• Lietanie

    , Autor: Fialka444

    Pán profesor, ďakujem za odpoveď, ešte ma napadá otázka ohľadom lietania, pokým ide o nerizikové tehotenstvo a pacientka nemá diagnostikovaný trombofilný stav, krátku dobu letu do 2-3 hodín, je nutné si pichať fraxiparine pred odletom ? Prečo to majú niektorí gynekológovia vo zvyku predpisovať a niektorí nie, nie je ohľadom toho nejaký konsenzus ? Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,
    toto je dobrá otázka. Nejde o konsenzus, často lekári žiaľ konajú iba tak ako ich napadne, bez adekvátneho štúdia a hlavne u nás odborná spoločnosť nevydáva žiadne relevantné odporučenia.
    Pri krátkom lete pod 4 hodiny u nerizikovej tehotnej nie sú potrebné žiadne lieky, stačí dostatočná hydratácia a prípadne občasná prechádzka po lietadle (na záchod a späť).
    Tu máte odporučenia anglickej kráľovskej spoločnosti gynekológov.

    https://www.rcog.org.uk/media/lrupol45/air-travel-update_v4.pdf