Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,796 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Nata2905

  Dobrý deň môžem sa opýtať začínam 17 týždeň a boli má pod bruškom keď vstávam že sa nemôžem ani narovnať a pri chôdzi ties neviete čoto môže byť v stredu som bola v poradni všetko bolo ok

 • Plesnivé potraviny

  , Autor: Sisa123

  Dobrý deň,
  podarilo sa mi zjesť trochu plesnivého doma vyrobeného pudingu. Asi po 8 lyžičkách som si uvedomila, že puding nechutí dobre. Je to prosím nebezpečné pre bábätko? Nemôže to ohroziť jeho vývin? Je niečo, čo môžem/musím urobiť? Som v 17tt+5. Ďakujem za odpoveď.

 • Zinnat v 30.tt

  , Autor: 15kvietok10

  Dobrý večer,

  mám silné škriabanie v hrdle, nedá sa mi prehĺtať ani rozprávať, CRP vyšlo zvýšené - na hranici, hrdlo mám zapálené, lekár mi predpísal Zinnat, mám strach ho užívať, som v 30.tt, avšak stav sa mi nezlepšuje. Môžu atb ohroziť bábätko ? Ďakujem za odpoveď.

 • Rada

  , Autor: Miminkuska

  Pán doktor, dobrý vecer, chcela by som sa s Vami poradiť, nakoľko lekárnička v lekarni mi vôbec nevedela poradiť a na internete som tiež nič konkrétne nenasla. Počula som o dobrých recenziách na senovku grecku a benedikt lekársky ako kombináciu užívania po pôrode na podporu dojdcenia a iných benefitov, tak som si toto taktiež kupila len ma zaujíma či si to môžem zabalit hneď do pôrodnice a po pôrode to hneď môžem začať užívať alebo počkať pár dni a užívať až potom? A tiež ako často denne to treba užívať, vopred dakujem za odpoved :)

 • Skrátený krčok v 29tt

  , Autor: domiha

  Dobrý deň pán Doktor,
  Chcela by som sa spýtať, či sa mám závažne obávať predčasného pôrodu, keď pred mesiacom na kontrole mal môj krčok dĺžku 38mm a včera na kontrole pani doktorka zistila jeho skrátenie na 26mm... Nasadila mi progesterón a tiež magnerot 3x1 tbl denne. O týždeň mám ísť opäť na kontrolu, no, samozrejme, že v hlave už vidím obrovský výkričník pri slove predčasný pôrod :( V r. 2021 som absolvovala aj konizáciu. Čakajú ma posledné 2 týždne v práci, kde ale iba sedím pri PC, bez stresov. Všetky najbližšie akcie ako divadlo, návštevy a podobne som zrušila kvôli nariadenému kľudovému režimu doma. Mám sa však obávať, že 26mm je naozaj málo a hrozí mi predčasný pôrod?
  Ďakujem Vám vopred veľmi pekne za Vašu odpoveď.

 • Mimomaternicové tehotenstvo a dutinka v maternici

  , Autor: katarinaa

  Dobrý deň, pred týždňom v utorok som mala krvný odber hcg - hodnota bola 9,14 a na sone nebolo vidieť nič. Pani doktorka si myslela že pôjde o biochemické tehotenstvo, preto ma objednala na kontrolný odber a sono o týždeň. Výsledok utorkového odberu odberu bol 104,9. Deň na to na sone povedala, že v maternici vidí "dutinku". Čo je to prosím vás tá dutinka? Je to nejaké synonymum pre gestačný vak alebo čo to vlastne je a čo to znamená? Stále totiž hovorí že sa nedá vylúčiť zatiaľ ešte ani mimomaternicové tehotenstvo, že uvidíme. Budúcu stredu mám kontrolný odber a budúci piatok kontrolné sono. Myslíte že už by mohlo byť na usg aj vidieť niečo čo nám potvrdí že neide o mimomaternicové tehotenstvo? Prípadne mala by som nejaké príznaky už teraz ak by išlo o mimomaternicové? Cítim sa úplne v poriadku, preto nerozumiem prečo to stále spomína. Ďakujem.

 • Xonvea a dojčenie

  , Autor: MajaKory

  Dobrý deň,

  Môžem prosím dojčiť 18 mesačnú dcérku spolu s užívaním lieku Xonvea 20mg? V letáku sa píše, že môže poškodiť moje dieťa.

 • Cervix

  , Autor: Tinka.2

  Dobrý deň prajem.
  Od 10+tt mám v papieroch napísané cervix uzavretý, formovaný 3cm je to v norme? Momentálne som v 17tt nález bol naposledy rovnaký.Okrem pobolievania, pichania v podbrušku,krížoch a cítim veľmi slabý tlak v pošve nemám iné ťažkosti. Nemám žiadne hormonálne lieky iba magnezium dávam. Nebolo mi povedané nič o kľudovom režime je potrebné pri tomto náleze tento režim dodržiavať prípadne môže toto pobolievanie a tlak s krčkom súvisieť alebo je to normálna reakcia na zmeny a rast maternice?
  Ďakujem veľmi pekne

 • Čerstvá klobása v tehotenstve

  , Autor: Petruša02839

  Dobrý deň pán doktor mohla by som zjesť čerstvú klobásu ktorá bola grilovaná ? Neviem ako dlho sa grilovala pretože dala nám to svokra. Robila to počas obeda takže už pravdepodobne bude vychladnutá tak by som si ju zohriala v mikrovlnke. Nehrozí mi z takejto klobásy texoplazmóza nemusím sa obávať ? Akurát je ešte to že je ta klobása dosť mastná. Som v 21 týždni tehotenstva. Ďakujem za odpoveď

 • Tehotenstvo po potrate

  , Autor: DIDI97979797

  Dobrý deň, 25.01.2024 som potratila dieťa v 20.týždni z dôvodu neliečenej infekcie e-coli. Chcela by som sa Vás opýtať po akom čase sa môžeme pokúšať znova o dieťa, pretože na jednej kontrole mi povedali počkať 2-3 cykly a na druhej 1 cyklus. Ako sa vyhnúť infekciám v tehotenstve, aby tehotenstvo bolo úspešné? Vopred ďakujem za odpoveď.

 • Tehotenstvo

  , Autor: Hanka21

  Dobrý deň chcem sa prosím vás opýtať jak to páni doktory počítajú, posledná ms bola 22.1.2024, podľa tehotenskéj kalkulačky by som teoreticky mala byť v 9 týždni, ale žiaľ ultrazvuk ukazuje 6+5, som z toho zmätena, keď som sa to pýtala môjho gynekológa tak mi vôbec neodpovedal ani keď som sa pýtala že kedy som pravdepodobne otehotnela, vedeli by ste mi to prosím vysvetliť? Ďakujem.

 • Ultrazvuk

  , Autor: nisa

  Dobrý deň,
  natrafila som na internete na Vaše vyjadrenie ohľadom dopplerovským ultrazvuku v prvých mesiacoch a vystrašilo ma to.

  Absolvovali sme prvotrimetralny screening a počas neho sa asi určite robil tento doppler pri hodnote Tls je hodnota 0.4 bojím sa či nemohlo bábätku v brušku nejako uškodiť ak sa pripadne robil dvakrát, pretože bolo ťažké vyšetriť bábätko cez bruško.

  Veľmi pekne dakujem za odpoveď.

 • Silové cvicenie

  , Autor: Lenka Lenka

  Dobrý deň p. profesor,
  už nejaké 3roky pred otehotnením som 3-4x týždenne robila silové cvičenia. Prišla som ku váham 20 a 40kg. V tehotenstve si cvičenie upravujem ako vládzem a ako som obmedzovaná rastúcim bruchom. Aktuálne 2-3x týždenne a váhy mám 15 a 32 kg. Cítim ako sa mi tam bábätko premiestňuje. Občas mi na pár sekúnd stvrdne brucho, ale nevnímam to bolestivo. Pokiaľ by sa nemenil nález na krčku, môžem normálne pokračovať? Môj gynekológ sa k sólovým cvičenia stavia od začiatku veľmi negatívne. Dakujem

 • Posilnenie imunity

  , Autor: mum001

  Dobrý deň prajem, tesne pred otehotnením som dobrala 7 dňovu kúru na báze betaglukanov (arko defenses) na posilnenie imunity počas chripkovej sezóny, chcem sa však opýtať či táto stimulácia imunitného systému na začiatku tehotenstva nemôže byť problémom nakoľko v tehotenstve dochádza prirodzene k oslabeniu imunity, ďakujem za odpoveď.

 • Tepelné neopracovana saláma v tehotenstve

  , Autor: Petruša02839

  Dobrý deň pán doktor som v 20 týždni tehotenstva a ja som zjedla 2 koliečka paprikáš salámy a potom keď som si išla prečítať obal bolo napísané že je tepelné neopracovana ale je údená. Hrozí mi nejaká texoplazma alebo niečo podobné ? Mam z toho strach. Pred tehotenstvom mi bolo zistené že mám alergiu na bielkovinu kravského mlieka. A ešte nikdy som nemala žiadnu listeriózu ani texoplazmu ani salmonelozu. Nehrozí mi kvôli tomuto nejaké väčšie riziko ? Ďalšia vec že na každej poradni mi berú krv pretože mám negatívnu krvnú skupinu a priateľ pozitívnu. Tak by ma zaujímalo z tých odberov krvi čo mi robia by zistili aj niečo takéto ako je tá texoplazma a podobné alebo to je určené len na pozorovanie tých protilátok ? Nemusím sa obávať žiadnej baktérie alebo nákazy ? Ďakujem za odpoveď

Otázok: 4354