Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Veľkosť plodu a ultrazvuk

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, je v poriadku ak je plod v určitej fáze tehotenstva väčší ako tabuľkové hodnoty a potom veľkosť klesne na úroveň tabuľkových hodnôt? Sú akceptovateľné aj väčšie rozdiely? Konkrétne v 12. týždni bol plod o 3 dni väčší, niekedy na začiatku 16. týždňa už o 9 dní väčší (toto vyplývalo zo správy z pohotovosti a neviem či sa lekárka nepomýlila lebo ani nič nespomínala počas skríningu a zdal sa mi ten údaj neuveriteľný), na začiatku 19. týždňa opäť už len o 3 dni väčší a teraz, na začiatku 20. týždňa, vraj veľkosť presne zodpovedá dňu podľa poslednej menštruácie. Každý z ultrazvukov bol robený iným lekárom a iným prístrojom.

  V tejto súvislosti sa chcem spýtať aj na akceptovateľnú frekvenciu ultrazvukov. Ako vidíte absolvovala som z rôznych dôvodov dva (asi morfologické) ultrazvuky s iba týždňovým odstupom (začiatok 19. a tiež 20. týždňa) a o presne ďalší týždeň (na začiatku 21. týždňa) by som mala absolvovať ďalší. Je to v poriadku? Nemôže to uškodiť bábätku?

  Ďakujem za Váš čas a rady :)

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  už jeden milimeter rozdielu v rozmeroch robí niekoľko dní a je dokázané, že jeden človek spraví chybu merania aj 3 mm u rovnakej pacientky. Preto sa na dni nehráme je to nezmysel.