• predčasné odlupovanie placenty

    Dobrý večer,pán doktor!
    Prosím Vás,aké sú príčiny predčasného odlupovania placenty?
    Mám totiž kamarátku,čo predčasne porodila 29-30tg...až po pôrode placenty zistili,že bola z 1/3 odumretá:-((dieťa je 1230g v inkubátore:-((
    Dá sa vyvarovať tejto diagnóze?
    Je možné,aby prvým príznakom bolo až krvácanie?..bez bolestí?
    Ako to že 3 hod pred porodom,už na urg.príjme,nebol vidieť nález???
    Ďakujem Bibiana

    Dobrý deň,
    predčasné odlučovanie placenty je porodnícka katastrofa, ktorá vzniká náhle, má vysokú novorodeneckú ale aj materskú úmrtnosť. Najčastejšie vzniká bez poznanej príčiny z plného zdravia, bez varovných signálov.
    Ale sú niektoré rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku predčasného odlučovania:
    preeklampsia, ochorenia štítnej žľazy, užívanie kokaínu.
    Občas vznikne odlučovanie pri úraze brucha (autonehoda), alebo po porode prvého dvojčaťa sa odlúči placenta druhého plodu.
    Ale ako som uviedol naprostá vačšina prípadov vzniká náhle bez varovania a bez zjavnej príčina. Našťastie je to zriedkavá komplikácia.