Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,166 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Palenie zahy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,p.doktor.Chcela by som sa spytat na uzivanie zuvacich tabliet proti paleniu zahy TUMS al. TALCIT.Som v 37 tt.Su bezpecne,nemozu ohrozit plod?Nespim uz dlho kvoli paleniu zahy,tak hladam nejake vhodne riesenie.Dakujem za odpoved.Prajem pekny den.

Podobné otázky

 • Zvýšené hodnoty S-ALP v tehotenstve

  , Autor: Lenya

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať som v 38tt a z krvi mi vyšlo ze mám zvýšené S-ALP 2,48 jediné čo pociťujem je pálenie záhy po jedle.
  Je to prosím Vás v poriadku ?
  Ďakujem veľmi pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  alkalická fosfatáza je v tehotnosti zvýšená, pretože ja placenta produkuje tiež frakciu ALP, hodnota je pre tehotné v norme. Pálenie záhy je normálne v tehotnosti, kvôli hormonálnym zmenám a zmenenej polohe žalúdka.

 • sóda bikarbóna

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  Chcela by som sa Vás opýtať či sa môže sóda bikarbóna počas tehotenstva? Som v 25 týždni tehotenstva a dávam si ju na pálenie záhy tak 3x do týždňa a teraz som sa dočítala že to škodí tak som zvedavá na váš názor. Ďakujem

 • pálenie záhy a žaludočné šťavy

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Chcela by som sa informovať.Mám žaludočne kyseliny a pálenie záhy,som v 12.týždni tehotenstva.Mohli by ste my odporučať niečo pre tehotné na palenie záhy.Ďakujem.Lenka

 • Dotaz

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  chcela by som Vás poprosiť o radu. Dnes som v 37+0 tt. Od 6-7 mesiaca ma neskutočne pobolieva v ľavom lýtku vnútorná žila, no so žilami som nikdy nemala problém. Najskôr som užívala arnica montana 9ch homeopatikum a používam dodnes aj elastické obvazy. No príliš mi to nepomáhalo, lekárka mi predpísala anavenol 3x1 a anopyrin(ale ten neberiem, príbalový leták ma dosť vystrašil). Po anavenole je bolesť znesitelnejšia, ale len v tom prípade, že ležím s nohami vyloženými, inak je bolesť pri státí neznesitelna. Dalším problémom je, že pri vyšetrení pred 3 týždnami mi dr. zistila, že dieťa sa tlačí von, ale zatial sa neotváram. Na to mi predpísala Guajacuran 3x1, ale kedže sa to ani po týždni nezlepšilo, naopak zhoršilo predpísala mi diazepam 5 mg 3x1(dr. uvažovala, že by ma aj do nemocnice poslala, ale vraj vyskúšame ešte týžden). Denne si dávam sodu bikarbonu, čo vraj znižuje učinok diazepamu, lebo od začiatku tehotenstva trpím neznesitelné pálenie záhy, som žlčnikárka, a v minulosti som prekonala akutnu pankreatitídu, takže pred pálením záhy mám rešpekt. Ešte beriem magnézium a občas centrum pre tehotné. Myslím, že množstvom liekov môžem smelo konkurovať seniorom. Minulý týžden som bola na prietokoch s hodnotou 0,49 a bolo mi povedané, že už keby sa v súčasnoti narodilo dietatko bolo by všetko v poriadku, malo by byť už vyvinuté. Preto mám strach brať tolko všeliakých liekov, aby som mu neublížila. Lebo aj pohyby zaznamenávam len velmi sporadicky, ako aj počas celej tehotnosti, mám vraj hraničné nízke množstvo plodovej vody. Tak asi nemá chúda ani vela priestoru. Budem rada, ak mi napíšete svoj názor. A ospravedlnujem sa za dlhý dotaz.
  Mimi

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  určite je potrebný ultrazvuk žíl noh, aby sa zistila prípadná tromboza, ostatné veci sú v tehotnosti bežné a nič neznamenajú, uvedené lieky sú zbytočné.

 • farbenie v 26.tg

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,
  som v 26.tg, je to moje druhé tehotenstvo, prebieha bez komplikácií, nemám nijaké bolesti, nevoľnosti, len také maličkosti - kŕče v lýtkach, roztržitosť, sem-tam pálenie záhy. Jednoducho pohoda. Preto ma veľmi prekvapilo, keď som si na nohavičkách našla minulý štvrtok tmavohnedú krvnú zrazeninku asi vo veľkosti 10 centov a neskôr to pokračovalo bledučko ružovým výtokom - nič hrozného, bolo to v nepatrnom množstve a úplne bez bolestí, či svrbenia. Hneď som sa teda objednala k svojmu lekárovi, ktorý ma na druhý deň prijal - UZV ukázal, že bábätko je v poriadku, aj krčok maternice je ok. Pri palpačnom vyšetrení lekár tiež nespozoroval nijaký problém, dokonca ani ten ružový výtok som v tom momente nemala (hoci doobeda som trošku nohavičky znova zamazala a objavila sa znova aj maličká tmavohnedá hustá škrvna).
  Dieťatko cítim takmer neustále, je to živé striebro, takže to ma upokojuje, že viem, že žije a dúfam, že je teda aj v poriadku (nedávno som absolvovala nadštandardné 4D sono a neukázal sa nijaký problém).
  Môj lekár - s ktorým som mimochodom veľmi spokojná a dôverujem mu - mi teda predpísal MACMIROR 500, vraj mám asi nejaký infekt... V stredu veer idem na kontrolu. Farbenie prestalo už po podaní prvej globulky a viac sa nevrátilo, ani tie tmavohnedé škrvny sa neobjavili.
  Momentálne sa snažím dodržiavať absolútny pokoj, polihujem, oddychujem, dokonca synčeka si na týždeň vzali starí rodičia, aby som to poriadne vyležala a aj môj manžel mi veľa pomáha...

  Zaujímal by ma Váš odborný názor na celú túto situáciu, čo to mohlo byť, čo mala znamenať tá tmavohnedá zrazeninka a farbenie, ako tomu môžem predchádzať, mám dodržiavať pokoj na lôžku až do pôrodu? A aký to celé môže mať vplyv na našu bábiku - nehrozí mi nejaký predčasný pôrod alebo nejaké problémy s placentou, či maternicou, ktoré by ohrozili alebo akokoľvek poškodili dieťatko?

  Za Vašu odpoveď už vopred ďakujem,

  Viktória

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zdrojom zakrvácania mohla byť
  sliznica pošvy
  sliznica krčka
  placenta
  plodové obaly.
  Takže takto sa naozaj nedá zistiť o čo ide, v každom príapde, ak sa to neopakuje a nezhoršuje, tak je veľká šanca, že sa nič zlé nedeje. Takté jedno zakrvácanie samozrejme plod neohrozuje, iba ak by ste sa znovu rozkrvácala, vtedy by bolo podozrenie na odlučovanie placenty.