Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,822 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • prvá menštruácia

  , Autor:

  Dobrý deň, moja dcéra bude mať o mesiac 12 rokov. Pred mesiacom dostala prvú menštruáciu. Odvtedy má menštruáciu (nikdy nebola veľmi silná), prvé tri dni krvácanie, potom tri dni slabšie a dva dni špinenie, potom dva dni nič a opäť a takto sa jej to odvtedy točí. Je nutné hneď teraz navštíviť lekára (má veľký strach) alebo je to normálne a môžeme ešte počkať? Ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, začiatky menštruovania môžu mať rôznu podobu, takto sa Vám však objektívne vyjadriť neviem, no ak špinenie alebo krvácanie pretrváva dlhodobejšie, podľa Vašich slov prerušovane už mesiac, v dohľadnej dobe navštívte gynekológa.

Podobné otázky

 • Klimakterium

  , Autor: Iveta

  Dobrý večer, pán doktor. Mam 50 rokov a 10 rokov som uživala Logest kvoli nepravidelnemu cyklu a cystach na vaječniku. Koncom decembra som HAK prestala uživať po dohovore s gynekologom kvoli veku. Začinam mať aj prejavy klimakteria, potenie, navaly tepla.Prva menštruacia prišla presne na 28 deň cyklu , ale druha mi prišla o 6 dni skor, čo ma veľmi vyľakalo.V decembri som mala robenu preventivu, kde cytologia a vytery boli v poriadku, na USG 3 male myomymam ich už 15 rokov . Ten največši mal 26mm a teraz sa zmenšil na 16mm. Pan doktor , aky mate nazor na tu skoršu menštruaciu, može to byť ešte nasledkom HAK, alebo je to už naznak prechodu? ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, ak ste mali pravidelnú menštruáciu počas užívania hormonálnej antikoncepcie a mimo jej užívania bol cyklus nepravidelný, nie je potom prekvapivé, že menštruačný cyklus môže byť teraz nepravidelný. Nemusí to byť vôbec náznak prechodu, hoci je pravda, že Vaše pocity návalov tepla a potenie patria medzi premenopauzálne príznaky. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Menštruácia po potrate

  , Autor: Palma

  Dobrý deň, dna 25.12.2018 som spontanne potratila. Odvtedy sa menstruacia nedostavila. Mali sme 2x nechraneny sex ale symptomy na tehotenstvo nemam. Prosim kedy menstruacia pride a aky je dalsi postup ? Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, závisí od týždňa tehotenstva, v ktorom žena potratí. Štandardne sa prvá menštruácia po potrate dostaví o 4 - 6 týždňov. Po potrate odporúčame ženám neotehotnieť hneď, ale odmenštruovať aspoň 2 - 3 menštruácie a tak sa snažiť otehotnieť. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Opakovana menstruacia

  , Autor: Lucia

  Dobry den trapi ma opakujuca silna menstruacia.Rada by som vedela nazor aj ineho gynekologa moja dr. sa vyjadrila ak prestanem krvacat mam volat ze som predtym neodmenstruovala. No mne to nepride uplne normalne kedze ma to uz dost unavuje. Nieje to len spinenie alebo slabe krvacanie krvacam stredne az silno.Moze byt nasledkom Dana? aj napriek tomu,ze menzes sa dostavila skor a pritom som este Danu nemala? V maji som porodila druhe babo vsetko v poriadku sestonedelie tiez v poriadku prebehlo do posledneho dna som krvacala. Prva menstruacia : 15.7-21.7.2018
  nasledovne:
  23.8-28.8
  10.9-20.9
  27.9-trva (dnes 5.10.)
  13.9.2018 aplikovana Dana
  Dakujem za nazor,radu

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, nepoznám všetky okolnosti zavedenia IUD - Dany. Po zavedení IUD je normálne, že je menštruácia silnejšia, no časom by sa mala upraviť. Je ale možné, že vnútromaternicové teliesko dráždi sliznicu Vašej maternice alebo je mierne vysunuté. Je vhodné to skontrolovať ultrazvukom. Je možné, že bude treba vnútromaternicové teliesko vybrať. Telieska sú všelijaké a aj majú rôzne nežiadúce účinky, nie každému "sadnú". Treba pouvažovať a možno skúsiť vymeniť za nejaký iný typ. telieska alebo skúsiť inú formu antikoncepcie. Ešte neprebehol ani mesiac od zavedenia Dany u Vás, odsledujte si to, ale keď sa situácia nezlepší, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

 • Menštruácia

  , Autor: Nikola

  Dobrý deň, moja dcéra bude mať v oktobri 18 rokov a nemá ešte menštruáciu. Má oneskorenú pubertu, hormony sú primerané jej stavu puberty - endokrin. vyšetrenie.
  Gynekol. vyšetrenie polycystické vaječníky viac vpravo, AVF 46x32x22 mm.
  Lekár chce s liečbou čakať do 18 rokov, odporučil vitamín B.
  Má celiakiu, astmu, berie levocitirizin, ecobec sprej.
  Otázka Má sa už začať s hormonálnou liečbou alebo ešte čakať.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň. Je isté percento žien, u ktorých sa dostaví prvá menštruácia neskôr. Vo všeobecnosti platí, že ak dievča nedostane prvú menštruáciu do dovŕšenia 16 rokov, je vhodná návšteva gynekológa. Dôležité je vylúčiť vrodené vývojové chyby. Veľmi podstatné je, či dcéra už má vyvinuté sekundárne pohlavné znaky, to vie posúdiť váš gynekológ. Je možné, že dcéra ešte nemá vyvinuté sekundárne pohlavné znaky a možno aj na základe toho chce váš lekár ešte počkať. Keď sú však všetky vyšetrenia, USG, hormonálny profil pohlavných hormónov, prolaktínu, ako aj hormónov štítnej žľazy v poriadku, nie je nutné liečbu v takomto veku odkladať.

 • meškanie

  , Autor: mona1592

  Dobrý deň chcem sa spýtať som to pôrode prvá menštruácia mi prišla 4 mesiace po pôrode druhá meškala týždeň a teraz tretia mi mešká už 12 dní je to normálne či mám navštíviť gynekológa
  Ďakujem

  Odpovedá: Gynekológ

  U dojčiacej ženy samozrejme nemusí byť menses úplne pravidelná, môžu sa takéto zemny stať, tiež závisí aký ste mávla cyklus pred tehotenstvom
  ak sa chcete uistiť, že je všetko v poriadku, že nie ste napr.tehotná alebo chcete cyklus upraviť napr. antikoncepciou navštívte svojho lekára
  s pozdravom