Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,050 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Prenos

  , Autor: Micha.z

  Dobrý deň
  Dostala som výsledky od Mudr. Potrebujem vedieť či tento nález :
  Diagnostická súprava identifikuje dva druhy rodu Ureaplasma :Ureaplasma urealyticum a
  Ureaplasma parvum.
  Sa prenáša skôr od mužského pohlavia ? Alebo to prenáša skôr žena?
  Ako skoro sú viditeľne príznaky u ženy a ako skoro u muža ? Dakukem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma sa môže vyskytovať ako u mužov, tak aj u žien. Prenášať sa môže medzi párom navzájom. Nezistíte, kto to dostal od koho. Príznaky nemusí mať ani jeden z páru, prípadne môžu mať príznaky obaja, či iba jeden, aj keď ten nemusel byť prenášač. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Eucerococcus faecalis

  , Autor: Ivik1407

  Dobrý deň bol mi zistený eurokok a nasadené atb unasyn len mi teda nikto nepovedal ci aj partner to mohol odo mňa chytiť a ci aj on musí ist na výter a brat atb so mnou? Nechcem aby sme si to po mojom vyliečení vymieňali

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, enterococcus faecalis je baktéria, ktorá sa bežne nachádza v tráviacom trakte. Do pošvy sa dostáva najčastejšie zanesením, nesprávnou hygienou alebo praktizovaním análneho a vaginálneho styku. Ak partner nemá žiadne ťažkosti, nie je potrebné ho preliečiť. Nejedná sa o sexuálne prenosné infekčné ochorenie. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa. Po antibiotickom preliečení odporúčam realizovať aspoň desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Bolestivy tyk po 2,5 roku od pôrodu

  , Autor: majan84

  Dobrý deň pán doktor. Som 2,5 roka po pôrode a sexuálny styk je takmer nemožný pre bolesti v pošve. Nepomáhaju ani gély na zvlhcenie. Bolesť je ako keby ma niekto rezal z vnútra. Riešila som to aj s mojou gynekologickou, ale ani gély ani maste ani čipky ani zinat 500 ci sumamed nepomohli. Mala som ureoplazmu a mykoplazmu, môže to byť spôsobené aj týmto? Už som zúfalá. Viete mi poradiť, aké vyšetrenia je potrebne absolvovať, aby sa zistila a odstránila príčina? Vopred ďakujem za radu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali diagnostikované pohlavne prenosné ochorenia (ureaplazmu a mykoplazmu), môže to byť príčina ťažkostí. Záleží tiež od druhu a rozsahu pôrodného poranenia, ktoré bolo pri pôrode. Mohlo dôjsť k zlému zhojeniu alebo “prehojeniu”, takže sa v mieste poranenia vytvorilo tkanivo, ktoré nie je elastické a môže spôsobovať ťažkosti pri pohlavnom styku. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Existujú laserové ošetrenie - vaginálna rejuvenizácia, ktorá by Vám mohla pomôcť. Realizuje sa v niektorých ambulanciách, či zdravotníckych zariadeniach.

 • Ureoplazma

  , Autor: Marijka

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, pred dvoma rokmy mi v moči zistili ureoplazmu na ktorú sme sa aj s partnerom liečili. Po dvoch rokov mi ju v moči objavili opäť, je možné,že by ma partner podviedol? Alebo prečo sa opäť objavila aj keď sme sa preliecili? Je možné sa jej zbaviť úplne na trvalo aby sa už nikdy neobjavovala?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazmy sú síce aj pohlavne prenosné, ale aj inak, a môžu byť normálnou súčasťou, má ich veľké percento bezpríznakových žien a mužov. Aj napriek preliečeniu sa môže objavovať znova. Určite by som nehľadal za jej prítomnosťou partnerovu neveru. Ak Vám, či Vášmu partnerovi nespôsobuje žiadne ťažkosti, nie je potrebné ju za každých okolností liečiť. Ak máte ťažkosti, mala by ste byť dlhodobo preliečená (cca tri týždne) kombináciou antibiotík spolu s partnerom. U Vás by som ešte cestou obvodného gynekológa doplnil mikrobiologické vyšetrenie na chlamýdie, mykoplazmy a ureaplazmy z krčka maternice.

 • Hpv

  , Autor: Lula17

  Dobrý deň pán doktor, bola som u lekárky z dôvodu problému s mocenim. Pri kontrole mi urobila rovno preventívnu prehliadku , sono, a cytologické vyšetrenie.všetko bolo v poriadku ale prišli výsledky z kultivacie ureoplazma a potom cytológia a tam vyšiel pozitívny výsledok na HPv. Odporučila mi očkovanie mám 30r. Ockovat sa dám ale najskôr musím preliecit ureu dala mi antibiotiká Fromilid 500 čítala som že nemusia zabrať a liečba bude neúspešná lieky mám aj pre priateľa. Moja otázka nasadila dr liečbu správne ? A čo sa týka hpv dá sa vyliečiť pokial na krčku niesu zidne zmeny kázala mi posilniť imunitu pracujem v prostredí medzi deťmi takze imunitu mám zlu… čo by ste vy odporúčali brat keďže tých volnopredajnych liekov na imunitu je veľmi veľký vyber neviem podľa čoho vyberat . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma je pomerne často vyskytujúce sa pohlavne prenosné ochorenie, ktoré však nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti a môžete si ho predávať medzi sebou s partnerom. Preto je potrebné preliečiť aj partnera. Čo sa týka HPV, očkovanie určite odporúčam. HPV infekcia môže prísť a odísť, napríklad ako chrípka, a nemusí zanechať zmeny na krčku. To, že máte pozitivitu HPV ešte neznamená automaticky zmeny na krčku. Treba však povedať, že HPV 16 a HPV 18 sú najrizikovejšie typy vo vzťahu ku zmenám na krčku maternice až tvorbe karcinómu krčka. Ak máte ozaj oslabenú imunitu, za zváženie stojí imunologické vyšetrenie. V lekárni je množstvo voľnopredajných preparátov, doplnkov výživy, či vitamínov.

 • hpv bradavice

  , Autor: Zuzka3331

  Dobrý večer pán doktor, rada by som sa informovala ako funguje nakazenie alebo teda prenos hpv vírusom, ktorý sa prejavuje bradavicami v oblasti genitálií, pretože najprv sa vytvorili bradavice mne, ktoré časom zmizli a až neskôr môjmu partnerovi, ktoré mu tiež už pomaly miznú. Vie sa teda určiť kto koho prvého nakazil vírusom ?pravdepodobne ja partnera ak som mala tie bradavice ako prvá alebo mohol ma nakaziť aj partner tým že on mal už vírus v sebe nakazil mňa ale jemu sa až neskôr prejavili tie bradavice?, popripade existuje na to nejake vyšetrenie kto z nás dvoch nakazil toho druhého ako prvý? Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, možné sú obidva varianty. Nepoviem Vám, kto nakazil koho ako prvý. Budete obaja pozitívny na HPV. Z vyšetrení sa nedá zistiť, kto mal infekciu ako prvý. Sú ľudia, u ktorých sa genitálne bradavice neprejavia, aj napriek tomu, že sú pozitívne testovaný na HPV typ spôsobujúci tieto bradavice, alebo sa objavia až s odstupom pri poklese imunity.