Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • vaha

  , Autor: simona11

  Dobry den prajem.
  Raz som sa uz na Vas s otazkou obratila a poradili ste mi dobre, preto sa na Vas obraciam znova. Chcem sa opytat, som v 22 tyzdni tehotenstva. Na zaciatku tehotenstva som schudla 1 kg a odvtedy sa moja vaha nijako nepohla. Vobec som este nepribrala. Teraz mam 165cm a vahu 60kg. Je to v poriadku ? Vysledky krvnych testov su v poriadku, tripple test bol negativny, na dalsi ultrazvuk mam ist az 17.8.
  Dakujem za odpoved.

Podobné otázky

 • Váha plodu

  , Autor: Dusty128

  Dobrý deň, chcem sa vás opýtať na mierky a váhu nameranú dnes u doktorky. BPD 62mm, HC 239mm, AC 209mm, FL 48mm, EFW 846g …no lenže za týmto som si našla v správe v zátvorke 46. percentil, čo to presne ten percentil znamená a je táto váha bábätka na 25+5tt v poriadku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  percentil znamená, že štatisticky až 46% plodov váži rovnako alebo menej ako sú namerané hodnoty. Za varovný je považovaný 10. percentil a za vážny stav považujeme 1.percentil, teda u vás sú hodnoty z tohto hľadiska v norme.

 • Pomôže mi k tehotenstvu menej kíl

  , Autor: blabla

  Dobrý deň,
  mám pred 30 a s priateľom sa pokúšame o dieťa. Zo všetkých strán počúvam, že by som mala schudnúť. Pri výške 169 cm vážim 79 kíl. Má vplyv na ľahšie otehotnenie váha ženy, prečo? Mám pocit, že dnes už každý lekár povie - schudnite a ...
  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  naozaj nadváha a obezita u ženy je jedna z veľmi častých príčiny poruchy plodnosti. Tukové tkanivo produkuje hormony (estrogény), ktoré narúšajú ovulačný cyklus a môžu ovplyvňovať tak plodnosť. Okrem toho sa v tuku často hromadia aj environmentálne cudzorodé látky, ktoré tiež môžu mať vplyv na plodnosť. Vyššie hladiny inzulínu pri obezite môžu zase spôsobovať zvýšenú produkciu testosteronu vo vaječníkoch a spustiť tzv. syndrom polycystických vaječníkov.
  Preto je vhodné, aby sa žena, ktorá plánuje graviditu snažila o zdravý životný štýl a ideálnu váhu.
  Poistenkyne dôveery majú nárok na poradňu u výživového poradcu.

  https://www.dovera.sk/poistenec/benefity/vsetky/zlava-40-na-jedalnicky-od-vyzivoveho-poradcu-michala-palenika

 • Silové cvicenie

  , Autor: Lenka Lenka

  Dobrý deň p. profesor,
  už nejaké 3roky pred otehotnením som 3-4x týždenne robila silové cvičenia. Prišla som ku váham 20 a 40kg. V tehotenstve si cvičenie upravujem ako vládzem a ako som obmedzovaná rastúcim bruchom. Aktuálne 2-3x týždenne a váhy mám 15 a 32 kg. Cítim ako sa mi tam bábätko premiestňuje. Občas mi na pár sekúnd stvrdne brucho, ale nevnímam to bolestivo. Pokiaľ by sa nemenil nález na krčku, môžem normálne pokračovať? Môj gynekológ sa k sólovým cvičenia stavia od začiatku veľmi negatívne. Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každý pohyb počas tehotnosti je veľmi vítaný a prospešný. Pokiaľ nehrozí poranenie, kľudne pokračujte v cvičení ale samozrejme upravujte si záťaž.

 • Cievne zhluky

  , Autor: J_ank_a

  Dobrý deň pán doktor.
  Dnes som bola na kontrolnom sone (našťastie všetko ok, 23+3 tt, po veľmi zlom priebehu kiahní, ktoré som dostala od dcérky) a dr ma vystrašila, vraj mám nejaky cievny zhluk (takto nejak si to pamätám, že to povedala, alebo cievne prekrvenie, niekde v maternici, kde nemá absolútne čo robiť.. povedala že sa sama s tým ešte nestretla, že to pozná len z učebníc (dr ma vyše 45rokov, prax veľkú,) a že chce radu odborníka. Že to nemusí byť čo si myslí, ale že to chce preveriť po všetkých problémoch, ktoré som dosiaľ mala.. Riziko je vykrvácanie pri pôrode, a teda je potrebná diagnostika kôli plánovanému cisárskemu. Zajtra mi snáď zavolá, vybavuje mi termín u MUDr. Grochala alebo iného odborníka, vraj čím skôr...Ja som bola v takom šoku, že som sa zabudla spýtať čo okrem krvácania hrozí, a o čo vlastne ide, ale verím, ze nebudem taká rarita že zrovna na mňa to padne. ???? Vôbec netuším, čo konkrétne to je, ale teda mám dosť strach. ???? Neviete mi prosím poradiť ,čo tým dr mohla myslieť? Viem že sa to takto ťažko bez bližších informácií, ale snáď takých prípadov o cievnych zhlukoch tam kde nemajú byť nieje..Ďakujem za každú radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  môj priateľ MUDr. Fero Grochál je špička v ultrazvukovej diagnostike, takže sa na neho spoľahnite, ja to z popisu naozaj neviem posúdiť, o čo sa jedná. Ak by sa jednalo o vrastenú placentu, tak sa prosím neváhajte na nás obrátiť, ako jediní na Slovensku operujeme ženy s touto diagnózou za pomoci kolegov rádiologov, čím výrazne znižujeme riziko krvácania. Môj email
  zahumensky@ru.unb.sk

 • Veľkosť a váha bábätka

  , Autor: Majusik98

  Dobrý vecer pán doktor,

  chcela by som sa poradiť aj s Vami ohľadom rastu môjho bábätka. Som momentálne na začiatku 29tt (28+0), v piatok som bola na poradni to bol (27+5) a doktor mi povedal že bábätko váži 1150g čo som pozerala podľa internetu presne tak ako ma a dĺžku nepovedal presne ale že je o týždeň dlhší, to je podľa knižiek predpokladám 1-2cm? No v skratke potom povedal že je dlhy a chudý, že to síce je v poriadku lebo nezaostáva v raste ani nemá dĺžku a váhu pod normou ako by mal ale aj tak som z toho zostala zaskočená. A teda týmto by som sa chcela opýtať čo mám robiť aby priberal rýchlejšie, neviem mám viac jesť? Alebo zvýšiť príjem nejakých látok, vitamínov? Dakujem :)
  Ešte ak by bolo na potovnanie treba moju váhu mám cca 167 cm a momentálne 53,5kg, za cele tehu som zatiaľ pribrala 6kg.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  na toto naozaj neviem odpovedať, dlžku dieťaťa už samozrejme nemeráme, meriame hlavičku, bruško a nožičku. Ak zaostáva v raste bruško (je chudý) potom treba vyhodnotiť, ako vážne zaostáva. Na druhej strane u zdravej rodičky nie je najmenší dôvod na meranie plodu v 28+0, tretí ultrazvuk sa robí po 30. týždni. Takže toto je potrebné skonzultovať s Vašim lekárom, jednak z akého dôvodu meral dieťa a jednak prečo sa takto o ňom vyjadril.
  Ak dieťa skutočne nejako podstatne zaostáva v raste, Vaša strava to nijako neovplyvní, je to v prvom rade záležitosť funkcie placenty, ktorú nevieme ovplyvniť.