• vyšetrenia u gynekloga

    Dobrý deň, pán doktor,

    chcela by som sa opýtať, či pri gynekologyckom vyšetrení v tehotenstve, nie je potrebné urobiť zakaždým aj palpačné vyšetrenie. Momentálne som v 16 tt a bolo mi robené 1x usg v 13.tt, ale žiadne palpačné vyšetrenie. Je to moje druhé tehotenstvo a pri prvom mi robili serkláž, takže neviem či by to nemal teraz môj gynekolog viac sledovať( aj ked viem, že každé tehotenstvo je iné).
    Moja druhá otázka je ohladom amniocentézy. Čítala som, že po zákroku je nejaké percento potratu, resp. predčasného pôrodu ?? Keďže mám 35 rokov a manžel ešte ovela viac :) bolo mi doporučené ísť na amniocentézu, aj ked zatial všetky výsledky mám v poriadku. Samotného zákroku sa neobávam, len ma straší potom to riziko potratu.

    Ďakujem za Vaše odpovede a čas.

    Dobrý deň,
    palpačné vyšetrenie je súčasťou prenatálnej poradne, i keď na začiatku gravidity je jeho výťažnosť malá.
    Vek samotný nie je indikáciou na amniocentézu, respektíve, mal by sa započítať pri výpočte individuálneho rizika pri genetickom skríningu. Na základe výsledného rizika sa tehotná potom rozhodne, či absolvuje AMC alebo nie. Riziko potratu po AMC je cca. 1%.