Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Zaostávanie v raste

  , Autor: Maja2412

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať plod zaostáva v raste cca 1 týždeň absolvovala som po sebe podrobné morfologického ultrazvuky prikladám miery:
  Plod bol v 10tt o 4 dni menší
  PM: 12.2.2023
  V 18+2tt malo miery:
  BPD: 3,89cm
  HC: 14,10cm
  AC: 12,60cm
  FL: 2,38cm

  V 19+2tt malo miery:
  BPD: 41,95mm
  HC: 157,17mm
  AC: 125,98mm
  FL: 26,94mm
  Plus bola zistená absencia nosových kostí.
  Absolvovala som amniocentézu ktorá dopadla dobre. Môže byť dieťatko v poriadku?  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  lekár by mal upraviť termín pôrodu podľa ultrazvuku v 10. týždni, vtedy sú plody rovnako veľké. Tým pádom by sa aj ďalšie ultrazvukové merania riadili iným termínom a boli by v norme.

Podobné otázky

 • Zaostávanie v raste plodu

  , Autor: Sabi298

  Dobrý deň pán doktor,

  včera som bola na prvej poradni v nemocnici v 35+2tt, výsledok sona je, že bábätko ma menšiu hlavičku a zaostáva trochu v raste o cca 12 dní kvôli nedostatočému vyživovaniu cez placentu, aspoň tak som to pochopila.
  Hodnoty :
  PPH1, postv I., AS+, PP+, normohydramnion, placenta predná stena dolný segment, gr. 3, AU PI : 0,83 norma, PI MCA : 2.83 norma, EFW : 2281g zodp. 33+4, 23 percentil podľa Fetal Barcelona
  Celé tehotenstvo je bezproblémové, liečim sa na hypotyreózu (AIT), všetky sona boli v poriadku a doteraz neboli odchýlky v raste alebo váhe plodu. CTG zatiaľ nebolo robené.
  Kontrolu mám o 9 dní, chcela by som poprosiť Váš názor, či je riziko poškodenia plodu/hypoxie a mám ísť pre istotu ešte na jeden utz alebo či môžem v kľude počkať do ďalšej kontroly.

  Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  23. percentil je normálny nález, o zaostávaní hovoríme, ak je dieťa menšie ako 10 percentil. Okrem toho ak má plod menšiu hlavičku, určite sa nejedná o nedostatočnú výživu, vtedy sa zmenšuje obvod bruška, pretože sa zmenšuje pečeň plodu. Hlavička začína zaostávať ako posledná, pretože plod presúva krv do mozgu, aby zachoval jeho funkciu.

 • Menší plod v 25tt

  , Autor: BSM2801

  Dobrý deň,

  pred mesiacom som Vám písala ohľadom hodnôt nameraných na morfologickom sone, pripájam ich aj sem:

  podľa PM 20+3tt, ale veľkosť podľa sona 19+3tt (pre úplnosť - v 1. trimestri veľkosť plodu podľa sona a PM zodpovedala), namerané hodnoty boli:
  BPDxFOCD - 4,4 (19+3tt)
  TADxAPD - 14,6 (19+6tt)
  FL - 2,9 (19+1tt)

  Dnes som mala poradňu a podľa PM som mala byť 24+5tt, ale bábätko zodpovedalo len 23+2tt. V knižke mám uvedené len 2 hodnoty, a to BPD 5,55 (22+6tt) a FL 4,18 (23+4tt), váha 610g.

  O týždeň mám ísť na kontrolné sono, či bábätko rastie. Pani doktorka ma vcelku vyplašila, že ak sa bude prehlbovať nedostatočný rast bábätka, tehotenstvo budem musieť ukončiť predčasne. Keď som sa pýtala, v čom môže byť problém, povedala, že len v placente, ale že nevidí žiadne známky problému, aj prietoky sú v poriadku.
  Značí takéto zaostávanie v raste naozaj veľký problém alebo je nádej, že ak bábätko rastie, hoci nezodpovedá týždňu podľa PM, môže to byť stále v poriadku?
  Diagnostikovali mi aj tehotenskú cukrovku, ale k diabetológovi idem až zajtra (krv na lačno bola v poriadku, po záťaži vraj mierne zvýšené hodnoty, doma na glukomery mám hodnoty úplne v norme).

  Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa Vami uvedených hodnôt je hlavička (BPD) výrazne menšia a nožička (FL) hraničná, nemám dostatok informácii ale ak je dobre stanovený termín, tak by som sa zameral aj na prípadné genetické odchýlky, pretože takto včasné zaostávanie v raste môže byť spôsobené aj genetickou chybou. Ak chcete, zastavte sa u nás v rizikovej poradni (objednanie na 02/48234 761) k doriešeniu.

 • Menší plod o 2tt

  , Autor: Kikushka

  Dobrý deň p. Doktor. Bola som na ultrazvuku v 30tt presne 30+2 na záver mi vyšlo, že dieťa je podľa UZV 28+1.
  BPD 82,6
  HC 278,7
  AC 224,1
  FL 56,4
  bez poruchy prietokov. Odhad hmotnosti 1246 +-182g.
  Lekár mi povedal, ze dieta ma menšie bruško a mám viacej jest. Za posledny mesiac som pribrala 5kg tak si myslim, ze sa stravujem dostatocne. Mam plus 17kg.
  Picham si clexan 0.2 a plus beriem ferretab 3x za tyzden. Od hematologa. Ine vitaminy neberiem a ani som nebrala, co sa tiez p. doktorke nepacilo.. Mam strach ci som nieco zle nespravila... Snazim sa jest zdravo ovocie, zelenina... Vo ferretab tabletkach je zelezo aj kyselina listova tak to brala tak, ze to su dostatocne vitaminy co potrebujem a co mi vlastne aj chybalo beriem ich cca od 2 trimestra. Prosim je to v poriadku tie vysledky uzv? Spravila som nieco zle? Za odpovede vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj neverím, že Vám odporučil viacej jesť. Ak dieťa neadekvátne rastie, nie je to v dôsledku stravy matky (teda nie u nás, možno v rovníkovej Afrike), ale v dôsledku nedostatočnej funkcie placenty. Stravou to naozaj neovplyvníte.
  Ak je naozaj adekvátne plod zmeraný a správne máte stanovený vek plodu podľa ultrazvuku v I. trimestri, tak sa jedná o zaostávanie v raste plodu. Je potrebné sledovanie rastu a u nás by sme robili aj monitoring stavu plodu pomocou počítačového CTG.

 • Morfologický ultrazvuk 20+3tt

  , Autor: BSM2801

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na hodnoty, ktoré mi boli namerané na morfologickom ultrazvuku. Podľa poslednej menštruácie som 20+3tt, no podľa sona vyšlo, že bábätko je o týždeň menšie (zodpovedá 19+3tt)

  BPDxFOCD - 4,4 (19+3tt)
  TADxAPD - 14,6 (19+6tt)
  FL - 2,9 (19+1tt)

  Problémy s placentou doktorka predbežne vylúčila, vraj má 3 cm hrúbku, ale je nízko uložená.
  Je takéto zaostávanie v raste veľkým problémom? Alebo je to ešte v rámci nejakej "tolerancie"? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v prvom rade je potrebné spresniť termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku (ideálne v 10. - 12. týždni), lebo až 40% žien má nepresný údaj podľa poslednej menštruácie.
  Podľa tabuliek je hlavička a bruško vo Vami udaných hodnotách v norme, nožička je o niečo kratšia, ale videl by som to skôr na chybu merania.

 • Dĺžka

  , Autor: Julia1988

  Prikladám rozmer.BPD :4.40.
  OFD: 5,76
  HC: 16,11
  AC:14,08
  TAD:5 ,00
  APAD: 3,86
  FL: 2,99
  NBL: 5,94 ,. T.c 20 w 3 d,. GA:19w2d,. Value 285 gr,morfologicky usg je to v poriadku keď týždeň mešká s vývojom posielajú má odber plodovej vody,a na infekčné odbery Torch

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tak to mení situáciu, celkovo je plod menší, aj hlavička, bruško aj stehenná kosť, všetky rozmery sú podľa WHO tabuľky pod 10 percentilom. Je potreba poriadne skontrolovať termín pôrodu podľa prvého ultrazvuku v 10.-12. týždni, či náhodou nie je dieťa mladšie (otehotnela ste neskôr), ak termín sedí a plod je naozaj takto symetricky menší, je na zváženie naozaj odber plodovej vody aj odber infekčných markerov (TORCH), pretože takéto včasné zaostávanie v raste môže znamenať aj genetickú chybu alebo infekciu. Samozrejme vo väčšine prípadov je to iba varianta normy, proste dieťa je menšie.