• CTG záznam

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či je potrebná nejaká dlhodobá hospitalizácia pri náhodnom záchyte na CTG zázname v 37 g.t. frekvencia srdca plodu 190-200/min. jednorázovo, pričom bol plod v tú dobu výrazne aktívny pohybovo, následne po nejakých 5-10 min frekvencia klesla a pohybovala sa okolo 160, občas vyskočila na 170 pri výraznom pohybe, následne ďalšie záznamy v priebehu 48 hodín boli vnorme dla ošetrujúcich doktorov, vrátane prietokov na USG, všetky screeningy bolo vnorme … viem že sa asi ťažko k tomu vyjadriť bez videnia daných záznamov, len by ma zaujímalo aký postup by ste Vy volili, ďakujem pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    v prvom rade by sa u nízkorizikovej rodičky nemali CTG záznamy až do termínu snímať, pretože neprinášajú žiadny benefit, naopak vedú často k zbytočným hospitalizáciám. Ak nemáte žiadne riziko v tehotnosti (rastové zaostávanie plodu, preeklampsia) CTG nemusíte mať.
    Prechodné zrýchlenie pulzu je v u plodu normálne, súvisí s pohybmi, ale aj s Vašim stresom, Vašou námahou a podobne. Ak sa záznam upraví, nie je potrebné žiadne iné opatrenie.