Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • prenat.dg. I. trimester

  , Autor: Registrovaný používateľ

  prosim o vysvetlenie vysledkov. prvy test - pozitivny, druhy test/centrum prenatlej diagnostiky v Brne- Veveri 39/ celkovy vysledok negativny. Je to mozne:
  I.test: v 11+6, CRL:51, NT0,55,PAPP-A:2,54, FREE-BETA:46,21, zaver: scriining. poz.
  II. test v brne : 12+6, zodpoveda 13+1, CRL 66mm, NT 1,4 mm, 0,85MoM, Papp-A: 4,48mlu/ml, 0,81 MoM, FBhCG: 40,61ng/ml 1,06MoM, vek v terminu porodu: 40, riziko Down: 1/43, morfolog.anomalie - nenalezeny, zaver: screening negativny, kombinovane riziko T21 z vysl. I.trim. 1/1400. ktory screening mam povazovat za smerodatny? Je mozne, ze v ramci dvoch tyzdnoch vychadzaju rozdielne vysledky? VoVasich odpovediach som nasla radu realizovat . superkonziliárny ultrazvuk na minor markery. Prosim Vas, co to je a kde sa na to mozem objednat, kde sa vykonava /bratislava - ine mesta?/ Citala som o prenatálnom centre u Mudr. Dankovica v KE, ma vyznam sa tam objednat na screening, robia tam skutocne detailnejsie screeningy, ktore ovela presnejsie identifikuju rizika, resp. nahradia amniocentezu? Velmi pekne dakujem za odpoved. Prajem vsetko dobre.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  podľa veku je riziko pomerne vysoké, ale biochemické markery ho znížili. Minor markery by mali previesť v každom superkonziliárnom ultrazvukovom pracovisku. Ak sa na plode nenájdu, zníži sa riziko DOwna o polovicu, ale samozrejme nie je to n 100%.