Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,675 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zmena HAK

  , Autor: PetraH

  Dobrý deň užívam antikoncepciu leverette ale zaťažuje mi žalúdok aj pečeň. O mesiac idem na kontrolné odbery a ak čísla budú stúpať tak mám zmeniť HAK. Uvažovala som nad náplastami evra alebo nuvaringom ale užívam aj xanax a tak neviem či sa to nebude ovplyvňovať. Čo by ste mi odporučili? Určite chcem hormóny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak budú vysoké hodnoty pečeňových enzýmov, bude nutné hormonálnu antikoncepciu vysadiť a prejsť na inú formu antikoncepcie, najlepšie bariérovú alebo nehormonálnu, napríklad vo forme nehormonálneho vnútromaternicového telieska.

Podobné otázky

 • Daylla

  , Autor: Džulia

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či zmena HAK môže mať vplyv na činnosť obličiek. Dlhé roky som užívala HAK Logest, po tom ako mu skončila registrácia na SVK, mi gynekológ odporučil Dayllu. Cca po 3 mesiacoch som začala mať problémy s obličkami - zápaly a po vyšetrení moču baktéria e-coli. Žiadne problémy s močenim som nemala, ani výtok ani pálenie. Len prišla únava a následne vysoké teploty s bolesťou v oblasti obliciek. Po preliečení antibiotikami som mala pokoj cca 3-4 týždne a potom znova. Stále sa toto opakuje. Jedine ak užívam dlhodobo Urovaxom alebo Blokurimu, tak nemám žiadne problémy (3 - 6 mesiacov). Prosím Vás môže to byť tou Dayllou? Že by zadržiavala vodu v tele a následne by sa to prejavovalo takto?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť viacero vedľajších alebo nežiadúcich účinkov, medzi ktoré patrí aj infekcia močového mechúra, zadržiavanie vody v organizme, čo zaťažuje obličky, ako aj vznik krvných zrazenín aj v obličkách. Či vznikli Vaše ťažkosti na podklade užívania hormonálnej antikoncepcie sa nedá takto jednoznačne povedať. Vhodné je hormonálnu antikoncepciu, aspoň dočasne, vysadiť. Ak sa Vám stav upraví, bude sa dať predpokladať vplyv hormonálnej antikoncepcie v súvislosti s Vašimi ťažkosťami.

 • Zmena HAK

  , Autor: Nataly2502

  Dobrý deň,
  Užívala Som HAK daylette približne roka a pol a pred pár dňami som ju vysadila. Asi pol roka mam bolesti v podbrušku a výtok a gynekologické a ani urologické vyšetrenie neukázalo žiaden zápal ani cysty. Odporučili mi zmenu HAK a prešla som na Zlyndu. Myslíte, že tie spomínané bolesti a výtoky boli spôsobené daylette? Rozmýšľam, či tomu dať šancu a počkať aspoň 3 mesiace a užívať Zlyndu, alebo vysadiť HAK úplne. Čo by ste mi odporučili?
  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, celkom si nemyslím, že bolesti a výtoky pol roka po vysadení boli spôsobené hormonálnou antikoncepciou. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Príčin môže byť veľa. Nepoznám, čo všetko bolo u Vás vyšetrené a vylúčené. Rozhodnutie ne/užívať hormonálnu antikoncepciu je na Vás. Pri nejasnostiach alebo pretrvávaní ťažkostí je najvhodnejšie navštíviť Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky výsledky vyšetrení, USG nálezy a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Zmena HAK

  , Autor: naty-3

  Dobrý deň chcela by som sa len spýtať. Brala som HAK 30 mg ale musela som ju vymeniť doktorka mi dala 20mg, beriem ju teraz mesiac ale pri menštruácii ma boli v podbrušku. Tak ako to bolo pred tým keď som ešte žiadnu antikoncepciu nebrala. Je to normálne a potrebuje telo čas si zvyknúť na zmenu ale slabšiu dávku? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odsledujte si to. Znížené dávkovanie nemá mať vplyv na bolesti v podbrušku. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám eventuálne preparát antikoncepcie zmení.

 • Zmena HAK

  , Autor: Zuzka3331

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, ak končím druhé balenie antikoncepcie Vreya túto sobotu - posledná tabletka z blistra a moja lekárka mi ju zmenila na antikoncepciu Mistra v ktorej v pribalovom letáku píše že je potrebné ju vziať hneď na druhý deň po poslednej tabletke predchadzajúcej antikoncepcie tak mam ju tak zobrať ? Alebo mám mať po poslednej tabletke Vreya mať 7 dní pauzu a tak zobrať tabletku Mistra? Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, oba preparáty sú kombinovaná hormonálna antikoncepcia, v schéme 21 + 7 dní pauza. Môžete postupovať tak, ako Vám odporúčala Vaša obvodná gynekologička, teda že začnete kontinuálne v užívaní nového preparátu hormonálnej antikoncepcie, s vynechaním 7 dňovej pauzy, alebo si 7 dňovú pauzu urobíte a po jej skončení začnete s užívaním nového preparátu. Rozhodnutie je na Vás, ako Vám to bude vyhovovať viac.

 • Zmena hak

  , Autor: miack

  Dobry deň.
  Chcem sa opytat, momentalne mam zavedenu mirenu (novemner 2020) a vobec nie som spokojna - neustale slaby menzes cca 14 dni, potom nasleduje spinenie cca 10 dni, 2-3dni klud a potom znova ten isty kolobeh, depresia, zmena nalad, bolesti v podbrusku a aj v spodnej casti chrbtice, zapach akoby zeleza pocas menzesu potom je to skor zapach zapalu - mykozi pocas spinenia, pribrala som 10 kil, akne, ekzem na dlaniach (mala som par rokov pokoj s ekzemom a ako mam mirenu sa mi zas objavil), a meviem ci ma mirena vplyv aj na vyprazdnovanoe, ale od kedy ju mam, mam velky problem so zapchou,... No mam toho dost a som rozhodnuta dat mirenu von.
  Ale chcem sa spytat - Uvazovat nad inym telieskom ktore je menej hormomalne napr. Jaydess, alebo radsej tabletkova forma hak?
  Ako 18r som brala hak Chloe a vsetko bolo fajn. Aku kolkvek inu hak v tabletkach som nezniesla - Vyraba sa este hak Chloe?
  Mam 32 rokov a 3 deti (ktore boli planovane), nechcem si dat podviazat vajecniky (pre napor rodica), mozno neskor este budeme s manzelom chciet babo.

  Velmi pekne vopred dakujem za odpoved a rady.
  M.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sa u Vás prejavujú spomínané vedľajšie a nežiadúce účinky, je na mieste uvažovať o vybratí vnútromaternicového telieska. Áno, Jaydess je nízkohormonálne vnútromaternicové teliesko, dá sa uvažovať aj o nej. Na trhu je aj viacero nehormonálnych vnútromaternicových teliesok, s obsahom medi, ak nemáte alergiu na kovy, dá sa uvažovať aj o takejto forme antikoncepcie. Čo sa týka preparátov hormonálnej antikoncepcie, na trhu je veľa preparátov, od nízko- až po vysokodávkoých preparátov. Pokiaľ viem, dostupná náhrada Chloe na našom trhu je Vreya. Možností je teda viacero, odporúčam kontaktovať Vášho obvodného gynekológa, ktorý určí ďalší postup.