosť nosa začína vyvíjať neskôr a v prvom trimestri ešte spravidla chýba. Treba však povedať, že nosová kosť chýba v 2 % prípadov zdravých plodov, preto je dôležitá komplexnosť a odbornosť týchto screeningových vyšetrení. Ak sa potvrdí zvýšené riziko pre Downov syndróm, je nutné stanoviť ďalší postup.

Podobné otázky