Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,699 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý deň, mam 17 rokov a kožna mi predpísala antikoncepciu belara a k tomu aj belarin. Dôvod predpisania je dlhoročne akné hlavne na chrbte. Keďže táto liečba by sa mala absolvovať cez zimu, tak mam taký problém že mam nepravidelnú menštruáciu a už mi mešká 7 dni takze s užívaním nemôžem začať keďže sa má prvá tabletka vziať prvý deň menštruácie. Bol by problém kebyže začnem s užívaním aj bez toho že by som mala už menštruáciu? prezoze s tým užívaním potrebujem začať čím skôr. Pred tromi týždňami som začala cvičiť aj s váhami je to dôvod meškania menštruácie? Mam s cvičením na nejaký čas prestať? Za odpoved vopred ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, najvhodnejšie je vyčkať na prvý deň menštruácie. Keďže však nepoznám všetky okolnosti ani informácie ohľadom menštruačného cyklu, neviem sa objektívne vyjadriť. Ak sa menštruácia nedostaví do 12-14 dní, navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • antika

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela som sa opýtať či je možné aby mi bola predpísaná hormonálna antikoncepcia aj keď som ešte panna a či sa predpisuje aj iná forma ako tabletky, napríklad či je možné dať si zaviesť teliesko aj v pomerne nízkom veku (18)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste ešte nemali pohlavný styk a nemáte deti, vnútromaternicové teliesko sa nezavádza. Vhodnejšia je bariérová antikoncepcia (kondóm) alebo tabletky hormonálnej antikoncepcie.

 • Vexya

  , Autor:

  Dobrý deň. Antikoncepciu užívam od januára 2019. V júli 2019 som mala naposledy menzes, v auguste špinenie. Zaujímal by ma názor druhého odborníka či je to v poriadku pri tejto antikoncepcii ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, chýbanie menštruácie pri užívaní hormonálnej antikoncepcie je pomerne častý jav. Hormonálna antikoncepcia blokovaním ovulácie blokuje aj produkciu hormónov estrogénov a gestagénov v ováriu, pri ich chýbaní sliznica maternice nerastie tak ako normálne počas menštruačného cyklu, a teda krvácanie z nej môže byť slabšie, pri úplne tenkej výstelke maternice môže až chýbať. Preto sa antikoncepcia využíva aj liečebne, na zmiernenie silného menštruačného krvácania. Chýbanie menštruácie pri pravidelnom užívaní tabletky je teda úplne v poriadku, nemusíte sa obávať. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vysadenie

  , Autor:

  Dobrý deň chcel/a by som sa opýtať či môžem vysadiť antikoncepciu konkrétne Mistru? Mám pcos a kvôli tomu ju beriem lenže som transgender ale rodičia o tom nevedia ale vedia, že beriem antikoncepciu. Ako to mám riešiť? Za odpoveď vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, hormonálnu antikoncepciu vysadiť môžete prakticky kedykoľvek. Čo sa týka sexuálnej orientácie alebo sexuálneho cítenia, antikoncepcia s tým nič nemá.

 • Antikoncepcia - dodanie k otázke

  , Autor:

  Tabletky budem brať 3 týždne a potom týždeň pauza. Mala by som dávať pozor aj cez tu pauzu ak budem mat pohlavný styk? Alebo je to v poriadku a nemusíš sa báť že budem tehotná?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, počas sedemdňovej pauzy za predpokladu pravidelného užívania tabliet hormonálnej antikoncepcie budete tiež chránená.

 • Antikoncepcia

  , Autor:

  Dobrý večer. Bývam už dlho v zahraničí. Včera 23.06.2020 som bola pri mojej doktorke aby mi predpísala antikoncepciu aby som nebola tehotná. Tabletku som zobrala dnes ráno o 9:30. Včera ale bol môj posledný deň menštruácie. Je problém ak som zobrala tabletku prvý deň po skončený menštruácie? Mala by som dávať ešte 7 dní pozor?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, tabletku hormonálnej antikoncepcie je najvhodnejšie užiť v prvý deň menštruácie. Ak ste začali užívať prvú tabletku po skončení menštruácie, posuniete si tým cyklus a musíte sa najbližších sedem dní ešte doplnkovo chrániť a používať kondóm.