Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Pôrod

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor,
  Momentálne dnes som v 37 tt(presne 36+5), týždeň dozadu na poradni mi lekár povedal ze mám krčok skrátený už ln na 1cm, ešte som užívala magnezium do dnes, dnes na poradni mi povedal že pomaly rodím lebo som otvorená už na 3-4cm. Bábätko ma podľa sona 2,45kg, povedal že aj na vahu bábätka aj na radikálnu zmenu v priebehu týždňa vyzerá že budem mať krásny a rýchly pôrod, a vlastne chcem sa opýtať ak by sa narodil do nedele kým ešte nebude ukončený 37 tt či môžeš mat nejaké problémy keďže je to ešte považované za predčasný pôrod a tiež keď nemá vahu ešte 2,5kg, nakoľko aj tie sona asi neukazujú presnú vahu, al ak by nemal ešte 2,5 kg môže mať problémy po narodení? Alebo žltačku alebo niečo? A ešte by ma zaujímalo podľa vašich skúsenosti, či neviete odhadnúť kedy by pôrod mohol nastať, či pár hodín, dni, pripadne aj týždňov? Ešte som zabudla dodať že kontrakcie zatiaľ nemam ani som nemala, cítila som posledný týžden akurát častejšie tvrdnutie brucha. Dakujem :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade treba napísať, že aj s takto pokročilým nálezom ešte nemusíte porodiť v blízkej dobe a môžete tehotenstvo donosiť. Ak by ste však aj porodili, prognoza pre dieťa je veľmi dobrá a riziko komplikácií a problémov malé.

Podobné otázky

 • Zapcha

  , Autor: Sabina1

  Dobrý deň, užívam lieky euthyrox 75mg,kyselinu listovú, železo a magnezium. Dnes som 31+6tt a mám pocit neúplného sa vyprázdňovania a tým pádom bolesť bruska. Treba ísť na pohotovost? Môže sa niečo stat? Môže mi to vyvolať pôrod ? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nie, určite nechoďte so zácpou na pohotovosť. Pohotovosť je pre naozaj chorých ľudí, nie pre tých, čo sa nevedia vykakať. Nič Vám nehrozí, ak tam nepôjdete, ak tam pôjdete.
  V lekárni si zajtra kúpte nejaké prirodzené preháňadlá, alebo čípky.

 • Hrozí predčasný pôrod?

  , Autor: zuzu0404

  Dobrý deň,
  som v 34+3 týždni gravidity, do 28. týždňa som mala placentu praeviu partialis (teraz už upravená), v tom týždni mi bola zistená mierna hepatopatia gravidarum (ALT 1,6, AST 1,07) , v posledných výsledkoch z 6.5. boli ALT, AST aj žlčové kyseliny v norme, liečim sa aj na hypotyreózu v tehotenstve. Od 2. trimestra som pociťovala občasné tvrdnutie bruška pri chôdzi, bolesti symfýzy, ktoré pri oddychu ustúpili.
  Včera som však mala výrazné tonizácie maternice trvajúce asi 10 hodín nonstop, nepredchádzala im žiadna námaha, užila som 2 tbl magnézia, po celú dobu ležala v posteli, dala si teplú sprchu, do hodiny po sprche bolo brucho stále tvrdé, občas zabolelo podbruško na max 10 sekúnd, pohyby plodu som dobre cítila. Rozhodla som sa ísť na urgent, kde na CTG bola jedna slabšia kontrakcia (mimo tie pri pohybe plodu), USG v poriadku, až na skrátený cervix na 15 mm (týždeň a pol dozadu meral 42 mm), hrdlo otvorené na špičku prsta. Nekrvácam, voda neodtiekla. Podobné tonizácie som mala aj dnes.

  Aká je normálna dĺžka krčku v 35.týždni tehotenstva? Hrozí mi predčasný pôrod a mala by som opäť držať prísny kľudový režim? Môžem vzhľadom na tonizácie a nález na krčku predpôrodne rehabilitovať? Stačí užívať do konca 36.týždňa 3x denne 1 tbl Magnesii lactas ako doteraz? Ďalšiu poradňu mám plánovanú až o 2 týždne, mám požiadať radšej o skorší termín?

  Ďakujem Vám za odpoveď. Prajem pekný zvyšok dňa

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už nie sú normálne hodnoty krčka v 35. týždni, pretože maternica sa už začína pripravovať na pôrod a niekto s 15 mm krčkom aj prenáša a niekto porodí do 24 hodín.
  Kludový režim nepredlžuje graviditu, nie je potrebné ho dodržiavat. Magnézium rovnako nepredlžuje graviditu. Stačí počkať ako sa situácia vyvinie, pretože ak naozaj hrozí predčasný pôrod, ničím ho nezastavíte a v 35. týždni už nemáte ani výhodu z podania kortikoidov.

 • Hlienova zátka alebo mykóza ?

  , Autor: P.........

  Dobry deň dnes som 27+6 týždeň tehotenstva a dnes a včera keď som išla na malú potrebu utrela som sa tak som si všimla na toaletnom papieri taký hustý žltý výtok nebolo toho veľa skôr taká hrčka ako sopeľ alebo neviem k čomu by som to prirovnala. Stalo sa mi to jeden krát včera a jeden krát dnes pri tej malej potrebe. Mám strach či to není hlienova zátka alebo mykóza pretože mykózu som mala už viac krát a pár dni dozadu som mala žltý výtok ako mam zvyčajne pri mykóze tak som si začala vkladať macmiror. A už keď sa stane že ta hlienova zátka odchádza tak sú aj nejaké bolesti alebo niečo že sa blíži pôrod ? Inak pohyby cítim bábätka hýbe sa stále aj cez deň aj cez noc. Akurát mi začalo ešte to že za deň príde niekoľko krát taka nevoľnosť na zvracanie alebo to bude asi tým že som začala 3 trimester. Akurát sa mi stalo túto noc ešte že som nemohla spať, zobudila som sa o druhej v noci a už sa mi nedalo zaspať niekoľko krát mi prišlo zle na zvracanie a občas ma chvíľu zabolí v podbrušku ale to je asi normálne.
  Myslíte že to je hlienova zátka alebo to je len taky obyčajný výtok ? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takýto výtok neznační absolútne nič zlé, ani odchod "hlienovej zátky" by neznamenal hrozbu predčasného pôrodu. Ak máte svrbenie alebo pálenie, kúpte si krém na mykozu, inak to neriešte.

 • Riziko tretieho cisárskeho rezu

  , Autor: miska22

  Dobrý deň pán doktor. Mám 36 rokov, dve sekcie za sebou (oba razy pre nepostupujúci pôrod), druhá sekcia bola pred 7 rokmi. Počas nej sa ukázalo, že mám brušnú dutinu v hroznom stave - kvôli zrastom, ktoré mi vznikli po prvej sekcii. Podľa slov lekárov to bola náročná sekcia. Moja otázka znie... Ak by som otehotnela a mala tretiu sekciu, bolo by to pre mňa a dieťa veľké riziko? Pravdepodobne by som mala ešte horšie zrasty, však? ja viem, že vy ste zástancom prirodzených pôrodov, ale myslím, že v pôrodnici kam by som išla by mi automaticky robili sekciu. Preto prosím o odpoveď z pohľadu, že by som mala tretiu sekciu. Bol by to veľký risk, odporúčate mi zostať radšej pri dvoch deťoch? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  momentálne už odborné spoločnosti odporúčajú prirodzený pôrod aj po dvoch cisárskych rezoch, ale závisí aj na priebehu tých predošlých operácii.
  Určite by som odporučil ďalšiu graviditu, cisársky rez sa dá spraviť vždy, ak by bol problém, radi sa Vás ujmeme aj na našej klinike, prišli by ste pred termínom priamo k operácii.

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pán doktor, chcem sa Vás opýtať na názor. Momentálne som 38+2, a som otvorená na 5-6cm, ešte som doma nie som v nemocnici ale moj doktor minpovedal že to bude rýchly pôrod tým že aj bábätko bude mať do 3 kg od by mi praskla voda by som nemusela stihnúť docestovat do pôrodnice nakoľko to mám z domu cca 40min autom. Navrhol mi že ak nechcem riskovať mám sa tento týždeň zastaviť v pôrodnici na podanie infúzie aby mi tak praskla voda a mohla by som porodiť. Zvažujem že radšej aj pôjdem nakoľko mám fakt stres aby som stihla prísť do pôrodnice, nakoľko mi povedal že keď mi praskne voda je dosť možné že jemu rovno vyjde hlavička keďže už teraz mu dosť tlači nadol, len sa chcem opýtať že to mi vlastne podajú oxytocín? A cca do koľko by mi mala prasknúť voda aspoň orientačne? Že praskne pomocou oxytocínu sama alebo ocytocin bude lm aby som sa otvorila na 8-10 cm a vodu budú musieť prasknúť? Keďže hlavičkou už dosť tlači nadol že vlastne mu už akoby trčí tak vodu asi prasknúť nebudú môcť ci? A myslite že môžu nastať nejaké komplikácie? Že by pôrod mohol prebiehat dlho a podobne? Dakujem za vás názor a radu :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  záleží na tom, či sa jedná o prvý pôrod, a či je hrdlo úplne spotrebované.
  Ak ste viacrodička, naozaj je reálny veľmi rýchly pôrod aj s tým, že nestithnete prísť do pôrodnice. Ale ak ste prvorodička, je takto rýchly pôrod málo pravdepodobný, okrem toho záleží aj na tom, či je krčok vyhladený a či je bránka poddajná.
  Osobne by som neodporúčal vyvolanie pôrodu pred 39+0.
  Ak by sa mal pôrod vyvolávať, prvé opatrenie by malo byť umelé pretrhnutie vaku blán aby Vám odtiekla plodová voda a pôrod by mohol začať aj samovoľne bez liekov.