Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • iná

    Dobry den,
    mam 2,5 ročnú dcéru a myslim si, že sa nesprava ako ostatne deti v jej veku. Nevie sa sama hrat ani 5 min., chvilu sa pohra, necha hracku tak a vyberie si inu. A to je ten lepsi pripad. Väčšinou sa s hračkami ani nechce hrat. Knižky si pozrie, ale nechce, aby som jej citala. Uz niekolkokrat som jej povedala, co je to za zvieratko a stale si to nevie zapamätat. Všetko je pre nu havo, alebo muu (krava). Nevie rozpravať iba mama,baba deda (teta),ne, nič,havo,obo (obor) a potom nejake hatlaninky. Dalši problem je nočnik, uz som skusala vselico, ale nechce sa nan pytat. Ked ju necham bez plienky, tak sa pocika a nic nepovie a ani jej to nevadi, ze je mokra.
    Ked jej poviem,ze nieco nesmie,ignoruje moje nie a robi si svoje,nepomoze ani vysvetlenie, ani krik ci po zadku.
    Taketo spravanie ma uz dlho, asi odkedy zacala chodit. A to som este nespomenula, ze nevydrzi sediet pri stole a najest sa. Musim ju zabavit hrackou, aby sa normalne najedla.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Takto na diaľku je ťažko povedať, čo sa deje. Môže byť, že vaša dcérka len potrebuje kúsok viac času, aby sa rozrozprávala a aby sa začala pýtať atď. Najlepšie by bolo, keby ste situáciu konzultovali s vašou detskou lekárkou/lekárom, či sa vaše dieťa vyvíja primerane danému veku. Ak by lekárka/lekár zistili, že je to v norme, treba čakať, dbať na to, aby dieťa malo dostatok podnetov na rozvoj, no aby nebolo preťažené. Ak by sa zistilo, že dieťa vo vývoji trošku zaostáva, možno by bolo potom fajn konzultovať osobne so psychológom alebo špeciálnym pedagógom, ako možno dieťa podporiť v rozvoji určitých funkcií atď.