Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,189 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pseudomonas aeruginosa

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, rada by som sa dozvedela niečo viac o baktérii pseudomonas aeruginosa. Sestra nedávno rodila, následne po porode jej z rany v pošve vyšiel pozitívny pseudomonas aeruginosa. Vraj sa táto baktéria nachádza najma v nemocničnom prostredí. Na nete je o nej popísané všeličo, no može táto baktéria nejak ohroziť novorodenca, keďže je s matkou v blízkom kontakte? Zaujíma ma to i z dovodu, že onedlho budem rodiť i ja, ponúkla mi nejakú kozmetiku, ktorú po porode používala, tak ma napadlo, či je nejaká možnosť, žeby tam tie baktérie prežili... Ak je tá baktéria v nemocnici bežne, ide o imunitu jednotlivca, alebo ako to s ňou je? ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pseudomonas je typický nemocničný kmeň, často sa nájde v ranách, prípadne i v moči. Novorodenca priamo neohrozuje, neprenáša sa takto kontaktom. Od sestry ste si to kozmetikou nemohla preniesť, nestresujte sa.