• Antikoncepcia a pečeňové testy

    Dobrý deň pán doktor. Uživam antikoncepciu a od júla mám zvýšené pečeňové testy. Na kontroly chodím každý mesiac. Radim sa aj s gynekológom. Hodnoty sú stále mierne zvýšené ale vôbec nestúpajú. Koncom októbra idem na sono brucha čiže sa skontroluje aj pečeň. HAK zatiaľ vysádzať nemusím. Moja otázka znie či som stále chránená alebo HAK kvôli zvýšeným pečeňovým testom neúčinkuje?

    Dobrý deň, za predpokladu pravidelného a správneho užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie ste plne chránená. Hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať záťaž pre pečeň, čo sa môže prejavovať aj zvýšenými hodnotami pečeňových enzýmov. Príčin zvýšených hodnôt pečeňových enzýmov však môže byť viacero. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.