Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Strach

    Dobry den! Mam dve dcerky, starsia ma 5 rokov a mladsia 2,5 mesiaca. Nas problem spociva v tom ze poobede ked mladsiu ulozim spat a aj ja zaspim moja starsia dcera velmi sa boji. Takto ona je hyperaktivne dieta, zaspat nevie s nami, viackrat sme to pokusali. Pytala som ze z coho sa boji ked ja mam taky plytky spanok (spanok samozrejme potrebujem, lebo mladsiu dojcim, v noci kazde dve hodiny stavam), ona odpovedala ze sa boji ze ju niekto zobere. Samozrejme som jej vysvetlila ze to nie je mozne lebo dvere mame zatvorene, na dvore mame velkeho vlciaka, a ja na kazdy suchot zobudim. Aj tak uz rano po prebudeni s hrozou sa pyta ci ideme poobede spat, ci aj ja budem spat. Ona moze hrat pri nas, alebo v inych izbach. Neviem ci to suvisi s tym ze moj brat je uz 6 rokov nezvestny, ale on odisiel sam z domu a nevratil sa. Neviem co este mam vyskusat? S pozdravom Kristina

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Podporte ju v tom, aby bola s vami v izbe, keď vy spíte, prípadne aby prišla vždy, keď cíti strach. Spýtajte sa jej, čo by je pomohlo, keď sa bojí - napr. či by jej pomohlo, keby sa mohla k vám pritúliť, keď vy spíte alebo či by jej mohol "pomôcť" niektorý jej obľúbený plyšák atď.

    Neviem, či to súvisí s vaším bratom. Aspoň teoreticky by mohlo. No na spracovanie tejto témy by bola potrebná osobná terapia alebo poradenstvo.