Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
6,358 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • chlamýdie

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Pán doktor, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. Vo februári som mala MA (9 tt), po kyretáži a po prvej MS mi doktorka zistila Chlamýdie, na vyšetrení bol aj partner dokonca na dvoch - aj z moču, aj z ejakulátu a on je v poriadku, všetko mal negatívne. (Doteraz nechápem odkiaľ to mám ja, s partnerom žijeme spolu 4 roky a počas týchto 4 rokov som mala pohlavný styk iba s ním. Dokonca vždy s ochranou. V decembri sme sa začali pokúšať o bábätko - 3krát sme mali pohlavný styk bez ochrany a podarilo sa mi aj otehotnieť. Ja som po trojtýždňovej liečbe antibiotikami - doktorka mi najskôr tvrdila, že kontrolný ster mi môže urobiť po mesiaci, čo už prešlo, pretože antibiotiká som dobrala 7. mája. Keď som k nej prišla zrazu mi povedala, že kontrolný ster až po 3 mesiacoch. Preto Vás chcem poprosiť o váš názor? Je nutné, aby môj partner bral lieky aj keď má negatívne výsledky? A je nutné naozaj čakať tri mesiace na kontrolný ster? Samozrejme od januára sme nemali žiaden pohlavný styk. Je nutné ešte abstinovať od pohlavného styku? Chceli by sme sa veľmi opäť snažiť o bábätko, ale samozrejme až keď bude všetko v poriadku. Len mi to príde už zdĺhavé. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, základným princípom liečby chlamýdií je súčasná liečba sexuálneho partnera. Liečba trvá obvykle v trvaní troch týždňov. Po liečbe je s odstupom asi jedného mesiaca potrebné skontrolovať jej účinnosť, najlepšie vyšetrením výteru z miesta infekcie alebo moču. Počas liečenia až do kontrolného vyšetrenia a zistenia negatívneho výsledku platí zákaz pohlavného styku. Nepoznám však všetky okolnosti, preto pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.


Podobné otázky

 • ureaplazmy a chlamydie

  , Autor:

  Dobrý deň p. doktor. Nová partnerka si z predchádzajúceho vzťahu priniesla chlamýdie a ureaplazmy, ktoré boli liečené. Na kontrolnom odbere po 6tich týždňoch od dobratia antibiotík sa zistilo, že ureaplazmy sú stále pozitívne (partnerka berie momentálne doxyhexal) a test na chlamýdie nebolo možné zo vzorky určiť. Ja som bol predtým na testoch a som v poriadku. Možme mať s partnerkou sex? (vaginálny s kondomom, orálny klasická fajka, prípadne prsty v jej prípade)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prípade pozitívnych výsledkov u partnerky, ako aj v prípade nejasných výsledkov v prípade Chlamýdií, by ste pohlavný styk v akejkoľvek forme s partnerkou teraz mať nemali. Obojstranná masturbácia za predpokladu dodržania všetkých zásad je možná. Po partnerkinom doužívaní Doxyhexalu môžete mať 2-3 mesiace pohlavný styk iba s kondómom, potom je potrebné u partnerky urobiť kontrolný výter.

 • Chlamýdie

  , Autor:

  Dobrý večer. Chcem sa spýtať či po dobratí antibiotik na chlamýdie môžme mat s priateľkou aspoň orálny sex. (fajčenie ona, prsty ja). Výsledky nám ešte neprišli. Antibiotiká boli riadne bráne. Chlamýdie sa prenášajú aj takouto formou uspokojovania?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, chlamýdie sú baktérie žijúce vnútri bunky. Prenášajú sa všetkými formami pohlavného styku (vaginálny, análny, orálny). Chlamýdie sa môžu pri mechanickom dráždení buniek dostať do okolia, čím by mohli napádať ďalšie bunky. Ak ešte nemáte výsledky, odporúčam ešte pohlavnú abstinenciu.

 • Doxyhexal 200

  , Autor: Ala

  Dobrý deň,lieky užívam nakoľko mi zistili chlamýdie. V štvrtý deň užívania sme mali pohl.styk s partnerom, ktorý sa začal liečiť až po pohl.styku,takže bol ešte neliečený,čo som nevedela. Na druhý deň má začalo pobolievat podbrusko. Lieky užívam už 7 deň a bolesť pociťujem hlavne ak stojím. Mohli lieky prestať zaberať nakoľko ich partner mal. Dočítala som sa a možno v tom strese som prepočula,že nemôže byť. Mohla som si dáko uškodiť?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemyslím si, že lieky prestali zaberať, ale preliečení majú byť obaja partneri a v čase liečby je vhodné sa vyhnúť pohlavnému styku. Nemá potom efekt, aby sa liečil iba jeden partner, pretože hrozí recidíva a návrat infekcie. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Krčok maternice

  , Autor: Jana

  Dobrý deň prajem. Chcela by som sa spýtať, pred týždňom som bola na preventívnej prehliadke. LEkár mi robil klasické vyšetrenia a stery čo sa kontroly týka. Prišli výsledky a lekár mi povedal, že mám na maternici alebo teda na krčku maternice malé odchýlky od normy. Povedal mi, že mám prísť na kontrolné stery o 6 mesiacov s tým, že musí vyšetriť aj HPV vírus. Ukázal mi aj papiere a stálo tam niečo PAP IIID1 a dysplázia krčka maternice. Ubezpečil ma, že to nieje rakovina, že sa to zvykne o tých 6 mesiacov dostať do normálu. Zajtra idem na vyšetrenie toho HPV vírusu a dám sa vyšetriť na všetky pohl. choroby, pretože ma veľmi dlhú dobu ( 3-4 roky) trápi nadmerný neprestajný výtok, ktorý je bielo žltý bez zápachu. Liečila som sa na chlamýdie v minulosti. Opakovala som testy na chlamýdie ktoré boli teraz negatívne. Obávam sa totiž inej pohl. choroby kvoli tomu výtoku. Dosť často mávam zápaly močových ciest. Chcem sa len spýtať, čo tie odchýlky od normy a tú dyspláziu može spôsobovať. Teraz ma trápia zase tie močové cesty. Moč mi vždy ráno a doobeda zapácha, je tmavší. Občas ma chytia bolesti ladvín. Pijem denne 3-4 litre vody a urologické čaje.
  Pýtala som sa aj priateľa, či nemá nejaké ťažkosti, bolesti, rezanie a pod. pretože máme nechránený pohl. styk. Povedal, že u neho je všetko v poriadku.
  Prosím Vás, čo može sposobať ten nadmerný neprestajný výtok a tú dyspláziu? Možu to zapríčinovať aj tie močové cesty alebo nejaká pohl. choroba okrem HPV?
  Ďakujem veľmi pekne a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dysplázia krčka maternice má niekoľko rôznych príčin, ako je infekcia alebo zápal, ale bežne ju spôsobujú niektoré typy ľudského papilloma vírusu (HPV). Existuje okolo 30 typov HPV, ktoré postihujú oblasť genitálií – sú známe ako genitálne HPV. Niektoré typy môžu byť príčinou toho, že sa abnormálne bunky vo výstelke krčka maternice zmenia na karcinóm. Ďalšie typy môžu spôsobiť tzv. genitálne bradavice a iné benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice. Čo sa týka močových ciest, pri častých zápaloch močových ciest by nebolo na škodu vyšetriť aj cievkovaný moč, či sa v ňom náhodou nenachádzajú baktérie, ktoré sú rezistentné na bežne používané antibiotiká. Výtok z pošvy je veľmi nešpecifický klinický príznak, ktorý môže mať viacero príčin. Skúste používať vaginálne probiotiká, aplikujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, postupujte podľa už aj Vami spomínaných odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a v prípade akýchkoľvek nejasností alebo ťažkostí ho kontaktujte.

 • Problém

  , Autor: Jana

  Dobrý deň. Chcem sa spýtať. Mám stáleho partnera už dva roky. Ja mám už tri roky problémy so silným výtokom a mala som chlamýdie. Po dvoch kontrolách na chlamýdie bolo všetko ok. Minulý rok na jar som mala tiez robené testy na ureaplasmu a mykoplasmu ( kvoli mojmu vytoku). Minuly týždeň sme mali s priateľom pohl. styk a hneď na druhý deň som začala pociťovať pálenie pri močení. Hneď som nasadila urologické čaje a zvýšený príjem tekutín. Prešlo mi to na ladviny. Menštruáciu mávam vždy pravidelne a v poslednej dobe sa mi tie problémy s močením po pohlavnom styku vždy vyskytnú. Priateľ sa na žiadne ťazkosti nesťažuje a nemá ani problémy s močením. Pri praní vecí si zvyknem všimnúť biele fľaky na priateľovom spodnom prádle. Tá “kvapočka lásky” to asi nebude oretože sú to dosť veľké fľaky ako keby bol u neho výtok vo veľkom množstve. Som už zúfalá. Momentálne mám menštruáciu ale štvrtok už mám termín u gynekológa na vyšetrenie. Može sa jednať o nejakú inú pohlavnú infekciu ? Bojím sa. Dakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v prípade diagnostikovania ureaplazmy, mykoplazmy, chlamýdie alebo inej pohlavne prenosnej infekcie je dôležité vždy preliečenie aj partnera. Navštívte Vášho obvodného gynekológa, dôležité je, aby bol vyšetrený aj partner a v prípade pozitívnych testov je nutné, aby ste boli preliečení obaja.