Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,790 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Probiotiká

  , Autor: Domi225

  Dobrý deň pán doktor

  Rada by som si upravila mikroflóru v pošve. Brala som viacero probiotík, ale infekcia sa mi po roku vrátila. Je lepšie brať probiotiká perorálne ? Alebo ak máte nejaké recenzie aké probiotiká do pošvy sú podľa Vás najúčinnejšie? ( kojím) Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, perorálne užívané probiotiká sa do pošvy nedostanú a nemajú žiadny vplyv na pošvovú mikroflóru. Na trhu je viacero preparátov vaginálnych probiotík. Skúste si najprv realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne začnite s apilikáciou vaginálnych probiotík. Je vhodné si kúru vaginálnymi probiotikami realizovať aspoň 3 krát ročne.

Podobné otázky

 • 3 ročná dcéra a svrbenie

  , Autor: lucka-151

  Dobrý deň p.doktor moju 3 roč dcéru trápi silne svrbenie v cikulke už mesiac,bila preliecivana vermoxom aj keď sa mrle nepotvrdili nič nezaberá,lieči ju kozna doktorka ktorá nám predpísala madt baneocin ale ten jek nezaberá masti ju 3 deň s tým, ma už aj začervenanie a akoby aj ranku už má,výter E.faecali,Stephen.aureus+e.coli,prosím Vás ako jej ešte pomôcť, kozna ma od dnes 10 dní dovolenku a ja neviem kam sa obrátiť o radu, keďže jej pediatricka tiež nevie pomôcť,dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od výsledku citlivosti na antibiotiká vykultivovaných druhov baktérií. Je vhodné vyšetrenie u detskej gynekologičky. Skúsiť sa môže aplikovať lokálna liečba Framykoin + Fungicidin. Existuje aj krémpasta Imazol, tiež na lokálnu liečbu. Vhodná je tiež dlhodobá liečba probiotikami. Na intímnu hygienu skúste používať Saforelle gél. Siahnuť sa dá aj po bylinkovej tinktúre z kapucínky. Dobré je na čas vysadiť sladkosti. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Rybací zápach

  , Autor: anna12345

  Dobrý deň,

  Chcem vás poprosiť o pomoc. Mala som 5 rokov rovnakého sexuálneho partnera, kedy som nepociťovala žiadne problémy.

  Od rozchodu som mala 3 nových sexuálnych partnerov, pričom po jednom sexuálnom styku som na druhý deň dostala silne zapáchajúci rybací výtok, napriek tomu že hygienu dodržiavam. Po 1-2 dňoch to ustálo, ubehol od toho mesiac.

  Avšak včera som mala bolesť v podbruška na ľavej strane a keď som sa utrela všimla som si malé množstvo kašičkového výtoku ktorého sfarbenie bolo biele/mierne do zelena a kyslý zápach – dnes sa to už neopakovalo, ale nie som na to zvyknutá.

  Chcela by som vás preto poprosiť o pomoc, neviem vôbec o čo ide, sú nejaké dostupné lieky v lekárni, ktoré by mi mohli pomôcť zároveň ktoré by mi pomohli predísť opakovaniu tohto problému?

  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a skúsiť kúru vaginálnymi probiotikami. Najvhodnejšie však bude navštíviť obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení a výterov určí príčinu ťažkostí a nasadí potrebnú liečbu.

 • Bolesť pri styku

  , Autor: Emiiee

  Dobrý deň, pán doktor, už dlhodobo mávam bolesť pri styku. Začalo to pred niekoľkými mesiacmi kvasinkovou infekciou. Najprv som sa ju snažila vyliečiť voľnipredajnými liekmi (Canesten; Gynophilus), ale nakoniec som i tak skončila u svojej gynekologičky, keďže sa to nezlepšovalo. Tá mi povedala, že išlo o kvasinkovú infekciu spojenú s nejakým bakteriálnym prvkom a predpísala mi na 4 dni Polygynax. Po dobratí sa zdalo, že sa všetko vrátilo do normálu, ale po nejakom čase sa opäť vrátila bolesť a pálenie počas styku. Dobrala som preto zostávajúce tablety Polygynaxu, bolesť sa stratila a po chvíli bola znovu späť. Čo by ste mi poradili? Je možné, že je infekcia stále zle doliečená a preto ma trápia tieto bolesti? Iné znaky infekcie okrem pálenia počas styku nemám. Je potrebné preliečiť i partnera? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri pretrvávaní ťažkostí je vhodné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie okrem štandardného kultivačného vyšetrenia realizovať aj rozšírený mikrobiologický ster. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa však u Vás jednať aj o bakteriálnu vaginózu. Skúsiť si môžete aplikovať vaginálne probiotiká po dobu aspoň 10 dní.

 • vaginalne probiotika

  , Autor: petronela321548

  Dobrý deň, včera ste mi poradili ohľadom výtoku robiť si vaginálny výplach a zavádzať vaginálne probiotiká. Dnes som si kúpila výplach Rosalgin a probiotika Flor Femina. V príbalovom letáku je napísané že sa majú začať užiívať min 10 dní pred menštruáciou a užívať ich treba 10 dní alebo až po menštruácii. Chcela by som sa teda spýtať, o 5 dni mi začne menštruácia. Mám si začať probiotiká dávať už dnes a iba po dobu 5 dní, alebo počkať a začať až po menštruácii? Ak by som teda mala čakať, môžem si zavtedy aplikovať aspoň výpach?
  ďakujem za opoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám vaginálny výplach pomohol a ťažkosti sa nezhoršujú, môžete počkať až po menštruácii a až následne začať s kúrou vaginálnymi probiotikami.

 • výtok

  , Autor: petronela321548

  Dobrý deň, dnes sa mi objavil žltkastý, možno trochu do zelena, výtok. Nespomínam si že by sa mi takéto niečo niekedy stalo, ak áno tak ojedinele. Užívam HAK môže to byť aj z toho? S partnerom mávame pohlavný styk párkrát do mesiaca, aj to vždy chránený poprípade aj s kondómom. Hygienu dodržiavame obaja.
  Chcela by som sa spýtať, čím by to mohlo byť? Je dôvod na obavu alebo je v poriadku, keďže to nepretrváva dlho a objavilo sa to takto naozaj asi prvýkrát. Poprípade treba užívať nejaké lieky alebo podobne? Dosť ma to zarazilo, pretože doteraz som mala vždy výtok v poriadku.
  Vopred ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môže sa jednať o počínajúcu vaginálnu infekciu. Skúsiť si môžete realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom a realizovať si kúru vaginálnymi probiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám realizuje výter z pošvy na kultiváciu a nasadí potrebnú liečbu. Čo sa týka pohlavného styku, počas užívania hormonálnej antikoncepcie, za predpokladu jej pravidelného a správneho užívania, ste plne chránená, môžete mať nechránený pohlavný styk aj s ejakuláciou, nemusíte používať kondóm. Počas liečby vaginálnymi preparátmi je však vhodná pohlavná abstinencia.