Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
11,690 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Dobry den uzivam antikoncepciu Zlynda pravidelne o 8 vecer kazdy den ale vcera vecer 13.3 som tabletku zabudla uzit a dnes rano som mala nechraneny pohlavny styk ked priatel aj ejakuloval. Na tabletku som si spomenula asi o hodinu po pohlavnom styku o 11 a hned ju aj uzila. Vynechana tableta je v druhom tyzdni blistra konkretne 9 tableta. Je potrebne si kupit tabletku po ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže ste zabudnutú tabletku užili po 24 hodinách, účinnosť antikoncepcie mohla byť znížená. Je vhodné pouvažovať o užití emergentnej antikoncepcie, aj keď pravdepodobnosť tehotenstva po oneskorenom užití tabletky je pomerne malá. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonalnej antikoncepcie.

Podobné otázky

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Užívám HAK Artizia už 10 rokov, stává sa že zabudnem užít jednu dvě tabletky, ale potom si ich dám hneď ako to zistím. Medzi baleniami som prestávku nemala a z druhého balenia som som ich zjedla dokopy 7 V pondelok som Zabudla užít tabletku a v utorok som ju užila až večer ale mali sme styk, potom som už tabletky nejedla že nechám pauzu 7 dni.mozem byt tehotná?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepostupovali ste najštastnejšie. Tabletky treba užívať pravidelne. Pár hodinový odstup nevadí, no užitie po viac ako 12 hodinách od času obvyklého času užitia môže spôsobiť zníženie účinnosti hormonálnej antikoncepcie. Tehotenstvo sa tak nedá jednoznačne vylúčiť. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Dobrý deň. Som v prvom týždni dneska presne 6. Deň a zobudila som sa nato že som zabudla zobrať tabletku zo včera, čiže 20 hodín. Zobrala som ju hneď ako som nato prišla a ďalšiu mám zobrať o 3 a pol hodiny v môj normálny čas. Ale medzi tým som po hodine po zobratí zabudnutej tabletky dostala miernejšiu hnačku. S partnerom sme mali nechránený sex každý deň po 4 dni pred zabudnutim tabletky ale zarátavaním do toho aj včerajšok, čiže som mala nechránený sex aj v deň keď som zabudla tabletku. Tabletky inak vždy beriem v rovnaký čas. Teraz si niesom veľmi istá ako by som mala pokračovať a čo sa môže stať a ako sa vyhnúť tehotenstvu.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak už došlo ku zabudnutiu tabletky a jej užitiu až po 12. hodinách od času pravidelného užitia a navyše po jej užití do hodiny aj k hnačke, je možné zníženie účinku hormonálnej antikoncepcie. Preto užite dnešnú tabletku podľa plánu, pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie a najbližších 7 dní používajte aj doplnkovú formu ochrany (kondóm).

 • Zabudnuta tabletka

  , Autor:

  Dobry večer dna 20.3 sobotu som dobrala poslednu tabletku jeanineod 21.3-27.3 - 7 dni som mala pauzu pocas ktorej som mala menzes. Dna 27.3sobotu sme mali nechraneny pohlavny styk a dna 28.3 som nabehla znovu na tabletky ktore beriem o 12:00 tabletku som ale uzila az vecer o 21:00 no aj v nedelu 28.3 sme mali nechraneny styk. Zaujimalo ma ci som teda plne chranena ked prva tabletka ciklu bola vzata o 9 hodin neskor ako zvycajne a nasledne ked budem brat tabletky uz ako mam presne na cas. Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, za daných okolností ste chránená. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Dobrý deň, zabudla som si tabletku v poslednom týždni pred 7 dňovou pauzou, dobrala som tabletku hneď na další deň aj s pôvodnou a potom dobrala tabletky až do 7 dňovej pauzy. Som v treťom dni v 7 dňovej pauze. Mala by som očakávať menštruáciu aj keď som nemala spraviť pauzu alebo príde a mám potom začať normálne nové balenie? A chránená som stále pre istotu

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, krvácanie z vysadenia by sa malo dostaviť v najbližších dňoch. Ak sa aj nedostaví, alebo začnete špiniť v čase, kedy by ste mali začať užívať ďalší blister, začnite s užívaním tabliet nového blistra podľa plánu aj napriek špineniu. Po zabudnutí tabletky by sa najbližších 7 dní mala používať aj doplnková ochrana (kondóm).

 • Zabudnutá tabletka

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa spýtať
  28.12 sme mali nechránený pohlavný styk a večer som zabudla užiť tabletku Lunyttu, beriem už posledný týždeň. Spomenula som si na to až na druhý deň a hneď som si ju dala okolo pol2 poobede. Chcem sa teda spýtať aké je riziko tehotenstva? Tabletky si nedávam presne na čas ako mám určený zvyčajne až keď idem večer spať si spomeniem na ňu. A hneď prvý týždeň som si zabudla dat prvú tabletku. Tabletky beriem už skoro 5r. Je tam nejaké riziko že by som mohla byť tehotná? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste užili zabudnutú tabletku do 12 hodín od času obvyklého času užívania, účinok hormonálnej antikoncepcie je zachovaný. V opačnom prípade je vhodné používať 7 dní aj doplnkovú formu antikoncepcie. Pri pravidelnom a dlhodobom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie je pravdepodobnosť tehotenstva pri jednorazovom vynechaní tabletky malá. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie.