Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • uterus subseptus

  , Autor: lucatko87

  dobry den prajem chcela by som sa spytat minuli tyzden som zacala krvacat v nemocnici mi povedali ze mam hematom a uterus subseptus..teraz uz nekrvacam ani nic no velmi sa bojim o babetko som v 15 tyzdni...hematom ma teraz 4cm..moze nejako ohrozovat plod??a co je vlastne to uterus subseptus??dakujem za odpowed

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  počas vývoja maternica vznika zrastením dvoch trubičiek, tzv. Mullerových vývodov. Za normálnych okolností sa tieto vývody úplne spoja a ich vnútrná časť zanikne a vznikne jedna dutina. Tento vývoj všam nemusí prebehnúť dokonale a vznikajú rozne anomálie, od zdvojenej maternice až po tzv. uterus subseptus - znamená to, že časť vnútornej časti vývodov ostala a tvorí v maternici prepážku. V naprostej vačšine prípadov je to iba náhodný nález a nič nehrozí. Existuje však isté riziko, že sa časť placenty umiestni na túto prepážku a plod nie je dostatočne živený a potratí sa. Nedá sa proti tomu nič robiť, iba čakať ako sa situácia vyvinie.