Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,299 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Po potrate (potratoch)

  , Autor:

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či sú nejaké štatistiky, ak som v krátkom čase prekonala dva potraty a hneď tretí krát otehotnela, aká je šanca, že bábätko môže byť zdravé?
  Totiž žijem v zahraničí, keď mi zistili v 10tt zamĺknuty potrat, dali mi tabletky, na vypudenie. Ďalšia menštruácia bola prvé dva dni veľmi silná a veľmi bolestivá, potom už normálne. Druhá menštruácia, teda dva mesiace po potrate bola hrozná, ale nejako som si nepripúšťala, že by to mohol byť potrat, nahovorila som si, že sa dlhšie čistím po tabletke, plus som skúšala nejakú detoxikáciu od cukru a strašne cvičila, napriek bolestiam, takže štvrtý a piaty deň menštruácie boli silnejšie a bolestivejšie ako prvé dni, úplne pripomínali potrat a keď som na vložke našla aj kusy tkaniva, dokonca takú guličku, zľakla som sa, že to bola tá blastula, ale ako hovorím, potlačila som to, lebo som sa bála a za lekárkou som nešla, lebo tu je všetko "normálne" a "na prírode", a prvý trimester ženu ani nekontrolujú, takže by ma vysmiali a poslali domov, teraz menštruácia bola zase prvé dva dni veľmi silná a bolestivá, potom všetko ok, tak sme chceli znova otehotnieť. A ako sa blíži termín menštruácie, resp potvrdenia, že som tehotná, som sa akosi začala vracať k tej hroznej menštruácii spred dvoch mesiacov a stále viac si pripúšťam, že to bol asi ďalší potrat a robím si starosti, či sa to nejako na tom bábätku nevypomstí, či po dvoch tak krátko po sebe nasledujúcich potratoch nie je rozumnejšie dlhšie počkať s otehotnenim. Ako, nech mi poviete čokoľvek na potrat nepôjdem, len som si povedala, že ma môžte jedine ak ukľudniť...
  Vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa jednalo o dva potraty v priebehu krátkeho času, bolo by vhodné absolvovať endokrinologické a hematologické vyšetrenie, aby sa vylúčila možná príčina potratov, prípadne nasadila potrebná liečba. Pri akýchkoľvek ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.