Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,378 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Klimakterium

  , Autor:

  Pan doktor chcem sa opytať či je nejaka liečba vo forme tabliet na ukončenie menštruacii v klimakteriu a privodenie skoršej menopauzy, aby sa žena už nemusela trapiť s krvacanim.Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, bohužiaľ také lieky ešte neboli vyvinuté. U žien, u ktorých je krvácanie veľmi intenzívne a spôsobujúce anémiu sa pristupuje k radikálnemu riešeniu a to odstráneniu maternice, eventuálne aj k odstráneniu vaječníkov, ktoré definitívne odstráni problém s krvácaním. Ak ešte máte menštruáciu, znamená to, že Vaše vaječníky ešte produkujú hormóny.

Podobné otázky

 • Klimakterium

  , Autor: ivana2411

  Dobry den pan doktor.
  Chcem poprosiť mam 54rokov.
  Posledny menzes som mala24. 7.2019
  Dnes po19mes som zakrvacala flak cisto cerveny. V oktobri 2020 som bola na preventívnej prehliadke chodim poctivo. Vsetko bolo vporiadku. Co robit.? Ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusí sa jednať o nič vážne, ale ak žena zakrváca v menopauze, je vhodné navštíviť obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení a USG stanoví ďalší postup.

 • Klimakterium

  , Autor:

  Pan doktor som v perimenopauze , mam 52 rokov.Brala som pol roka Duphaston, kvoli silnemu krvacaniu. Menzes počas jeho uživania bol OK. Tento mesiac mi lekar robil horm. profil a mam nizku hladinu progesteronu. Estrogeny ešte pomerne vysoke FSH v norme.CHcem sa opytať, je to fyziologicky stav u ženy to zniženie progesteronu? Takto začina klimakterium u každej ženy tymi znižanymi hodnotami? Čo môžem očakavať pri tychto nizkych hladinach, nejaky problem s krvacanim?ďakujem za odpoveď,

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, je normálne, že progesterón je vo Vašom veku znížený a preto ste užívali Duphaston. Krvácanie sa u Vás môže pomaly vytratiť. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Klimakterium dodatok

  , Autor:

  Pan doktor, tá vyška sliznice je 5,2mm, nejak som si nevšimla, že som tam nedala čiarku.Som 4 mesiace po vysadeni HAK, mám 50 rokov a zatial ešte stale mam menštruaciu.Aj keby som už privitala , aby už nebola. Doteraz som mala slabšie krvacania, ktore trvali 4-5 dni, ale menzes každy druhy cyklus prišiel na 24 deň a každy druhy na 28 deň.Len doktor mi povedal, že uvidime, ako to bude tento mesiac, že možno už menzes vynecha.Preto ma napadla ta vyška sliznice.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za takýchto okolností je všetko v poriadku. Menštuačné krvácania už nemusia byť vo Vašom veku intenzívne, ani pravidelné, môže sa stať, že vynechajú. Nie je ale ničím pozoruhodným, že ešte menštruujete. Sú ženy, čo prejdú do menopauzy už v 40 a naopak, už som zažil aj 60 ročnú menštruujúcu ženu. Na 10. deň cyklu je skoro hovoriť,či sa menštruácia dostaví alebo vynechá. Odsledujte si to. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Klimakterium

  , Autor:

  Pan doktor, som v obdobi premenopauzy. Bola som na USG a na 10 deň cyklu som mala vyšku sliznice maternice 52mm. Podľa Vas nastane ešte menzes, alebo može aj vynechávať?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, 52 mm sliznica je aj v období premenopauzy suspektný nález, ktorý by sa mal histologicky overiť. Samotná výška sliznice nehovorí o tom, či žena ešte bude menštruovať alebo nie. Za menopauzu sa považuje obdobie 12 mesiacov, počas ktorých žena nedostane ani raz menštruáciu. Závisí od veku ako aj hormonálnej výbavy vaječníkov, či sa ešte menštruácia dostaví alebo nie. V období pre-menopauzy je výška sliznice maternice do 5 mm.