Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Sebaukájanie

  , Autor: odbornik2

  Prečítala som všetky články ohladom sebaukájania ale nenašla odpoveď.Mám 4r.dcérku,ktorá sa pár dní ukája v čase poobedňajšieho spánku.Medzi nôžky si uchopí paplónik a trie sa oň,vydáva zvuky a celá sa spotí.Dnes mi povedala,že to robí,lebo ju to príjemne šteklí....nekričala som ,len som ju viackrát napomenula,aby prestala,lebo si zobudí bratčeka....som z toho trochu vykolajená,zdá sa mi na to príliš malá.Mám obavy,či nejak netrpí,či jej nechýba naša pozornosť(kedže sme dosť pracovne vyťažení)Trápi nás aj cumlanie si palčekov,kt.odkukala ešte od malého bratčeka,kt.to ako novorodeniatko praktizoval.Dcérka si prštek cucá všade,vonku,pred spaním....skúšali sme napomínanie,náplaste aj špeciálny lak...nič nepomohlo.Teraz sa k tomu pridalo sebaukájanie....je to v poriadku?Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá:

  Sebaukájanie v tomto veku nie je nezvyčajné. Deti sa svojím telom zaoberajú vlastne od narodenia a niekedy sa im podarí zistiť, že určité pohyby alebo dotyky im spôsobujú slastné pocity. Je to súčasť prirodzeného vývinu v sexuálnej oblasti.
  Ak sa deti ukájajú často alebo aj na verejnosti, môže to byť prejav určitej frustrácie alebo potreby väčšej pozornosti zo strany rodičov, niekedy má dieťa málo iných podnetov, ktoré by podnecovali iné oblasti života.