Poradňa gynekológa

Gynekológ
5,839 otázok , Gynekológ

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • chlamýdie

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Vo februári som mala MA (9 tt), po kyretáži a po prvej MS mi doktorka zistila Chlamýdie, na vyšetrení bol aj partner dokonca na dvoch - aj z moču, aj z ejakulátu a on je v poriadku, všetko mal negatívne. (Doteraz nechápem odkiaľ to mám ja, s partnerom žijeme spolu 4 roky a počas týchto 4 rokov som mala pohlavný styk iba s ním. Dokonca vždy s ochranou. V decembri sme sa začali pokúšať o bábätko - 3krát sme mali pohlavný styk bez ochrany a podarilo sa mi aj otehotnieť. Ja som po trojtýždňovej liečbe antibiotikami - doktorka mi najskôr tvrdila, že kontrolný ster mi môže urobiť po mesiaci, čo už prešlo, pretože antibiotiká som dobrala 7. mája. Keď som k nej prišla zrazu mi povedala, že kontrolný ster až po 3 mesiacoch. Preto Vás chcem poprosiť o váš názor? Je nutné, aby môj partner bral lieky aj keď má negatívne výsledky? A je nutné naozaj čakať tri mesiace na kontrolný ster? Samozrejme od januára sme nemali žiaden pohlavný styk. Je nutné ešte abstinovať od pohlavného styku? Chceli by sme sa veľmi opäť snažiť o bábätko, ale samozrejme až keď bude všetko v poriadku. Len mi to príde už zdĺhavé. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, základným princípom liečby chlamýdií je súčasná liečba sexuálneho partnera. Liečba trvá obvykle v trvaní troch týždňov. Po liečbe je s odstupom asi jedného mesiaca potrebné skontrolovať jej účinnosť, najlepšie vyšetrením výteru z miesta infekcie alebo moču. Počas liečenia až do kontrolného vyšetrenia a zistenia negatívneho výsledku platí zákaz pohlavného styku. Nepoznám však všetky okolnosti, preto pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.


Podobné otázky

 • Doxyhexal 200

  , Autor: Ala

  Dobrý deň,lieky užívam nakoľko mi zistili chlamýdie. V štvrtý deň užívania sme mali pohl.styk s partnerom, ktorý sa začal liečiť až po pohl.styku,takže bol ešte neliečený,čo som nevedela. Na druhý deň má začalo pobolievat podbrusko. Lieky užívam už 7 deň a bolesť pociťujem hlavne ak stojím. Mohli lieky prestať zaberať nakoľko ich partner mal. Dočítala som sa a možno v tom strese som prepočula,že nemôže byť. Mohla som si dáko uškodiť?

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, nemyslím si, že lieky prestali zaberať, ale preliečení majú byť obaja partneri a v čase liečby je vhodné sa vyhnúť pohlavnému styku. Nemá potom efekt, aby sa liečil iba jeden partner, pretože hrozí recidíva a návrat infekcie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krčok maternice

  , Autor: Jana

  Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, pred týždňom som bola na preventívnej prehliadke. LEkár mi robil klasické vyšetrenia a stery čo sa kontroly týka. Prišli výsledky a lekár mi povedal, že mám na maternici alebo teda na krčku maternice malé odchýlky od normy. Povedal mi, že mám prísť na kontrolné stery o 6 mesiacov s tým, že musí vyšetriť aj HPV vírus. Ukázal mi aj papiere a stálo tam niečo PAP IIID1 a dysplázia krčka maternice. Ubezpečil ma, že to nieje rakovina, že sa to zvykne o tých 6 mesiacov dostať do normálu. Zajtra idem na vyšetrenie toho HPV vírusu a dám sa vyšetriť na všetky pohl. choroby, pretože ma veľmi dlhú dobu ( 3-4 roky) trápi nadmerný neprestajný výtok, ktorý je bielo žltý bez zápachu. Liečila som sa na chlamýdie v minulosti. Opakovala som testy na chlamýdie ktoré boli teraz negatívne. Obávam sa totiž inej pohl. choroby kvoli tomu výtoku. Dosť často mávam zápaly močových ciest. Chcem sa len spýtať, čo tie odchýlky od normy a tú dyspláziu može spôsobovať. Teraz ma trápia zase tie močové cesty. Moč mi vždy ráno a doobeda zapácha, je tmavší. Občas ma chytia bolesti ladvín. Pijem denne 3-4 litre vody a urologické čaje.
  Pýtala som sa aj priateľa, či nemá nejaké ťažkosti, bolesti, rezanie a pod. pretože máme nechránený pohl. styk. Povedal, že u neho je všetko v poriadku.
  Prosím Vás, čo može sposobať ten nadmerný neprestajný výtok a tú dyspláziu? Možu to zapríčinovať aj tie močové cesty alebo nejaká pohl. choroba okrem HPV?
  Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, dysplázia krčka maternice má niekoľko rôznych príčin, ako je infekcia alebo zápal, ale bežne ju spôsobujú niektoré typy ľudského papilloma vírusu (HPV). Existuje okolo 30 typov HPV, ktoré postihujú oblasť genitálií – sú známe ako genitálne HPV. Niektoré typy môžu byť príčinou toho, že sa abnormálne bunky vo výstelke krčka maternice zmenia na karcinóm. Ďalšie typy môžu spôsobiť tzv. genitálne bradavice a iné benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice. Čo sa týka močových ciest, pri častých zápaloch močových ciest by nebolo na škodu vyšetriť aj cievkovaný moč, či sa v ňom náhodou nenachádzajú baktérie, ktoré sú rezistentné na bežne používané antibiotiká. Výtok z pošvy je veľmi nešpecifický klinický príznak, ktorý môže mať viacero príčin. Skúste používať vaginálne probiotiká, aplikujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, postupujte podľa už aj Vami spomínaných odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí ho kontaktujte.

 • Problém

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Mám stáleho partnera už dva roky. Ja mám už tri roky problémy so silným výtokom a mala som chlamýdie. Po dvoch kontrolách na chlamýdie bolo všetko ok. Minulý rok na jar som mala tiez robené testy na ureaplasmu a mykoplasmu ( kvoli mojmu vytoku). Minuly týždeň sme mali s priateľom pohl. styk a hneď na druhý deň som začala pociťovať pálenie pri močení. Hneď som nasadila urologické čaje a zvýšený príjem tekutín. Prešlo mi to na ladviny. Menštruáciu mávam vždy pravidelne a v poslednej dobe sa mi tie problémy s močením po pohlavnom styku vždy vyskytnú. Priateľ sa na žiadne ťazkosti nesťažuje a nemá ani problémy s močením. Pri praní vecí si zvyknem všimnúť biele fľaky na priateľovom spodnom prádle. Tá “kvapočka lásky” to asi nebude oretože sú to dosť veľké fľaky ako keby bol u neho výtok vo veľkom množstve. Som už zúfalá. Momentálne mám menštruáciu ale štvrtok už mám termín u gynekológa na vyšetrenie. Može sa jednať o nejakú inú pohlavnú infekciu ? Bojím sa. Dakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, v prípade diagnostikovania ureaplazmy, mykoplazmy, chlamýdie alebo inej pohlavne prenosnej infekcie je dôležité vždy preliečenie aj partnera. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, dôležité je, aby bol vyšetrený aj partner a v prípade pozitívnych testov je nutné, aby ste boli preliečení obaja.

 • Infekcia

  , Autor: Jana

  Dobrý deň prajem. Chcem sa spýtať pred dvoma rokmi som Mala chlamýdie. Po uspešnej antibiotickej liečbe a po kontrole zmizli. Výtok však pretrváva. Po dvoch rokoch mám iného partnera a chcela by som sa spýtať, či by sa mi mohli znovu vrátiť, pretože mám znovu problémy s výtokom a začali mi zápaly močových ciest. Nie som si istá či to nemože byť kvoli studenému počasiu. Na jar tohto roku som mala cystu na vaječníku a po kontrole a všetkých bakteriálnych a obyčajných kultiváciách doktor povedal, že je všetko v poriadku aj napriek mojim ťažkostiam s výtokom. Je možné že kultivácie nič neukázali na infekciu chlamýdiami ? Povedal, že si musím na ten výtok zvyknúť ale mám obavy. Výtok je vodnátý, žltej, niekedy žltozelenej farby bez svrbenia a pálenia a iných ťažkostí. Plánujem ďalsiu kontrolu u svojho gynekológa po dobratí antibiotík na zápal močových ciest. A druhá otázka. Dá sa chlamýdiami nakaziť aj cez orálny sex ? Ďakujem veľmi pekne. Prajem pekný deň.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, chlamýdiová infekcia sa môže opakovať. Výtok ešte automaticky neznamená chlamýdiovú infekciu. Dôležité sú kultivačné vyšetrenia. Možnosť falošne negatívneho výsledku kultivačného vyšetrenia je tu ale vždy. Niekedy, pri negatívnych výsledkoch kultivácie a vylúčení všetkých možností, sa problém vyrieši skusmou liečbou vaginálnymi antimykotikami, probiotikami, vhodné je skúsiť aj vaginálne výplachy, napríklad Cloginom. Chlamydiová infekcia sa prenáša všetkými formami pohlavného styku, vaginálnym, análnym, ale aj orálnym. Riaďte sa odporúčaniami Vášho obvodného gynekológa a pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach sa ho nebojte kontaktovať.

 • prenos vírusu

  , Autor: odbornik6

  Dobrý deň chcela by som sa opýta ohľadom HPV infekcie. Pred rokom aj pol som mala zhoršené výsledky cytológie najhoršia moja cytológia bola Lsil. Potom mi bola robená typizácia HPV, bola mi robená LBC, ale hpv vírus na vysoko rizikové typy sa nepotvrdil, následne cytológia výsledok ASCUS a nejaká baktéria mi vyšla. Aj na pohlavne prenosne choroby ako chlamýdie, ureoplazmy a mykoplazmy som bola negatívna. Avšak potom som sa s priateľom rozišla a našla si nového priateľa a po necelom roku sme mali spolu prvykrát pohlavný styk s kondómom, ktorí sa nám však pretrhol. A preto mám strach, lebo tento nový priateľ mal predomnou veľa partneriek konkrétne 9, preto sa toho veľmi tak obávam. Posledný styk mal s poslednou ženou predomnou 16 mesiacov dozadu. Preto sa chcem opýtať aj ak by mal HPV vírus predtým mohol sa ho počas tých 16 mesiacov zbaviť a nemusel by ho typ pádom preniesť na mňa ak má napríklad silnú imunitu a zbavil sa ho za ten čas /teda tých 16 mesiacov/, kedy nemal vôbec pohlavný styk?? Dočítala som sa, že človek pomocou imunity sa dokáže zbaviť vírusu za 1 až 2 roky. Niekde som sa však dočítala že sa ho nedá uplne zbaviť, len ho človek potlačí a tým mu nerobí žiadne ťažkosti tak ako to vlastne je,? Sú nejaké pracoviská, ktoré robia testy aj u mužov na prítomnosť HPV? Prípadne keby by som si mohla ísť opäť si dať urobiť LBC metódu /ktorú si samozrejme uhradím/, kde vyšetrujú aj prítomnosť HPV po akom čase od toho styku sa to dokáže prejaviť prítomnosť HPV??? A ešte jedna otázka ak by som chcela, aby sa u mňa ten vírus nejako nerozšíril môžem už teraz užívať nejaké produkty napr: INDONAL, ktorý užívala aj predtým, vitamíny B a C, prípadne homeopatika,??. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: Gynekológ

  Dobrý deň, premorenosť HPV je v populácii obrovská a úplná eradikácia u partnera je nemožná, nemusíte ho dať vyšetriť, určite nejaký typ HPV má, ako aj vy
  len prísne monogamné páry s infekciou nebojujú, v rámci sex.prenosu, inak stav v podtstate závisí od imunitného systému
  podporné preparáty vy užívať môžte -je ich celé spektrum, tiež zmeniť jedálniček, vhodné sú potraviny s prevahou zásad a neutrálne potraviny, nefajčiť samozrejme
  každú infekciu treba preliečiť, tiež nevplývajú dobre na výsledky OC, a ak si chcete dať opakovane robiť LBC na HPV , logický je odstrup min. 6 mesiacov od posledného vyšetrenia
  s pozdravom