Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
  • Cysta po zamlčanom potrate

    , Autor: MirkaCha

    Dobrý deň, pán doktor, pred vyše mesiacom (presne 1.4.) som musela podstúpiť zákrok po zamlčanom potrate v 10. týždni, kde sa bábätko nevyvíjalo už od 7. týždňa. Po prvej menštruácii, ktorá prišla presne na 29. deň som išla k doktorovi na kontrolu a myslela som, že mi potvrdí, že už je všetko v poriadku, ale našiel mi na ľavom vaječníku 5cm cystu naplnenú krvou a tekutinou. Tá cysta tam vraj ešte počas zákroku nebola, to znamená, že musela narásť za ten jeden mesiac. Je to možné? Stále musím rozmýšľať, či tá cysta má niečo spoločné s mojim tehotenstvom. Čítala som, že to môže byť buď cysta folikulárna, alebo cysta žltého telieska. Ktorá je prosím pravdepodobnejšia vzhľadom na neúspešné tehotenstvo? Môže sa sama vstrebať, alebo ak sa nevstrebe budem musieť ísť na zákrok? Zatiaľ nemám absolútne žiadne bolesti, vôbec necítim, že by som nejakú cystu mala, dokonca aj tá prvá menštruácia po zákroku prišla na čas....Veľmi túžim opäť čo najskôr otehotnieť a bojím sa, že môžem kvôli tej cyste prísť aj o vaječník. Môj doktor, ktorý má isto už minimálne 20 ročnú prax bol prekvapený keď tú cystu našiel, dokonca si musel prizvať aj kolegu z rizikovej poradne, aby mu povedal o čo presne sa jedná. Dosť ma to vydesilo, prišlo mi, akoby tá cysta bola nejaká neobvyklá, pritom čítam, že to býva dosť časté u žien v produktívnom veku. Pokiaľ by cysta praskla, mám utekať na pohotovosť, alebo nemám panikáriť a budem len krvácať? Ďakujem veľmi pekne za váš názor a radu. Prajem pekný zvyšok dňa.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

    Dobrý deň, spomínaná cysta je najpravdepodobnejšie zakrvacané žlté teliesko, ale takto sa vyjadriť neviem. 5 cm cysta sa už pravdepodobne sama nevstrebe. Odporúčam kontrolné USG po najbližšej menštruácii, pri ťažkostiach samozrejme skôr. Pri pretrvávaní ju bude pravdepodobne nutné laparoskopicky odstrániť. Nemusíte však pri tom prísť o vaječník, odstráni sa iba cysta. Ak aj dôjde k prasknutiu cysty, pociťovať môžete bolesti v podbrušku. Odsledujte si to.