• Hyperechogénne črevo

    , Autor: Lava

    Dobrý deň , chcela by som sa opýtať čo znamená hyperechogénne črevo! Mám sa báť , ako matka o svoje dieťa ???. Dala som si urobiť vyšetrenie odberom plodovej vody , lebo máme v rodinne downom syndróm. Ale výsledky mám dobre volal mi pán doktor z genetiky . Bola som na ultrazvuk a tam mi zistili hyperechogénne črevo . Pán doktor ultrazvuku ma posiela ,zase na genetiku mám strach a obavu čo ďalej . Dnes som bola na poradni a môj gynekológ mi povedal , že nemám ísť na žiadnu genetiku , keďže som 25 týždni tehotenstva a výsledky odberom plodovej vody mám v poriadku. Ako mám postupovať podľa Vás ,a čo Vy mi navrhujete .Vlastne čo mám robiť ???? Ďakujem

    Dobrý deň,
    hyperechogénne črevo je tzv. "soft marker", teda nález, ktorý sám o sebe nemusí znamenať žiadnu komplikáciu ale býva častejšie nálezom u niektorých chorobných stavov, ako sú genetické anomálie, vrodené vývojové chyby gastrointestinálneho traktu, cystická fibróza alebo infekcie (predovšetkým cytomegalovírus). Avšak viac ako 65% detí s týmto nálezom sa rodí úplne zdravých, 4% plodov zaostáva v raste, 6% sa rodí predčasne (čo však je úplne bežný výskyt v populácií). Približne 7% má k tomu pripojené aj iné vrodené vývojové chyby, takže osobne by som odporúčal ešte zvážiť superkonziliárne podrobné ultrazvukové vyšetrenie. Odber plodovej vody máte v norme, takže v tomto zmysle sa nemusíte obávať. Riziko cystickej fibrózy je v týchto prípadoch asi 3%, takže je možné zvážiť vyšetrenie Vás a partnera na nosičstvo. Rovnako možno zvážiť odber krvi na cytomegalovírovú infekciu.