• Tehotenstvo a preeklampsia

    Dobrý deň pán doktor, chcela by som sa opýtať, v prvom tehotenstve sa prejavila v 39tt preeklampsia a bolo nutné vyvolať pôrod, rodila som klasicky. Vysoký tlak sa prejavoval ešte cca 3 mesiace. Dnes je od pôrodu 2,5 roka, bola som na internom vyšetrení a som v poriadku. Momentálne som cca 5tt tehotná a obávam sa prípadnej preeklampsie v tomto tehotenstve. Môže sa preeklampsia znovu zopakovať? Prípadne je možné tomu predísť alebo na čo si dať pozor? Internista mi doporučil v 2 mesiaci tehotenstva prísť na vyšetrenie. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

    Dobrý deň,
    áno máte vyššie riziko, že sa preeklampsia obaví aj v tomto tehotenstve. Ako prevencia sa doporučovali nízke dávky aspirínu denne (anopyrin 30 mg), ale nie všetky štúdie to dokázali. Stačí bežné sledovanie v poradni, a pri zistení vyššieho tlaku, nasadiť liečbu.