Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,982 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Otazka

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam horm.antikoncepciu približne trištvrte roka pravidelne (mozno sem tam odchýlka v užití 1-2 hodiny).
  S partnerom mame pohlavný styk.
  Keďže užívam HAK, nepozerám na plodne a neplodné dní.
  Chcem sa opýtať, že či je v poriadku, keď som v čase "plodných dní" mala tmavsi vytok, ako pred menstruaciou..nikdy predtým som taký vytok nemala.
  Dakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas užívania hormonálnej antikoncepcie je ovulácia blokovaná, takže plodné dni nemáte. Špinenie je počas užívania normálne. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Otázka

  , Autor:

  Zdravím,chcem sa opýtať, 14.6. doberám poslednú tabletku z blistru. Na dovolenku odchádzam 17.7. Chcem sa opýtať keď teraz preskočím 7 dňovú pauzu na isto v júli dostanem menštruáciu o týžden skôr? Keď si to celé posuniem? Ďakujem za odpoveď,prípadne radu čo by ste mi poradili.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, malo by to tak byť, ale nie je vylúčené, že začnete špiniť už počas užívania druhého blistra. Môžete postupovať uvedeným spôsobom, že teraz vynecháte 7 dňovú pauzu a budete kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra, následne si po dobratí druhého blistra urobte 7 dňovú pauzu.

 • HAK a antimykotika oralne

  , Autor:

  Dobrý deň , rada by som sa opýtala brala som fungulon orálne 1 tabletku denne100mg 7 dni zeda 7 tabletiek súbežne s HAK daylla (od 11 -17 tabletky ) HAK som dobrala normalne krvacanie cez 7dnovu prestávku prišlo normalne a moja otázka ako dlho sa mám ešte chrániť aj dodatkovo ak sa flukonazol vylučuje z tela dlhsie ? Budem chránená od 1 tabletky HAK po 7dnovej prestávke?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, flukonazol ovplyvňuje antikoncepciu pozitívne, teda ešte dôjde k zvýšeniu koncentrácie hormónov a tým sa riziko tehotenstva ešte viac znižuje. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Otazka na antikoncepciu

  , Autor:

  Dobrý deň.
  Mám otázku ohľadom antikoncepcie Aidee.
  Chcela by som sa opýtať na to, či je táto antikoncepcia normálne spoľahlivá, ak mi bol zistený zvýšený prolaktín(tvorí sa mi mlieko v prsníkoch) a beriem antidepresíva(atarax,sulpirid,brintelix a olanzapin kvôli ktorému mám zvýšený ten prolaktín). Predsa sú to len rozhádzané hormóny, tak by som rada vedela či to ma nejaký vplyv na spoľahlivosť antikoncepcie pretože pohlavný styk s kondómom mi vôbec nerobí dobre a snažím sa mu vyhýbať . Aj napriek dostatočnej lubrikacii ma to boli a často sa mi robia aj ranky ktoré počas pohlavného styku bez kondómu nemám.
  Ďakujem za pomoc a rady.
  Prajem pekny deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, pri užívaní antidepresív je vhodnejšie užívanie vyššie dávkovej hormonálnej antikoncepcie. Za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie by mal byť vplyv hormonálnej antikoncepcie zachovaný. Predpokladám, že Váš obvodný gynekológ, ktorý pozná všetky okolnosti a informácie, Vám predpísal vhodnú hormonálnu antikoncepciu.

 • Tabletky

  , Autor:

  Dobrý deň, moja otázka sa týka tabletiek. Všimla som si pri kontrolovaní blistra, že mi nepasovali dni, a videla som že je sobota a ja som nezobrala tabletku. Omylom som si však neuvedomila že sobota bola len 30 min cca čo znamenalo že som tabletku zobrala na začiatku dňa nie o 17 hodín ako mám nastavený režim. Čiže 17 hodín skôr ako by som mala. Mala by som dnes už tabletku brať ako zobratú alebo by som mala zobrať ďalšiu tabletu v 17 hodín dneska? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak som správne pochopil, tak ste dve tabletky užili v priebehu cca 8 hodín. Postupovať môžete tak, dnes o 17tej opäť užijete tabletku, čím sa Vám prakticky o deň skráti cyklus, alebo druhým riešením je, že nasledujúcu tabletku užijete až zajtra v štandardnom čase, ale nasledujúcich pár dní budete používať aj doplnkovú formu ochrany (kondóm). Do budúcnosti sa podobným situáciám snažte vyhnúť.

 • Otazka

  , Autor:

  Dobrý deň, užívam HAK pravidelne 21 tbl. a 7 dní pauza. Ak chcem oddialiť/ posunúť menzes kvôli dovolenke, ako postupovať? A ako často je možné urobiť posun?
  Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete vynechať 7 dňovú pauzu a namiesto nej kontinuálne pokračovať v užívaní druhého blistra. Cyklus si tak posuniete o týždeň. Neodporúča sa tento postup opakovať často. Raz za čas však môžete takto postupovať. Netreba sa však zľaknúť, ak sa vyskytne špinenie počas užívania druhého blistra.