Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
19,205 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • zlý zdravotný stav

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať na závažnú vec, ktorá sa mi udiala a neviem čo robiť a ani si neviem predstaviť v akom stave je momentálne moje telo. Nemávam pravidelne menštr. a bola som u svojej doktorky, ktorá mi dala vyvolávačku, aby som dostala menštr. Chcela som začať užívať krúžok Nuvaring. Keď menštr. prišla, teda iba špinenie s minimom krvi, začala som s užívaním. V priebehu dňa mi prestala a medzitým som mala s priateľom sex a následne sa do mňa spravil, keďže sme obaja chceli. Neskôr nás prepadols tres, tak sme kúpili tabletku po - Escapelle a užila som ju asi o deň neskôr po pohl. styku. O niekoľko dní neskôr som užila väčšie množstvo alkoholu a nasledujúci deň som bola nezvyčajne permanentne unavená. Vracala som, spala, nejedla som..stále unavená. Ďalší deň som sa cítila lepšie aj som jedla. No a dnes som bola opätovane veľmi unavená, našťastie som nevracala, ale necítim sa absolútne dobre. Unavená som skoro stále, zjedla som veľmi málo. Viem, že tabletka PO musela spraviť s mojim organizmom strašnú šarapatu, no teraz neviem ako sa z tohto príšerného kruhu dostať von. Krúžok stále uźívam, keďže dúfam, že akonáhle si ho po troch týždňoch vyberiem, menštruácia sa hádam dostaví. No prosím Vás o odbornú radu. Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň,
  pravdepodobnosť, že by ste otehotneli v deň po zavedení krúžku keď vám začala menštruácia alebo pseudomenštruácia je menej pravdepodobná, avšak samozrejme nie vylučiteľná. V príbalovom letáku je predsa uvedené, že počas prvých 7 dní v rámci prvého cyklu po zavedení Nuvaringu sa odporúča užívanie doplnkovej bariérovej antikoncepcie. A samozrejme by sa malo začať s užívaním tejto formy antikoncepcie len vtedy ak ste si istá, že nie ste tehotná. Escapelle v tejto situácii už len naozaj narobilo ako vravíte "šarapatu" vo vašom tele. Príznaky, ktoré opisujete môžu súvisieť so začatím užívania novej formy antikoncepcie, na ktorú ste predtým neboli zvyknutá, a príznaky nevolnosti, ktoré poppisujete nesúvisia náhodou s tým " vačším množstvom alkoholu"???. Prichádza však do úvahy aj možnosť, že ste otehotneli ešte pred začatím používania Nuvaringu?!ak áno, urobte si tehotenský test, a potom následne po vysadení Nuvaringu ho zopakujte.