Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,182 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Druhy krat tehotna Rh negativ

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň, prosím Vás o názor mám krvnú skupinu A1 Rh negatv manzelovu zatial neviem este len pojde na na odber. Prekonala som jeden potrat cca koncom 1 trimestra v july 2010. Teraz som v 13 tyzdni a v 12 tt mi brali krv na skrinnig.
  Výsledky boli ( ENZYM /37´C/- NEG., NEPRIAMY AGH TEST - NEG. ). Lekar mi povedal, ze je to OK a ze kedze som Rh negativ tak sa mi zatial nerobia protilatky proti Rh pozitiv ak by bol manzel. Jedna vec co ma zarazila je, ze sa ma lekar pytal ci mi na pohotovosti po kyretazi pichli anti-D-imunoglobulínu ja si na to nepamatam a ani moj gyn. sa to nedocital v prepus.sprave. Viem len ze mi pychli nieco proti zapalu 3x - raz po zakroku potom rano a poobede. Moja otazka znie co ak na to zabudli co mi hrozi ak by bolo babo rh pozitivne. Zatial su vysledky krvy co som uviedla v poriadku!??? Kedy a ako sa to sleduje? Tvoria sa tie protilatky vzdy ak je matka rh negativ a otec rh pozitiv? Da sa zabranit aby bolo babo poskodene? Co v pripade ( ak BOH da ) a manzel je tiez negativ.? Prosim o radu urcite sa s tym stretavate vopred Dakujem Lucia

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vám nepodali anti D tak je isté (veľmi malé) riziko, že ste sa imunizovala a začnete si tvoriť protilátka, ak by bol plod Rh pozitívny. Ale riziko je naozaj veľmi nízke, preto sa nestresujte.