Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Problem s kakanim

    , Autor: Iva 16

    Dobry vecer pani doktorka. Pred mesiacom a pol sme mali cela rodina crevnu virozu, kde nam bola predpisana dieta.syn malo jedol takze nemal ani pravidelnu stolicu. Ked viroza u syna ustupila, kakal do nocnika, bolestivo a neislo mu to, stolicu mal tvrdu a vo velkom mnozstve a odvtedy mame problemy s kakanim. Dovtedy kakal od 11m vylucne do nocnika teraz ma 2 roky aj 4m. Posledne 3 tyzdne mame s kakanim velke problemy, syn odmieta sadnut si na nocnik, hovori ,,kako nie" pritom si pocas dna niekolko krat chyti ritku, brusko ma velke pretoze pekne papa, a kakame raz za 3 dni, uz sa stalo aj raz za 4 - do teplej vody v nocniku. Syna som pred 3 tyznami zacala odplienkovavat nakolko nema problem sa vycikat ked ho zavolam, sucasne nam vtedy aj ochorel - teploty, kasel, sopliky takze odpliekovanie je skor velmi pozvolne, vela krat aj s plienkoi... s chorobou a taktiez s kakanom sme boli aj u pani doktorky- ta nam predpisala framykoinovu mast ( trhlinky v konecniku nenasla ale), odporucila forlax prasok na zmakcenie stolice, uz sme skusali slivkovu stavu, probiotika, probio vyrobky ale syn to jednoducho zadrziava kakanie. Place, chyta si ritku ale nechce ist ani na zachod ako by sa bal...Nevieme ako mu mame pomoct a na koho sa v tejto veci obratit. Dakujem pekne za odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Nuž, áno bojí sa, lebo ho to už raz bolelo a bojí sa, že bude znova. Toto je skôr na poradu s psychológom, ako s tým pracovať, čím skôr, aby ste sa v tej zápche nezacyklili. Strava bohatá na vlákninu je dôležitá (ovsené vločky, celozrnná ryža, zelnina, ovocie, semiačka - najmä ľanové, celozrenné obilniny), aj dlhodobo probiotiká a dostatok tekutín. Ráno skúste dať nalačno teplú vodu, a nech ide kakať. To odplienkovávanie teraz nechajte, kým sa dostane do normálneho kakania. Potom odplienkujete ľahšie. Teraz by mal dva tlaky naraz, to nepotrebuje. Držím Vám palce. S pozdravom doki Katka