Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
10,845 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Palenie

  , Autor: Ria

  Dobrý deň. Chcela by som poradiť. Po pohl.styku som začala pociťovať slabé pálenie a mierne zacervenanie. Trva to už druhý deň. Pred mesiacom som dobrala atb. Tiež som pociťovala pálenie pri braní atb. Gyn.mi dal jednorazovú tabletu( názov už neviem) a predpísal fungicidin. Neviem čo to je. Môže to byť nejaká infekcia zase alebo čo? Svrbenie ani výtok nepozorujem. Mam skusit brat candibene z lekarne? Kúpila som si ho totiz pre istotu. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, závisí od lokalizácie miesta pálenia po pohlavnom styku, môže to byť spôsobené infekciou ale aj drobnými trhlinkami vzniknutými pri pohlavnom styku, ale dôvodov môže byť samozrejme viac. Závisí od toho, za akým účelom ste antibiotiká užívali. Vaginitída býva sprevádzaná pálením. Fungicidín je voľnopredajné antimykotické antibiotikum, ktoré sa používa na liečbu kvasinkových infekcií, mykóz. Skúsil by som užívanie probiotík, hlavne tých vaginálnch. Sama si nenasadzujte žiadne liečivá, poradte sa so svojím obvodným gynekológom, ktorý Vás a Váš stav pozná najlepšie.

Podobné otázky

 • Gynee

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa na Vás obrátiť s prosbou mam neustále pálenie v oblasti pošvy čiže na vonkajších ženských pohlavných orgánov bola som u doktora vravel bajor ze to je mykoza ta sa však ani kvasinky nepotvrdili tak potom ze geniálny herpes vybrala som lieky valtrex aj herpesin krém aj partnera som pre liečila akurát po tých liekoch mi vymizlo pálenie pri močení začala som aj protikvasinkovu diétu lebo už neviem fakt ci zase mam ísť k svojmu gynekológi prosím vás cítim sa zle ne komfortné neviem ci to je z holenia alebo co ďakujem vopred za vašu radu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto je veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť, ale skúste si realizovať vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívajte vaginálne probiotiká na obnovu vaginálnej mikroflóry a zvonku si skúste natierať Canesten krém.

 • Alergia

  , Autor:

  Dobrý deň, v prípade že som zo spodu zdravá ale mám alergiu na latex (kondómy) a lekár na mňa použije pri vaginálnom sone kondóm a ja mám reakciu, pálenie a kus hrudkovitý vytok mala by som sa liečiť liekmy na mykózu alebo používať len tabletky na úpravu flóry? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hrudkovitý výtok nebude pravdepodobne spôsobený reakciou, ale už prítomnou infekciou. V prípade podozrenia na alergiu na latex je vhodné informovať o tom aj Vášho obvodného gynekológa.

 • Pálenie

  , Autor:

  Dobrý deň, som pár dní po menštruácii a začala som používať jennamazol pretože po použití kondómu som znova začala mať mykózu. Večer som si dala prvú dávku a kúsok ma to začalo páliť, ale aby som to uviedla na pravú mieru, pred ms som mala pálenie a po skončení ms som nepociťovala žiadne pálenie ale pri styku to pálilo. Tak som užila jednu dávku Jennamazolu a to pálenie mohlo spôsobiť len nejakú reakciu a mala by som pokračovať v liečbe? Pretože pociťujem pálenie z vonku, pretože som ten krém naniesla aj po vonkajších rodidlách. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vaginálnu infekciu nemá zmysel liečiť počas menštruácie, preto ak ťažkosti pretrvávajú aj po jej skončení, odporúčam navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe vyšetrení a výteru z pošvy nasadí potrebnú liečbu. Ak sa ťažkosti po použití kondómu vyskytovali aj v minulosti, je tiež potrebné vylúčiť alergiu na latex, pretože pálenie nemusí byť iba príznakom infekcie, ale aj alergickej reakcie steny pošvy a vstupu do pošvy.

 • Zápal

  , Autor:

  Dobrý deň pán doktor .
  Asi 3 dni po novom roku sa mi pri pošve spravil taký ako vred len to bolo napuchnute a bolelo bola som s tým aj u doktorky (len nie u svojej keďže môj doktor je PN a aj zastupujúci vtedy bol )dala mi na to masticku do vnútra aj z vonka po doučovaní asi 9 dni nato má začalo svrbiet a páliť (rezať ) v pošve keďže môj gynekológ neordinu kvôli ochoreniu a zastupujúci je len na objednávku tak som isla do lekárne kde mi poradili masticku a tabletky idelin beliema po doučovaní to prestalo na pár dni no znovu sa to objavilo . Svrbenie už nemám ale skôr pálenie a rezanie ako keby a keď som si dnes dala tabletku zo spodu už ako keby som bola aj napuchnuta a mám to aj začervenané a momentálne som aj dostala menzes viete mi poradiť čoby zabralo aspoň do pondelka kým sa dostanem už svojmu gynekológovi ? Počas Silvestra sme boli vo vírivke mohlo mi niečo tam uškodiť ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas menštruácie sa vaginálne infekcie liečiť nedajú, skúsiť si zvonku môžete aplikovať Canesten krém. Po skončení menštruácie bude vhodné realizovať výter z pošvy na kultiváciu a dla výsledku následne nasadiť liečbu. Odporúčam po skončení liečby realizovať kúru vaginálnymi pribiotikami, ktorú môžete realizovať aspoň každé dva tri mesiace. Áno, vírivka, alebo kúpaliska, či wellness centrá sú častým zdrojom vaginálnych infekcií.

 • Krvne testy

  , Autor:

  Dobrý deň p. doktor, ak by bolo možné, potrebovala by som sa len ohľadom niečoho uistiť. Už asi od začiatku januára mi začalo byť dosť slabo, mám teraz skúškové obdobie, tak som to pripisovala tomu. Začalo to vlastne 1 deň pred menštruáciou - začala sa mi akoby "krútiť" hlava, ale skôr by som ten pocit popísala ako keď sedíte a máte pocit, že sa hýbete dopredu a dozadu. Vždy je to len chvíľkové. Dosť ma to trápilo, tak som po pár dňoch zašla za gynekologičkou, či to nemá súvis s mojim cyklom a k tomu ma pár dní na to začalo dosť páliť a svrbieť tam dole. Predpísala mi na 3 dni azytromycín 500 a spravila mi test pre istotu na beta hcG. Tehotná nie som a azitromycín som brala od 13.1. po 15.1., súčasne som s hodinovými odstupmi brala Floraliv probiotiká a v tom som pokračovala aj po doliečení antibiotikami. 26.1. som bola na kontrole s tým, že svrbenie a pálenie prestalo, plus mi na žiadosť mojim pretrvávajúcich ťažkostí s točením hlavy (keďže to točenie začalo už dávno pred užívaním azitromycínu) vyšetrenie krvi. Vyšetrila mi: ery, leu, trombocyty, Hgb, HCT, gluk, krea, CRP, vit. B12, ALT, AST, Alb, Na, K, Ca, Fe a ferritin. Všetko bolo v norme až na ferritin: 19pmol/l. Moja otázka znie, mohol mi ten ferritín znížiť to, že som užívala ATB (aj keď tam bol takmer 14 dňový odstup od krvného testu), alebo mám práve železo považovať za príčinu mojich problémov a je tam problém niekde inde? Nevedela som sa totiž dopátrať, či aj azalidy nejakým spôsobom ovplyvňujú hladiny železa. Ospravedlňujem sa za zdĺhavú odpoveď a vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemyslím si, že príčina Vašich ťažkostí bude gynekologického pôvodu. Ak už nemáte gynekologické ťažkosti charakteru svrbenia či pálenia v pošve, odporúčam pri pretrvávaní ťažkostí navštíviť Vášho obvodného lekára. Stresové obdobie môže spôsobovať podobné ťažkosti, odporúčam tiež dostatočný pitný režim, aspoň 2 litre tekutín denne.