• zabudnutá tabletka v 3.týždni

    , Autor: kristina-6

    dobrý deň, užívam antikoncepciu dienorette, pravidelne už 3 roky, vo štvrtok som si zabudla dať tabletku, zistila som to ažv piatok ked som si isla dať piatkovú, užila som teda normalne, užívam tretí týždeň v pondelok mam ukončit blister. žiaľ v piatok sme mali pohlavný styk nechránený, mám užiť tabletku po? Ďakujem

    Dobrý deň, ak ste zabudli užiť jednu tabletu v treťom týždni, môžete si zvoliť jednu z dvoch možností a nemusíte pri tom použiť ďalšie antikoncepčné opatrenia, ani užívať tabletku "po", za predpokladu, že ste v predchádzajúcich 7 dňoch pred vynechanou tabletkou užívali tablety pravidelne. Vhodnejšie bolo v piatok užitie oboch tabliet hormonálnej antikoncepcie, aj zabudnutej štvrtkovej, aj piatkovej. Máte dve možnosti, prvou je doužívanie aktuálneho blistra a ďalšie balenie začnete užívať hneď po skončení súčasného blistra, takže nebude žiadna prestávka medzi dvoma baleniami. Krvácanie z vynechania sa pravdepodobne dostaví až po skončení druhého balenia, pričom počas užívania tabliet môže dôjsť k špineniu alebo medzimenštruačnému krvácaniu. Druhá možnosť je, že nebudete pokračovať v užívaní súčasného blistra, dodržíte maximálne sedemdňovú prestávku v užívaní (započítava sa aj deň, kedy ste zabudli užiť tabletu), a potom začnete s užívaním tabliet z nového balenia. Ak chcete začať s užívaním nového balenia v obvyklom dni v týždni, môže byť pauza v užívaní kratšia ako 7 dní. Za daných okolností bude pre Vás vhodnejšia asi prvá možnosť.