Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,068 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • listerióza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň.
  Rada by som sa opýtala. Som v 33tt asi pred mesiacom som sa zjedla olomoucké syrčeky a nato som si dala údeného lososa. Nemám žiadne ťažkosti občas mám pocit že ma bolí hrdlo ale.... kedže sa len neustále sledujem už naozaj neviem. Asi pred týždňom mi napuchli nohy a boleli ma. Tak som šla k MUDr. a ta mi zobrala krv na KO.
  Na zvýšenú sedimentáciu pripísala k tehotenstvu to by som aj brala , ale zvýšené S_CRP 11,6 a LEUKOCYTY 10,20 neviem sa ubrániť či náhodou to nemôže byť listerióza. Viem že hormóny sú strašné ale ten pocit úzkosti mi nedáva spávať. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ZVYSENU SEDIMENTACIU MAJU VSETKY TEHOTNE A JE NEZMYSEL JU VYSETROVAT !!!!!!!
  CRP má normu do 12, 11.6 je hraničné, leukocyty máte normálne.
  opuchnuté nohy sú normálnym príznakom gravidity. nesledujte sa nepozorujte sa. Bežné veci čo sa kupujú v obchode sú sledované na listeriozu.

Podobné otázky

 • Listerióza v tehotenstve ?

  , Autor: P.........

  Dobrý deň som v 18 týždni tehotenstva a od včera večera mám bolesť v ľavom podbrušku tiež aj ráno keď som sa zobudila. Už 4 deň som prechladnutá mám zapálené hrdlo uzliny na krku ktoré ma bolia. Dnes som bola na wc 2 krát a mala som hnačku ale kŕče nemám. Tiež od včera mi robí brucho všelijaké zvuky. Mám obavy či nemôže ísť o listeriózu keďže asi 4 dní pred tým som zjedla bagetu z obchodu kde bola majonéza aj kuracie stripsy a šalát. Mám ísť k mojej obvodnej doktorke alebo k mojej gynekologičke aby mi spravili nejaký odber krvi alebo niečo podobné ? Alebo to nie je treba a nemusím sa báť že by to mohla byť napríklad ta listerióza ? Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  listerioza sa veľmi ťažko diagnostikuje, musí sa nabrať stolica na kultiváciu, z krvi sa to nedá. Pravdepodobnosť je však blízka nule, je to veľmi zriedkavé ochorenie a 4 dni sú pomerne krátka doba na rozvoj ochorenia, hoci možná.

 • Voda

  , Autor:

  Dobrý deň, prosím Vás, moja Dr. má tento týždeň dovolenku, idem k nej na kontrolu budúci týždeň (to budem v 11.tt) a dnes nám v bytovke prišiel výsledok rozboru pitnej vody. A zistenie - naša voda nie je pitná (hodnotenie nevhodné pri: Kultivovateľné mikroorganizmy). Dostala som extrémny strach, pretože ja nepijem veľmi sladené vody alebo niečo podobné, takže som pila prevažne vodu z vodovodu a chcem sa preto spýtať, môže to mať vplyv na dieťatko? Je to moje prvé tehotenstvo, takže táto informácia ma zasiahla a veľmi sa bojím, čo to môže obnášať. Samozrejme oddnes do opravy našej vody budem pit uz len balené vody, ale napriek tomu Vás prosím o názor… vopred ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nepíšete aké mikroorganizmy boli nájdené vo Vašej vode, bežné črevné baktérie môžu spôsobiť maximálne hnačkové ochorenie, ale plod neohrozia.
  Jediné nebezpečenstvo pre tehotné by znamenala listerióza, ale predpokladám, že to by Vás špeciálne na to upozornili.

 • Testy CRP

  , Autor: kate1407

  Dobrý deň, zaujíma ma Vás názor na tieto testy. Majú význam pri zistení aj infekcie ako toxo alebo listerioza?
  Posledné dni ma prepadá pocit slabosti a bolesť hlavy v spánkoch a zo zadu v hlave, plus pichá ma vcelom tele. Pred 3dnami som dobrala antibiotiká na streptokoka v hrdle. Výsledky som mal v poriadku. Som v 22 týždni. Mám ísť k lekárovi alebo zbytočne stresujem. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CRP testy sú nešpecifické testy, ktoré bývajú pozitívne pri celkovej bakteriovej infekcii. Nemajú nič spoločné s infekciou toxoplazmozy a listeriozy. Vaše príznaky nie sú typické ani pre toxo ani pre listeriozu.

 • ovčí syr a listerióza

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, v 8. mesiaci tehotenstva som pred 3 dňami nevedome zjedla ovčí syr z nepasterizovaného mlieka. Bojím sa nakazenia listeriózou. Odvtedy nemyslím na nič iné, prežívam stresy z možného nakazenia. Mám si dať zobrať krv u lekára? Za aký čas od zjedenia sa nakazenie dá zistiť v krvi? Môže sa objaviť aj neskôr, napríklad tesne pred pôrodom, termín 5.7.2011? ďakujem za odpoveď

 • listerioza v 3. trimestri

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Rada by som sa opýtala, aký vplyv na plod má listerioza, ak ju žena dostane v posledných fázach tehotenstva? Teda, či gestačný vek plodu ovplyvňuje rozsah poškodenia, a taktiež, može sa dieťa nakaziť od matky po porode, v čase kojenia, napríklad telesnými tekutinami, mliekom?
  ďakujem pekne za odpoveď...

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  začnem od konca, listerióza napadá placentu, takže po porode už sa plod nenakazí.
  Aj v posledných fázach tehotnosti može vzniknúť listerioza, častejšie sa prejaví ako neskorá forma, ktorá má veľmi dobrú prognózu.
  Určite je poterbná dokladná liečba matky už v tehotnosti ampicilínom, a tým sa predíde nákaze plodu.