Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,313 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Liek

  , Autor: 552017

  Chcela by som sa opýtať mám antibiotika Macmiror Complex 500 vaginálne kapsuly môžem súčasne si dávať aj cicateidinu vaginálne čapíky ďakujem pekne Chudobová

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas vaginálnej liečby Macmirorom si neaplikujte iné vaginálne preparáty. Cicatridina čapíky, či vaginálne probiotiká si aplikujte až po skončení liečby Macmirorom.

Podobné otázky

 • Ureaplazma

  , Autor: Nikaaaaa

  Dobrý den,
  už skoro rok mám nepríjemné svrbenie, výtok. A neustaly pocit zapalu. Problemy sa ešte vystupujú po styku. Bola som liečená na mykozu, hoci vytery boli negatívne. Pri rozšírenom vytere mi ale vyšla ureaplazma. Dostala som doxyhexal na 20 dni. No nevedela som ho brať pre silné bolesti a kŕče brucha. Partner lieky uziva. Prosím vás prichádza do úvahy ina liečba? Napríklad klacid 10 dní (resp.14) plus vaginálne antibiotiká. Alebo aký máte názor na wobenxyn.
  Čo v prípade nepreliecenia. Som už zúfalá, keďže to výrazne ovplyvňuje aj môj intímny život. A neustály zápal takisto nieje v poriadku.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v liečbe ureaplazmy je potrebná celková antibiotická liečba. Lokálne antibiotiká, či antimykotiká sú neúčinné. Najčastejšie sa používajú tetracyklinové preparáty, napr. Doxyhexal, prípadne aj makrolidové preparáty, takže aj spomínaný Klacid by pripadal do úvahy. Wobenzym je preparát obsahujúci zmes enzýmov. Samotná enzymoterapia však ureaplazmu nezničí, je to však dobrá podporná liečba. Ureaplazma je v súčasnosti považovaná za pomerne bežný mikroorganizmus, vyskytuje sa u každého piateho človeka. V mnohých prípadoch nespôsobuje žiadne ťažkosti u ženy, ako aj muža, preto sa častokrát ani nepreliečuje, v mnohých prípadoch sa o nej ani nevie.

 • svrbenie a zväčšenie malých pyskov ohanbia

  , Autor: Vikiii

  Dobrý deň, pán doktor,
  v poslednom čase ma trápi večer a ráno svrbenie z vonkajšej strany, v okolí malých pyskov. Zároveň mám pocit, že mám akokeby tú pravú stranu malých pyskov, zväčšenú po celé dni. Hygienu dodržiavam, používam zároveň aj umývaciu emulziu Lactacyd, taktiež cez deň nosím aj intímky proti špineniu, čím môžem vylúčiť aj alergiu na spodnú bielizeň a prací prášok. Zároveň na preventívnej prehliadke, vyšli všetky výsledky a stery v poriadku. Čítala som, že malé pysky sa zvyknú zväčšiť/opuchnúť po mechanickom podráždení, po pohlavnom styku. Ale toto mechanické podráždenie nepripadá tiež do úvahy. Toto zväčšenie jednej strany trvá pár dní, opäť sa to zmenší a po nejakom čase, pár týždňoch sa to opäť zväčší. Postačí na to nejaký voľnopredajný liek (Lactofeel/probiotiká) alebo čo mi odporúčate? Čo mi to môže spôsobovať?
  Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu a odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin ťažkostí môže byť viacero. Môže sa jednať o vulvitídu, na ktorej sa podieľa aj mechanické dráždenie vplyvom častého používania vložiek. Bez vyšetrenia a videnia nálezu je ťažké sa k nálezu vyjadriť. Vylúčiť je potrebné aj kožné ochorenie v tejto intímnej oblasti. Skúsiť si môžete realizovať kúru vaginálnymi probiotikami. Stery na kultivačné vyšetrenie je potrebné realizovať nie len z pošvy, ale aj z oblasti pyskov.

 • Suchosť

  , Autor: Andi289

  Dobry den, som 1,5 roka po porode a 7 mesiacov od ukoncenia dojcenia. Cca posledny polrok som si vsimla vacsiu vaginalnu suchost. Za posledny mesiac sa to zhorsilo, mam pocit ze som dole uplne sucha, zacina ma to aj pocas dna ominat a robia sa mi mensie trhlinky. Moze to byt sposobene hormonalnou nerovnovahou po porode ? Je pripadne moznost to liecit volnopredajnymi liekmi alebo mam radsej cim skir navstivit gynekologa ? Dakujem velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, príčin Vašich ťažkostí môže byť viacero. Áno, hormonálna, ako aj mikrobiálna nerovnováha môže byť príčinou. Pre začiatok si skúste realizovať kúru vaginálnymi probiotikami. Ak sa to neupraví, navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám predpíše Gynoflor, ktorý obsahuje okrem laktobacilov aj estrogény, ktoré môžu napomôcť v produkcii sekrétu pošvy.

 • Stále gynekologický zápal

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky vkuse mám gynekologický zápal. Podstúpila som 2 operácie kvôli cystám a upchatým vajíčkovodom. Mám už len jeden vaječník a maternicu. Vždy po menštruácií sa vráti svrbenie, pálenie, hlienovitý výtok, niekedy so zápachom. Dva krát som sa liečila spolu s partnerom Doxyhexalom kvôli pozitívnej ureaplasme parvum. Výsledky som už mala dva krát po sebe negatívne. V kultivácií mi vychádza Streptococcus aureus, Staphylococcus aureus, Candida albicans alebo Candida glabrata. Stále niečo iné. Stále dostanem čípky, antibiotiká, antimykotiká, ale mne to vôbec nepomáha. Liečila som sa aj u imunologičky, tam už boli tiež lepšie výsledky, ale beriem stále Imunor, zinok, vitamín d, candivac, proste všetky možné lieky aj doplnky. Skúšala som viac krát rosalgin, clogin, rôzne probiotiká lokálne aj celkové, žiadne zlepšenie. Nemôžem mať vôbec s partnerom styk nakoľko ma to bolí a viac krát sa už nakazil aj partner. Jemu sa to však zahojí za nejaký týždeň. Cytológiu som mala v poriadku. Beriem aj lieky na alergiu - Zodac. Bola som s tým aj u dermatovenerologičky, tiež nič nezistila. Dostala som biseptol na streptokoka a to bolo všetko.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma parvum je častý nález u všetkých žien , keby sa robili stery z krčka maternice všetkým ženám. Pokiaľ nie sú klinické ťažkosti, ako napríklad spenený výtok, svrbenie, či krvavý vytok, nie je potrebná antibiotická liečba. Výskyt v populácii je častý. Asi každá tretia žena má ureaplazmu parvum. Mnohé ženy o tom ani nevedia. Predpokladám, že máte bakteriálnu vaginózu spôsobenú častým užívaním a aplikáciou antibiotík. Tým dochádza k porušeniu rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Vplyv má určite aj porušená, či oslabená imunita. Môžete si vkladať hlboko do pošvy 2 až 3 krát do týždňa vaginálne globulky obsahujúce striebro. Kúra vaginálnymi probiotikami je tiež vhodná. Časté realizovanie vaginálnych výplachov tiež nie je ideálne. Vypláchnete si aj “dobré” baktérie, ktoré sú normálnou súčasťou pošvového prostredia. Streptococcus aureus neexistuje, asi ste mali na mysli Streptococcus epidermidis, ktorý sa, nie len v pošve, vyskytuje bežne a je prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Iba na základe Vami uvedených informácií sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Kašeľ v 20.tt

  , Autor: MariV

  Dobrý deň, som v 20tt a už týždeň mám dráždivý kašeľ kedy vykašliavam aj hlieny. Snažím sa dávať si pozor aby sa mi nenatahovalo bruško pri kaslani, avšak v poslednom čase pociťujem také ťahanie pod bruškom najmä keď zakaslem, ako keby som mala natiahnutý sval. Bojím sa, aby kašeľ neublížili bábätku, poraďte mi, prosím, ako si dávať čo najviac pozor aby sa kvôli kašľu nič zle nestalo. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, proti kašlu môžete užívať preparáty na podporu vykašliavania hlienov, ako aj lieky na zastavenie dráždivého kašľa. Napínaním podbruška sa asi nevyhnete. Mierne pobolievanie pri častom kašli sa môže vyskytovať, môže mať charakter svalovky. Kašeľ na plod vplyv nemá. Častým a úporným kašľaním však moze dôjsť k miernej progresii na krčku maternice. Odporúčam navštíviť Vášho obvodného lekára, ktorý Vám vie predpísať potrebné lieky.