Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Spanok verzus prikrm

    , Autor: MataMata

    Dobry den pani doktorka, prosim, je pravda, ze ked babatku zacneme podavat prikrmy, tak sa mu spanok pokazi? Teda na zaciatku prikrmovania. Dcerka mala 10.5. uz 4 mesiace a pani doktorka kazala zacat s prikrmami. Dnes je to uz 10 dni co papa zeleninku. Zatial je vsetko ok, z niecoho ju zapieklo, z niecoho bolelo brusko a nieco sadlo super. Len co ma trapi je spanok cez den a aj v noci. Prve 3 dni spala v noci nadherne. Tak dobre som sa uz nevyspala asi 2 mesiace. Zrazu minuly utorok sa to zmenilo a od vtedy sa uz budi 1x o 22.00 a potom kazdu chvilku. V noci papa mliecko len raz to okolo 2-3tej ale teraz uz po novom to je pred 1.00 hod rano. Potom sa do rana budi kazdu chvilku. Musim ju v noci douspavat na rukacha aj 3-4x. Dnes a vcera som ju uz od 4tej rana musela 3x douspavat aby potiahla aspon do 6.30. Nezda sa mi ze by ju bolelo brusko a preto by sa budila. Cez den je potom strasne unavena a uplakana. Denne spanky su tiez katastrofa. Ked tie prve 3 dni spala uzasne, tak som sa tesila, ze konecne sa jej po 2 mesiacoch zas dal spanok doporiadku. Ale prikladala som to aj tomu, ze uz jej skoncil ten 4ty mesiac a mozno sa jej spanok uz konecne napravil. A teraz neviem ci sa jej to zacalo kazit s tym, ze zacala papat aj zeleninku. Zatial sa nepretaca a nic nove nevie. Prvu spankovu regresiu sme uz mali. A dost davno. Prosim, moze to byt aj z toho jedla, alebo v ziadnom pripade? Mate pre mna nejake rady, alebo tipy ako jej pomoct so spinkanim, kedze je unavena vkuse, lebo v noci a ani cez den nespi poriadne? Ako zacalo byt rano skoro vidno, tak mame aj zatemnovacie zavesy. Dakujem krasne

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ona môže mať už prerezávanie zubov, a preto sa môže v noci budiť. Všetko, čo je v živote bábätka nové, môže mať vplyv na jeho spánok, lebo mozog to v noci spracúva (čiže aj prikrmovanie môže čisto teoreticky spôsobiť zmeny režimu - avšak len na určitú dobu, potom sa to stabilizuje). Avšak skôr mi príde pravdepodobné ozývanie sa prvých zúbkov a k tomu to narušenie spánku (tak môžte skúsiť na noc aplikovať na zúbky Dentinox/Canagel alebo aj v noci, keď sa Vám zobudí dať jej Camilia roztok). Možností je veľa, museli by sme sa o tom viac porozprávať, položiť si ďalšie otázky, aby sme si boli istejší, čo je dôvod. Spánok je veľmi komplexný, ťažko sa k tomu vyjadruje na základe stručných informácií. Určite je skvelá publikácia "Psychológia pre milujúcich rodičov", kde je aj kapitola venovaná spánku bábätiek, kde možno nájdete odpovede na niektoré Vaše otázky. Taktiež je knižka "Sprievodca rodiča dnešného", kde sa tiež jedna kapitola venuje spánku. A v neposlednom rade existujú spánkové poradkyne, ktoré tiež na základe rôznych informácií, vedia povedať, prečo má dieťa ťažkosti, či zmeny spánku a vedia Vás nasmerovať, čo s tým môžte skúsiť robiť. S pozdravom doki Katka